"Zachowaj ostrożność". RCB wysyła alerty

Autor:
ps/dd
Źródło:
RCB, IMGW, tvnmeteo.pl
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca majaTVN24
wideo 2/11
TVN24Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja

Alert RCB w związku z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach w czwartek po południu został wysłany do osób przebywających w trzech powiatach województwa mazowieckiego. Na dużym obszarze Polski zagrożenie jest ekstremalnie wysokie - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"UWAGA! Dziś i jutro (8/9.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wiadomości SMS o tej treści wysłało w czwartek do osób przebywających w powiatach: makowskim, ostrołęckim i przasnyskim w województwie mazowieckim.

Dzień wcześniej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert w związku z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach. Obowiązuje on w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim oraz w powiatach: działdowskim, nidzickim i szczycieńskim w woj. warmińsko-mazurskim.

Czytaj też: Zagrożenie dla "polskiej Amazonki". "Tam wszędzie jest sucho"

Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach

W czwartek po południu, według mapy opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zagrożenie pożarowe w wielu miejscach kraju, w tym w centrum, na wschodzie, zachodzie i w niektórych miejscach na północy, jest na ekstremalnie wysokim poziomie.

Zagrożenie pożarowe w lasach w czwartek po południuIMGW CMM

W piątek sytuacja ma jeszcze się pogorszyć. Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach przewidywane jest na przeważającym obszarze Pomorza Zachodniego, w dużej części Pomorza oraz Warmii i Mazur.

Na południu Polski utrzymuje się na ogół niskie i bardzo niskie zagrożenie.

Zagrożenie pożarowe w lasach w piątek po południuIMGW CMM

Prognoza zagrożenia pożarowego lasu generowana jest z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym od 1 marca do 31 października. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra - informuje IMGW.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:ps/dd

Źródło: RCB, IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości