Załamanie pogody, trzy fale ulew. "Sytuacja może być bardzo niebezpieczna"

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Spadnie tam połowa lipcowej normy"
"Spadnie tam połowa lipcowej normy"TVN24
wideo 2/5
"Spadnie tam połowa lipcowej normy"TVN24

Pogoda zmieni się diametralnie. W środę wszyscy odczujemy ochłodzenie, a mieszkańcy południowych regionów powinni spodziewać się też intensywnych opadów deszczu. Spadnie go tak dużo, że może dojść do podtopień. - Wygląda to na mapach pogody całkiem groźnie - mówił w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Polska znajduje się pod wpływem układów niżowych nad południową Skandynawią oraz północnymi Włochami. Związany z nimi front atmosferyczny co kilkanaście godzin będzie przynosić kolejne fale ulewnego deszczu na południu naszego kraju - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W ciągu 48 godzin suma opadów może wynieść około 100 litrów na metr kwadratowy, szczególnie w górach, a więc spadnie połowa deszczu, który zwykle pada przez cały lipiec.

- Górskie rzeki i potoki reagują bardzo szybko na taki deszcz, czyli mogą nagle wzbierać i powodować lokalne podtopienia. Oprócz tego, że to będą ciągłe i intensywne opady, (...) ulewy z przerwami trwające ponad dobę, będą też w tej strefie deszczowej wbudowane burzowe chmury. (...) Wtedy jest ryzyko okresowych podtopień czy lokalnych powodzi - ostrzegał na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski. - Wygląda to na mapach pogody całkiem groźnie - ocenił.

"Lato na jeden dzień wyhamuje"

Jak dodał prezenter tvnmeteo.pl, "wygląda na to, że pierwsza fala opadów jeszcze jest umiarkowana, gorsza będzie nocna i jutro po południu będzie ta trzecia". - Do jutra (do środy - red.) do wieczora sytuacja na południu może być czasami bardzo niebezpieczna z powodu ulewnego deszczu - zaznaczył.

Oprócz obfitych opadów deszczu do Polski napłynie zimne powietrze. Będzie znacznie chłodniej niż w ciągu ostatnich dni. - Lato nam na jeden dzień wyhamuje - podsumował Wasilewski.

Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środęTVN24

Ulewy i chłód w środę

W środę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. Padać nie powinno na północnym wschodzie, a w pozostałych regionach okresami będą występować opady deszczu rzędu 5-20 litrów wody na metr kwadratowy, w górach do 50 l/mkw. Na południowym wschodzie możliwe są również burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku, przez 18 st. C w centrum kraju, do 22 st. C na Podlasiu. Wiatr powieje z kierunków północnych, słabo i umiarkowanie, na wschodzie okresami dość silnie, podczas burz silnie, w porywach rozpędzając się do 70-90 kilometrów na godzinę.

Czwartek zapowiada się pochmurno z rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu przelotnie popada deszcz do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 20 st. C. na Suwalszczyźnie, przez 22 st. C w środkowych regionach, do 24 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie zachodni, słaby i umiarkowany.

Prognoza opadów na dni 26-30.07
Prognoza opadów na dni 26-30.07ventusky.com

Cieplej od piątku, ale deszczu i burz nie zabraknie

Następnego dnia od południowego wschodu zacznie napływać do Polski cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego, w którym będą rozwijać się chmury burzowe. Kolejne umiarkowanie aktywne fronty przemieszczające się nad krajem wymiotą jednak gorące powietrze, usiłując znowu wepchnąć od zachodu masy polarne - zapowiada synoptyk.

Piątek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie. Z wyjątkiem wschodniej Polski wszędzie pojawią się przelotne opady deszczu do 5-20 l/mkw., na zachodzie również zagrzmi. Temperatura maksymalna osiągnie od 23 st. C na Pomorzu i Podkarpaciu, przez 24 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr, w trakcie burz w porywach jego prędkość sięgnie 80 km/h.

Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl

Prognoza pogody na weekend

W sobotę zachmurzenie będzie kłębiaste umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu do 5-20 l/mkw., a na wschodzie, południu i w centrum kraju pojawią się też burze z gradem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 24 st. C na Pomorzu, przez 26 st. C w centrum, do 29 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać zachodni, słaby i umiarkowany wiatr, w czasie burz silny, w porywach do 70-90 km/h.

W niedzielę na północnym wschodzie Polski wypogodzi się. W pozostałych regionach będzie pochmurno z opadami deszczu do 5-25 l/mkw. Na wschodzie i w centrum kraju możliwe są także burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Podkarpaciu, przez 25 st. C w środkowych regionach, do 26 st. C na Podlasiu. Północno-zachodni wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami dość silny i silny podczas burz.

Prognoza pogody na sobotę i niedzielętvnmeteo.pl
Prognoza temperatury na dni 26-30.07
Prognoza temperatury na dni 26-30.07ventusky.com

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ventusky

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 14.07. Nocą w części kraju będzie grzmieć. W dzień również pojawią się burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP