Tegoroczny styczeń przyniósł szereg niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Były to między innymi sztormy, wezbrania, silny wiatr oraz burze, które większość z nas kojarzy z latem. Synoptycy IMGW podsumowali początek 2022 roku w pogodzie.
Zimowe burze w Polsce są rzadkim zjawiskiem, jednak początek 2022 roku pokazał nam, jak nieprzewidywalna jest pogoda.
Niebezpieczne zjawiska. Styczeń 2022
Jak informuje IMGW, dynamiczny przebieg układów barycznych, duże różnice ciśnień i wysoka chwiejność powietrza w Europie spowodowały, że styczeń - choć cieplejszy od normy wieloletniej - przyniósł szereg niebezpiecznych zjawisk hydrologiczno-meteorologicznych: sztormy, wezbrania, silny wiatr, z rekordowym porywem na Śnieżce (ponad 190 kilometrów na godzinę), zawieje i zamiecie śnieżne, gołoledź, opady śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu, krupy śnieżnej oraz oczywiście burze.
Jak podkreślają synoptycy IMGW, zbyt pochopnym i wczesnym byłoby stwierdzenie, że styczniowy "pogodowy miszmasz" to skutek zmieniającego się klimatu, ale analiza historycznych danych meteorologicznych wyraźnie wskazuje, że warunki klimatyczne w Polsce stają się coraz bardziej niestabilne, co przekłada się na wzrost częstotliwości i intensywności niebezpiecznych zdarzeń w pogodzie.
Zimowe burze
Zimowe burze nie są całkowicie nowym zjawiskiem w Polsce, ale dawno nie notowano tak dużej aktywności burzowej w tym sezonie. Szczególnie wyjątkowy przebieg miała aura w dniu 17 stycznia, gdy system PERUN (sieć radarów meteorologicznych) wykrył ponad 4,6 tysięcy doziemnych oraz blisko 23 tysiące chmurowych wyładowań atmosferycznych - dziesięciokrotnie więcej niż w całym rekordowym do tej pory styczniu 2017 roku.
Dynamiczna lina szkwału utworzyła się tego dnia na bardzo szybko przemieszczającym się chłodnym froncie atmosferycznym, przybierając formę aktywnej elektrycznie burzy śnieżnej. Imponująca była zarówno liczba wyładowań atmosferycznych, jak i dystans przebyty przez tę burzę. Głównym zagrożeniem, które niosła ze sobą styczniowa formacja, były bardzo silne, prostoliniowe podmuchy wiatru, czyli nie pochodzące od formacji typu trąba powietrzna czy cyklon.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock