Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognoza na Święta Wielkanocne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jakiej aury możemy się spodziewać w Święta Wielkanocne? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek pisze o najświeższych wyliczeniach modeli meteorologicznych na ten okres. Widać w nich spore zamieszanie. Skąd ono wynika? Sprawdź najnowszą analizę.

Prognoza pogody na Wielkanoc to jedna z najważniejszych prognoz w ciągu roku. Samo święto jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, ale wiele z jej symboli ma prastare, pogańskie korzenie. Emblematy odrodzenia i życia, jajko i woda, pochodzą z tradycji świętowania nadejścia wiosny i wryły się mocno w świadomość. My - Słowianie świętowaliśmy Jare Gody, zanim dotarło do nas chrześcijaństwo, celebrując przez kilka dni początek okresu wegetacyjnego, koniec zimy i szansę na przetrwanie, na dostatnie życie. Wszystkie ludy półkuli północnej miały swoje obrzędy, bo w każdym kręgu kulturowym wyczekiwano w okolicach równonocy wiosennej jednego - ciepła i ożywienia natury, jednym słowem "dobrej" pogody. Dziś mocno uniezależniliśmy się od natury, jednak wciąż istotna jest dla wielu pogoda w czasie Wielkanocy, jakby "ciepło" było namacalnym dowodem, że skończyła się trudna zima i wchodzimy w lepszą część roku. Stąd wciąż co roku są duże zainteresowanie prognozami pogody.

Pogoda na Wielkanoc. Wyliczenia modeli

Na przełomie marca i kwietnia aura w Europie wchodzi w kompletną przebudowę pola termicznego, pewne przesilenie, tym samym zmienność i kapryśność nieba jest najsilniejsza w całym roku. Ludzie doświadczają zwykle rozdrażnienia, osłabienia oraz pogorszenia nastroju. Opracowanie prognoz pogody, interpretacja wyliczeń modeli meteorologicznych, jest w tym czasie wielkim wyzwaniem, bo scenarzysta, jakim jest Natura, potrafi nanosić korekty nawet co sześć godzin.

I tak w poniedziałek 18 marca wyliczenia modelu GFS na Niedzielę Wielkanocną dawały szansę na bardzo ciepły dzień, z temperaturą wynoszącą w godzinach popołudniowych od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 19 st. w Małopolsce. Kraj bowiem miałby się znaleźć w klinie ciepła rozciągającym się od Bliskiego Wschodu, przez Turcję, po Bałtyk. Tymczasem sześć godzin później model kompletnie zmienił scenariusz i wykreślił malowniczą zatokę chłodu rozciągającą się od Arktyki przez Skandynawię po Polskę. Tym samym temperatura rano na obszarze całego kraju spadłaby poniżej 0 st., a w dzień wzrosła do zaledwie 3 st. na Podlasiu, 5 st. w centrum i 8 st. na południu. Zaznaczyć tu trzeba, że GFS, najpopularniejszy meteorologiczny model globalny, opracowany w amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA), oblicza i publikuje prognozy na najbliższe dwa tygodnie cztery razy na dobę. Tym samym potrafi co chwilę diametralnie zmieniać wyniki. Wczesną wiosną burzliwe zawirowania w atmosferze utrudniają wychwycenie, który ze scenariuszy ma największe szanse na zrealizowanie, choć meteorolodzy mają swoje sposoby.  

Prognozowany na 31 marca klin ciepła wg modelu GFS z godz. 00GFS
Prognozowana na 31 marca zatoka chłodu wg modelu GFS z godz. 06, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS

50 procent szans na chłodną, jak i na ciepłą Wielkanoc

Najświeższe wyliczenia długoterminowe innego świetnego prognostyka - Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) - w okresie od 25 do 31 marca trzymają największe ciepło z dala od Polski, w rejonie zachodniej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Sugerują, że Polska znajdzie się pod koniec marca na granicy między klinem ciepła nad wschodnią Europą a zatoką chłodu nad północną i zachodnią. Tym samym nie znajdziemy się w cyrkulacji strefowej, zachodniej, a więc dość przewidywalnej, tylko pozostaniemy w cyrkulacji powietrza północ-południe. Niewielkie wahnięcie w polu barycznym nad półkulą północną oznacza wielką zmianę w pogodzie w naszej maleńkiej Polsce. To z grubsza oznacza, że dziś mamy 50 procent szans na chłodną Wielkanoc i 50 procent szans na ciepłą. Mamy równe szanse znaleźć się zarówno w klinie ciepła, jak i w zatoce chłodu.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 25-31 marca ECMWF

Modele ECMWF i GFS są powszechnie uważane za najdokładniejsze modele globalne, więc ich wyliczenia traktujemy priorytetowo. Dokładniejsze wyliczenia europejskiego modelu ECMWF, dane średnioterminowe najnowszej wersji, czyli Zintegrowanego Systemu Prognozowania (AIFS), zdają się zaprzeczać ochłodzeniu pod koniec miesiąca. Wyliczają bowiem, że 31 marca w Polsce temperatura maksymalna wyniesie 18-22 st. C. Podobnie amerykański model GFS daje w tej chwili szanse na duże ciepło. Superkomputer liczący prognozy po północy 19 marca rysuje na mapach rozległy klin ciepła od wybrzeży północnej Afryki, przez Bałkany, Polskę, po Szwecję i również daje szanse na wzrost temperatury do 14 st. C na północy Polski, 16 st. C w centrum oraz 19 st. C na południu.  

Prognoza temperatury maksymalnej wg ECMWF AIFS na 31 marca -wyjątkowo wysokameteologix.com
Prognoza temperatury maksymalnej wg GFS na 31 marca - wyjątkowo wysokawetter3.de

Duża zmienność pogody

Tu warto zwrócić uwagę, że przed świętami rysuje się w wyliczeniach modeli wielka zatoka chłodu, między 23 a 27 marca. Ten silny spływ chłodu miał jednak nastąpić nieco później, według wcześniejszych wyliczeń, i utrzymać się właśnie do Wielkanocy.

Tak duża zmienność już sugeruje, że nie możemy być pewni ani silnego ochłodzenia, ani silnego ocieplenia. W miarę pewne jest to, że zimne masy powietrza utrzymujące się obecnie nad Polską zostaną odsunięte z początkiem wiosny kalendarzowej i astronomicznej. Ciepły epizod jednak skrócił się w prognozach z siedmiu do czterech dni. Czy następujący po nim epizod chłodny w prognozach też potrwa tylko trzy dni, jak zakłada to dziś GFS? Otóż rzadko tak się zdarza, bo chłód zwykle rozgaszcza się na dłużej, jak niechciani goście w święta. 

Zatoka chłodu prognozowa na 26 marca, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Wielkie wiry niżowe "jak powietrzne pompy"

Całemu zamieszaniu winne mają być wielkie niżowe wiry powietrza, gigantyczne twory powstałe nad wodami powierzchniowymi Atlantyku. Rozpędzone przez ciepłe wody oceanu niże lokować się mają nad Skandynawią oraz wnikać nad południowe regiony Europy. Zachowają się jak powietrzne pompy, które zasysać będą raz zimno prosto z północy, raz ciepło znad Afryki. A mają duży potencjał i są w stanie wepchnąć mocno w głąb Europy zarówno arktyczne masy, jak i zwrotnikowe znad Afryki.

Która opcja zwycięży na święta? Dziś rysuje się w prognozach wielki niż z centrum ulokowanym nad Morzem Śródziemnym, który pchać ma w naszym kierunku ciepło z południa i tłoczyć chłód nad zachodnią Europę. To miła perspektywa, ale. do Wielkanocy pozostały niemal dwa tygodnie i wszystko może się zdarzyć.

Klin ciepła skierowany w stronę Polski przez wielki niż nad Morzem Śródziemnym, widoczny na wysokości 5 kmGFS/tropicaltidbits

Przez ten czas non stop analizować będziemy zmiany w cyrkulacji powietrza wyłapywane przez superkomputery. Zapraszamy do śledzenia z nami aktualnych prognoz pogody, bo przypatrywanie się naturze to jedna z najciekawszych rzeczy na świecie. I prosimy o wyrozumiałość, bo zrozumienie złożoności natury to jedna z najtrudniejszych spraw.  

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com, wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Wtorek mieszkańcom północy Polski upływa pod znakiem silnego wiatru. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia szkód, które wyrządził on w Ustce.

Wiatr wyrządził szkody w Ustce. Zdjęcia Reportera24

Wiatr wyrządził szkody w Ustce. Zdjęcia Reportera24

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. Silny wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie, które spadały na ulice i samochody. W wyniku przejścia nawałnic dwie osoby zostały ranne.

Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"

Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"

Aktualizacja:
Źródło:
Portalik25.pl, Jawor, tvnmeteo.pl

Lot doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos zaplanowano na środę. Polak jest gotowy do misji. - Rozpoczynamy ponownie odliczanie. Do zobaczenia w kosmosie! - powiedział we wpisie opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych Polak.

Polak gotowy do misji. "Do zobaczenia w kosmosie!"

Polak gotowy do misji. "Do zobaczenia w kosmosie!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minionej nocy mieszkańcy części Polski mogli zobaczyć na niebie wyjątkowy spektakl. Wszystko za sprawą obłoków srebrzystych. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste nad Polską

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste nad Polską

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dwie trąby wodne pojawiły się u wybrzeży miasta Bradenton na Florydzie. Zjawiska zostały uchwycone na nagraniu. Zdaniem eksperta z Narodowej Służby Meteorologicznej (NWS), zobaczenie dwóch trąb jednocześnie to rzadkość.

Trąby wodne wirowały nad wodą. Nagranie

Trąby wodne wirowały nad wodą. Nagranie

Źródło:
CNN, fox13news.com, miamiherald.com, tampabay.com

Pogoda na dziś, czyli wtorek 24.06. Niebo nad większością Polski pokryją chmury, z których miejscami może przelotnie popadać. Odpoczniemy od upału, ale powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że start misji Axiom 4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) planowany jest na środę na godzinę 8.31 czasu polskiego.

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
PAP

Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, greekreporter.com

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z niebezpieczną falą upałów. W niedzielę temperatura odczuwalna sięgała 40 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach również będzie bardzo gorąco.

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Źródło:
PAP, New York Post, CBS News, The Guardian

Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Źródło:
Phys, AFP

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP