Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognoza na Święta Wielkanocne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jakiej aury możemy się spodziewać w Święta Wielkanocne? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek pisze o najświeższych wyliczeniach modeli meteorologicznych na ten okres. Widać w nich spore zamieszanie. Skąd ono wynika? Sprawdź najnowszą analizę.

Prognoza pogody na Wielkanoc to jedna z najważniejszych prognoz w ciągu roku. Samo święto jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, ale wiele z jej symboli ma prastare, pogańskie korzenie. Emblematy odrodzenia i życia, jajko i woda, pochodzą z tradycji świętowania nadejścia wiosny i wryły się mocno w świadomość. My - Słowianie świętowaliśmy Jare Gody, zanim dotarło do nas chrześcijaństwo, celebrując przez kilka dni początek okresu wegetacyjnego, koniec zimy i szansę na przetrwanie, na dostatnie życie. Wszystkie ludy półkuli północnej miały swoje obrzędy, bo w każdym kręgu kulturowym wyczekiwano w okolicach równonocy wiosennej jednego - ciepła i ożywienia natury, jednym słowem "dobrej" pogody. Dziś mocno uniezależniliśmy się od natury, jednak wciąż istotna jest dla wielu pogoda w czasie Wielkanocy, jakby "ciepło" było namacalnym dowodem, że skończyła się trudna zima i wchodzimy w lepszą część roku. Stąd wciąż co roku są duże zainteresowanie prognozami pogody.

Pogoda na Wielkanoc. Wyliczenia modeli

Na przełomie marca i kwietnia aura w Europie wchodzi w kompletną przebudowę pola termicznego, pewne przesilenie, tym samym zmienność i kapryśność nieba jest najsilniejsza w całym roku. Ludzie doświadczają zwykle rozdrażnienia, osłabienia oraz pogorszenia nastroju. Opracowanie prognoz pogody, interpretacja wyliczeń modeli meteorologicznych, jest w tym czasie wielkim wyzwaniem, bo scenarzysta, jakim jest Natura, potrafi nanosić korekty nawet co sześć godzin.

I tak w poniedziałek 18 marca wyliczenia modelu GFS na Niedzielę Wielkanocną dawały szansę na bardzo ciepły dzień, z temperaturą wynoszącą w godzinach popołudniowych od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 19 st. w Małopolsce. Kraj bowiem miałby się znaleźć w klinie ciepła rozciągającym się od Bliskiego Wschodu, przez Turcję, po Bałtyk. Tymczasem sześć godzin później model kompletnie zmienił scenariusz i wykreślił malowniczą zatokę chłodu rozciągającą się od Arktyki przez Skandynawię po Polskę. Tym samym temperatura rano na obszarze całego kraju spadłaby poniżej 0 st., a w dzień wzrosła do zaledwie 3 st. na Podlasiu, 5 st. w centrum i 8 st. na południu. Zaznaczyć tu trzeba, że GFS, najpopularniejszy meteorologiczny model globalny, opracowany w amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA), oblicza i publikuje prognozy na najbliższe dwa tygodnie cztery razy na dobę. Tym samym potrafi co chwilę diametralnie zmieniać wyniki. Wczesną wiosną burzliwe zawirowania w atmosferze utrudniają wychwycenie, który ze scenariuszy ma największe szanse na zrealizowanie, choć meteorolodzy mają swoje sposoby.  

Prognozowany na 31 marca klin ciepła wg modelu GFS z godz. 00GFS
Prognozowana na 31 marca zatoka chłodu wg modelu GFS z godz. 06, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS

50 procent szans na chłodną, jak i na ciepłą Wielkanoc

Najświeższe wyliczenia długoterminowe innego świetnego prognostyka - Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) - w okresie od 25 do 31 marca trzymają największe ciepło z dala od Polski, w rejonie zachodniej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Sugerują, że Polska znajdzie się pod koniec marca na granicy między klinem ciepła nad wschodnią Europą a zatoką chłodu nad północną i zachodnią. Tym samym nie znajdziemy się w cyrkulacji strefowej, zachodniej, a więc dość przewidywalnej, tylko pozostaniemy w cyrkulacji powietrza północ-południe. Niewielkie wahnięcie w polu barycznym nad półkulą północną oznacza wielką zmianę w pogodzie w naszej maleńkiej Polsce. To z grubsza oznacza, że dziś mamy 50 procent szans na chłodną Wielkanoc i 50 procent szans na ciepłą. Mamy równe szanse znaleźć się zarówno w klinie ciepła, jak i w zatoce chłodu.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 25-31 marca ECMWF

Modele ECMWF i GFS są powszechnie uważane za najdokładniejsze modele globalne, więc ich wyliczenia traktujemy priorytetowo. Dokładniejsze wyliczenia europejskiego modelu ECMWF, dane średnioterminowe najnowszej wersji, czyli Zintegrowanego Systemu Prognozowania (AIFS), zdają się zaprzeczać ochłodzeniu pod koniec miesiąca. Wyliczają bowiem, że 31 marca w Polsce temperatura maksymalna wyniesie 18-22 st. C. Podobnie amerykański model GFS daje w tej chwili szanse na duże ciepło. Superkomputer liczący prognozy po północy 19 marca rysuje na mapach rozległy klin ciepła od wybrzeży północnej Afryki, przez Bałkany, Polskę, po Szwecję i również daje szanse na wzrost temperatury do 14 st. C na północy Polski, 16 st. C w centrum oraz 19 st. C na południu.  

Prognoza temperatury maksymalnej wg ECMWF AIFS na 31 marca -wyjątkowo wysokameteologix.com
Prognoza temperatury maksymalnej wg GFS na 31 marca - wyjątkowo wysokawetter3.de

Duża zmienność pogody

Tu warto zwrócić uwagę, że przed świętami rysuje się w wyliczeniach modeli wielka zatoka chłodu, między 23 a 27 marca. Ten silny spływ chłodu miał jednak nastąpić nieco później, według wcześniejszych wyliczeń, i utrzymać się właśnie do Wielkanocy.

Tak duża zmienność już sugeruje, że nie możemy być pewni ani silnego ochłodzenia, ani silnego ocieplenia. W miarę pewne jest to, że zimne masy powietrza utrzymujące się obecnie nad Polską zostaną odsunięte z początkiem wiosny kalendarzowej i astronomicznej. Ciepły epizod jednak skrócił się w prognozach z siedmiu do czterech dni. Czy następujący po nim epizod chłodny w prognozach też potrwa tylko trzy dni, jak zakłada to dziś GFS? Otóż rzadko tak się zdarza, bo chłód zwykle rozgaszcza się na dłużej, jak niechciani goście w święta. 

Zatoka chłodu prognozowa na 26 marca, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Wielkie wiry niżowe "jak powietrzne pompy"

Całemu zamieszaniu winne mają być wielkie niżowe wiry powietrza, gigantyczne twory powstałe nad wodami powierzchniowymi Atlantyku. Rozpędzone przez ciepłe wody oceanu niże lokować się mają nad Skandynawią oraz wnikać nad południowe regiony Europy. Zachowają się jak powietrzne pompy, które zasysać będą raz zimno prosto z północy, raz ciepło znad Afryki. A mają duży potencjał i są w stanie wepchnąć mocno w głąb Europy zarówno arktyczne masy, jak i zwrotnikowe znad Afryki.

Która opcja zwycięży na święta? Dziś rysuje się w prognozach wielki niż z centrum ulokowanym nad Morzem Śródziemnym, który pchać ma w naszym kierunku ciepło z południa i tłoczyć chłód nad zachodnią Europę. To miła perspektywa, ale. do Wielkanocy pozostały niemal dwa tygodnie i wszystko może się zdarzyć.

Klin ciepła skierowany w stronę Polski przez wielki niż nad Morzem Śródziemnym, widoczny na wysokości 5 kmGFS/tropicaltidbits

Przez ten czas non stop analizować będziemy zmiany w cyrkulacji powietrza wyłapywane przez superkomputery. Zapraszamy do śledzenia z nami aktualnych prognoz pogody, bo przypatrywanie się naturze to jedna z najciekawszych rzeczy na świecie. I prosimy o wyrozumiałość, bo zrozumienie złożoności natury to jedna z najtrudniejszych spraw.  

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com, wetter3.de

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę. Groźna aura spodziewana jest miejscami na północy i południu kraju. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodnich krajów Afryki kolejny dzień zmagają się ze skutkami uderzenia cyklonu Chido. W dotkniętych przez kataklizm miejscach trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Majotcie, gdzie liczba ofiar może sięgać setek, a nawet tysięcy osób.

"Powrót do epoki kamienia". Ofiar mogą być tysiące

"Powrót do epoki kamienia". Ofiar mogą być tysiące

Źródło:
Reuters

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Do Wigilii został tydzień, a w ferworze przygotowań wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy w święta zawita do nas śnieg? Zapytaliśmy o to synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

W Tatrach zmalało niebezpieczeństwo powstawania lawin. W środę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obniżyło stopień zagrożenia z drugiego na pierwszy. Ratownicy podkreślają jednak, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są nadal niebezpieczne.

W Tatrach lawinowa "jedynka", ale nadal jest niebezpiecznie

W Tatrach lawinowa "jedynka", ale nadal jest niebezpiecznie

Źródło:
PAP, TOPR

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP

Po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy rakieta Kairos japońskiej firmy Space One uległa samozniszczeniu. Nagrania z najnowszej, środowej próby pokazują, jak rakieta zmagała się z trudnościami z utrzymaniem trajektorii lotu. Poprzednim razem maszyna eksplodowała kilka sekund po starcie.

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Źródło:
Reuters, NHK

Pogoda na dziś. W środę 18.12 na północy kraju utrzyma się pochmurna i deszczowa aura. Mieszkańcy południowych i centralnych regionów mogą liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Będzie ciepło jak na tę porę roku.

Pogoda na dziś - środa 18.12. Termometry pokażą nawet 11 stopni 

Pogoda na dziś - środa 18.12. Termometry pokażą nawet 11 stopni 

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka tysięcy ton ropy naftowej od kilku dni jest wyrzucane na brzeg w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. W niedzielę w wyniku sztormu zatonęły tam dwa rosyjskie tankowce. Lokalne władze informują o negatywnym wpływie rozlanego paliwa na ekosystem. Przedstawiciele Greenpeace ostrzegają przed "jedną z największych katastrof na Morzu Czarnym spowodowanych przez człowieka".

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Źródło:
Novaya Gazeta, Greenpeace

Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Źródło:
PAP, TOPR

Śnieg spadł w rejonie jezior Covadonga na północy Hiszpanii. To moment, na który czekało mnóstwo turystów. Zimą miejsce to uznawane jest bowiem za szczególnie piękne.

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Źródło:
El Buscolu, traveler.es

Silne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Najbardziej poszkodowana została stolica. Moment trzęsienia widać na nagraniu z warsztatu samochodowego.

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek na Chopoku w Niżnych Tatrach na Słowacji doszło do awarii kolejki linowej. Utknęło 12 narciarzy, wszystkich bezpiecznie ewakuowano.

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Źródło:
HZS

Pogoda w przedświątecznym tygodniu nadal będzie zdecydowanie daleka od zimy. Temperatura w części kraju grubo przekroczy 10 stopni Celsjusza, a jeżeli pojawią się opady, to na pewno nie śniegu. Nadal będzie mocno wiać, choć porywy nie powinny mieć już niszczycielskiej siły.

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Wyspami Kanaryjskim i Maderą szaleje burza Dorota, niosąca silny wiatr i ulewne opady deszczu. W wielu miejscach doszło do podtopień i uszkodzone zostały budynki. Gwałtowną pogodą zagrożona jest też kontynentalna Portugalia.

Odwołane zajęcia w szkołach, setki interwencji strażaków

Odwołane zajęcia w szkołach, setki interwencji strażaków

Źródło:
PAP, Canarian Weekly, Atlantico Hoy, JM-Madeira

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Samochód został poderwany przez tornado wraz z prowadzącym go strażakiem. Jak relacjonował kierowca, wiatr uniósł ciężkie auto w okamgnieniu i odrzucił je na bok. Do zdarzenia doszło w Kalifornii, zarejestrowano je na nagraniu.

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP, Carta Capital, CNN, 98 FM

Rośnie liczba ofiar cyklonu Chido, który w miniony weekend uderzył w południowo-wschodnie regiony Afryki. Biuro Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA) przekazało, że w Mozambiku zginęły 34 osoby, a dotkniętych skutkami żywiołu zostało ponad 170 tysięcy.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Źródło:
PAP, ReliefWeb

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick