Na horyzoncie widać znaczne ochłodzenie

Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w dniach 2-6.10
Prognozowana temperatura w dniach 2-6.10ventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

Kolejne dni przyniosą ze sobą gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Aura wciąż będzie gorąca, a ochłodzenie przyjdzie dopiero w weekend, kiedy to termometry pokażą nie więcej niż 26 stopni Celsjusza.

Nadchodzącej doby Polska będzie pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia - wskazuje synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Nad zachód kraju napływać będzie ciepłe powietrze z zachodu Europy, natomiast nad wschodnią Polską zapanują ciepłe i wilgotne masy niestabilnego powietrza znad Morza Czarnego. Takie warunki sprzyjają tworzeniu się pojedynczych, silnie uwodnionych komórek burzowych, które charakteryzują się przede wszystkim ulewnymi opadami deszczu. Będą niemal stacjonarne, co oznacza że nad danym punktem mogą pozostawać przez dłuższy czas. Wówczas sumy opadów będą zdecydowanie wyższe. Jak dodaje synoptyk, na zachodzie Europy widoczna jest strefa pofalowanego frontu chłodnego, który w weekend przyniesie w Polsce znaczne ochłodzenie.

Prognoza temperatur na kolejne dni
Prognoza temperatur na kolejne dniventusky.com

Pogoda na środę

Środa w całym kraju przyniesie zachmurzenie: od małego na zachodzie do umiarkowanego we wschodnich regionach kraju. W drugiej części dnia lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w pasie od Pomorza po Małopolskę. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych prognozowane jest w rejonie Pomorza oraz Warmii. Burzom towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu o natężeniu 10-30 litrów wody na metr kwadratowy, porywy wiatru do 60-90 kilometrów na godzinę oraz opady małego gradu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 26-28 stopni Celsjusza we wschodniej Polsce do 30-32 st. C na zachodzie. Wiatr będzie słaby, na zachodzie północno-zachodni, i północno-wschodni we wschodnich regionach Polski.

Prognoza opadów na kolejne dni
Prognoza opadów na kolejne dniventusky.com

Pogoda na czwartek i piątek

Czwartek zapowiada się pogodnie i słonecznie, jedynie pod koniec dnia na północnym zachodzie kraju może wystąpić wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą od 28-29 st. C na wschodzie i w centrum kraju do 30-32 st. C w zachodniej Polsce. Powieje słaby, zmienny wiatr.

W piątek we wschodniej Polsce będzie pogodnie, ale od zachodu spodziewany jest wzrost zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Chmury mogą przynieść ze sobą burze z opadem 10-30 l/mkw. i porywami wiatru do 70-90 km/h. Gwałtowne zjawiska przejściowo możliwe będą również w centrum kraju. Na termometrach zobaczymy od 27-29 st. C na zachodzie Polski do 29-31 st. C we wschodnich regionach kraju. Na wschodzie powieje słaby, południowo-wschodni wiatr, a na zachodzie okaże się on umiarkowany, porywisty i południowo-zachodni.

Prognoza na czwartek i piątektvnmeteo.pl

Pogoda na weekend

Sobota upłynie pod znakiem chmur. Prognozowane jest duże i całkowite zachmurzenie z opadami deszczu, a na wschodzie również burzami. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C w zachodniej Polsce do 26 st. C na wschodzie. Północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny.

W niedzielę spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże, a początkowo na wschodzie i w centrum mogą wystąpić z przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 21-23 st. C na wschodzie i w centrum kraju do 23-24 st. C na zachodzie. Powieje północno-zachodni wiatr, umiarkowany, na wschodzie porywisty.

Prognoza na sobotę i niedzielętvnmeteo.pl

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości