Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Na horyzoncie marcowej prognozy pogody kreślą się coraz wyraźniej zatoki chłodu. W związku z wiosenną lutową euforią taka perspektywa nie należy do przyjemnych, tym bardziej że wyliczenia modeli meteorologicznych sieją od pewnego czasu niepokój, prognozując chwilami wtargnięcie zimna jak w styczniu. Choć marzec rzadko cechuje się surową i mroźną pogodą, to potrafi dokuczyć zmiennością aury i ostudzić wiosenny zapał całej natury, również ludzi. Nim straci na znaczeniu przysłowie "w marcu jak w garncu", o ile w ogóle, jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie. Tymczasem układy baryczne usiłują wycisnąć resztki zimna znad Arktyki niczym sok z cytryny. Czy im się uda?

Okres dużego zamieszania

Pierwsze większe ochłodzenie przypada właśnie teraz, na 5-6 marca, a później po 10. Modele jednak nie mogą się zdecydować co do natężenia chłodu - jeszcze na przełomie lutego i marca zaszalały, prognozując mocne wniknięcie zimna, sięgające głęboko w kontynent europejski. Dziś łagodzą te prognozy, ale wciąż nic nie jest pewne. Dla marca to normalne - w końcu miesiąc jest mocno rozchwiany w związku z odbywającą się w tym czasie przebudową pola termicznego z zimowego na letnie. Wraz z "przekraczaniem" przez Słońce równika bilans energetyczny w naszej części kuli ziemskiej jest coraz mocniej na plusie, ale procesowi towarzyszy duże zamieszanie w pogodzie i prognozach. Widać to również w modelach, które w tym czasie szaleją i zmieniają co chwila zdanie na temat odchylenia prognozowanej temperatury powietrza od normy. Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) jeszcze miesiąc temu szacowała, że po ciepłym lutym nastąpi chłodniejszy marzec z temperaturą w normie lub lekkim odchyleniem na minus. Tymczasem ostatnie wyliczenia kreślą obraz zupełnie inny, dając szanse na średnie wyższe od normy. Ale wystarczy rzucić okiem na inny amerykański model globalny - GFS - by stwierdzić, że wcześniejsze szacunki będą bliższe prawdy.

Wczesne (z lewej) i najnowsze (z prawej) prognozy odchylenia od normy temperatury średniej w marcuNOAA

Ogromny wpływ na przystopowanie wiosny w Polsce mieć będzie cyrkulacja atmosfery związana z zaburzeniem nad biegunem północnym. Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA), monitorująca sytuację nad Arktyką, odnotowuje właśnie kolejny wzrost temperatury nad północnym wierzchołkiem ziemi, a dokładnie na wysokości około 30 km - co oznacza, że zaburzony zostanie ponownie przepływ zimnych mas powietrza, skutkując zsuwaniem się wielkich porcji zimnego powierza w niższe szerokości. W lutym tzw. nagłe ocieplenie stratosfery nad Arktyką poskutkowało zepchnięciem zimna nad Amerykę Północną, falami śnieżyc i zimna.

Wzrost temperatury nad biegunem północnym na wysokości 30 kmJMA

Tym razem to Europa Wschodnia ma być miejscem zsyłki arktycznych mas powietrza. Wir polarny znad bieguna zsunąć się ma nad Europę i północny Atlantyk przy jednoczesnym ocieplaniu się jego wschodniego sektora. Wzrost temperatury na wysokości 30 kilometrów od wartości -60 do -20 stopni Celsjusza oznacza, że przy ziemi osiadać będą zimne masy powietrza. Wprawdzie ulegną one ogrzaniu, ale i tak około 12-13 marca mają przynieść solidny mróz, do nawet -30 stopni nad północną Rosją. Na południu Polski, szczególnie na obszarach podgórskich, temperatura spaść miała nawet do -15 st. C, jednak dziś model zdecydował się na zaledwie -3 stopnie na Podlasiu. A jak będzie w rzeczywistości?

Wir polarny zsunięty nad północny Atlantyk i Europę 11 marca - duże ocieplenie na wysokości 30 km niesie ochłodzenie przy ziemitropicaltidbits.com
Prognoza temperatury na poranek 13 marca. Z lewej prognoza z niedzieli 03.03, z prawej - z poniedziałku 04.03GFS/wetter3.de

Czeka nas zwrot w pogodzie

Pierwsze symptomy nadchodzącego ochłodzenia widoczne są już 5 marca, gdy na północy Polski pojawi się śnieg z deszczem. Tymczasem nad północno-zachodnią Rosją zaczyna rozbudowywać się zatoka chłodu. Nad Skandynawią oraz Rosją rozsiądą się wyże - silne układy, które zatrzymają pochód pochmurnych niżów znad Atlantyku i napływ łagodnych atlantyckich mas powietrza, co poskutkuje odczuwalnym spadkiem temperatury.

Ale "szarą eminencją" w nadchodzącej rozgrywce będzie wir niżowy znad Arktyki, którego centrum w warstwie przyziemnej przemieści się nad Moskwę. Około 12 marca zimne masy zsunąć się mają aż po Alpy i Bałkany. Na mapach pola temperatury na wysokości 1,45 km pojawiały się dawno niewidziane wartości temperatury rzędu -15 stopni nad Polską, co dałoby szansę na podobne wartości przy ziemi przy rozpogodzeniach w nocy. Tymczasem ostatnie wyliczenia modeli łagodzą zapędy rosyjskiego niżu i zezwalają na zaledwie -5/-10 st. na wysokości 1,5 km, co skutkuje lżejszym mrozem przy ziemi.

Jęzor zimna - prognozowane pole temperatury na wysokości 1,5 km na 12.03GFS/wetter3.de

Zaczyna się właśnie zwrot w pogodzie. I "pół królestwa" temu, kto wie, jak duże zawirowanie nas czeka. Przed wejściem zimna na poprzedzającym zmianę froncie chłodnym pojawiają się zwykle opady śniegu. Te prognozowane są miejscami na 5 i 6 marca, ale później przy napływie chłodu z północnego wschodu spektakularnych opadów nie ma co wypatrywać. Między 11 a 14 marca liźnie nas jęzor zimna, nie wiadomo jednak, jak grubą czapką mamy się zabezpieczyć. Według europejskiego centrum średnioterminowych prognoz pogody ECMWF wtargnięcie chłodu przed 15 marca nie obniży mocno średniej temperatury, a ma ona wciąż zawierać się powyżej normy około 2 st. C. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że każdy kolejny tydzień marca ma cechować spadek średniej temperatury, i tak aż do Wielkanocy. Pod koniec miesiąca pogoda ma wrócić do marcowej normy - chłód twardo trzymać się będzie północnej i wschodniej Europy, zahaczając lekko o Polskę. Opady w tym czasie mają być niższe, niż norma przewiduje. Cóż, luty zrzucił wiadra wody, to marzec będzie odwodniony. Łaskawej fali ciepła nie widać również na przełomie marca i kwietnia, ale do Wielkanocy zimniejszej niż Boże Narodzenie to już zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 11-17 marca oraz 25-31 marcaECMWF

Prognozy pogody średnio- i długoterminowe dla polskiego marca to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Wahania temperatury, przepychanki między atlantyckimi niżami a skandynawskimi i rosyjskimi wyżami są koszmarem meteorologa. Odbywająca się właśnie wielka zmiana naszego klimatu nie ułatwia pracy. Wyjątkowo ciepły Atlantyk zahamuje fale zimna znad Arktyki i Rosji, włączając coraz mocniej Polskę w orbitę swoich wpływów. Ale fale chłodu, silniejsze bądź łagodniejsze, są nie do uniknięcia. Powtórki z lutowej pogody nie będzie.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni będą deszczowe oraz burzowe. Największych opadów spodziewamy się pod koniec weekendu, a także na początku przyszłego tygodnia. Miejscami możliwe są ulewy. Termometry czasami pokażą tylko 20 stopni.

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Nadciągają kolejne opady. Miejscami mogą być obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alarmy pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Sprawdź, gdzie na siebie uważać w trakcie nadchodzącej nocy.

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Tu może silnie padać. IMGW wciąż ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na piątek 25.07. Noc przyniesie miejscami lokalne zamglenia i mgły, a także burze. W dzień popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Pogoda na jutro - piątek, 25.07. Nocą może grzmieć, w dzień również

Źródło:
tvnmeteo.pl

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Filipiny przygotowują się na nadejście kolejnego tajfunu. W części kraju zamknięto szkoły i odwołano kilkadziesiąt lotów. Żywioł o nazwie Co-May nadciąga w czasie, gdy kraj zmaga się ze skutkami wcześniejszych burz i ulewnych deszczy, w wyniku których zginęło blisko 20 osób.

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Zamknięte szkoły, odwołane loty. Szykują się na uderzenie żywiołu

Źródło:
France24, Philippine News Agency

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W południowej części Cypru wybuchły ogromne pożary. Służby walczą z żywiołem, a władze ewakuowały setki mieszkańców. Policja potwierdziła dwie ofiary śmiertelne.

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Pożary na Cyprze. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24

W czerwcu doszło do wypadku na jeziorze w Kalifornii - wysokie fale wywróciły łódź, w wyniku czego zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych ujawnił ważne szczegóły tragedii.

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Fale przewróciły łódź, zginęło osiem osób. Wstępny raport śledczych

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl