Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo na piątek
Warunki biometeo na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Na horyzoncie marcowej prognozy pogody kreślą się coraz wyraźniej zatoki chłodu. W związku z wiosenną lutową euforią taka perspektywa nie należy do przyjemnych, tym bardziej że wyliczenia modeli meteorologicznych sieją od pewnego czasu niepokój, prognozując chwilami wtargnięcie zimna jak w styczniu. Choć marzec rzadko cechuje się surową i mroźną pogodą, to potrafi dokuczyć zmiennością aury i ostudzić wiosenny zapał całej natury, również ludzi. Nim straci na znaczeniu przysłowie "w marcu jak w garncu", o ile w ogóle, jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie. Tymczasem układy baryczne usiłują wycisnąć resztki zimna znad Arktyki niczym sok z cytryny. Czy im się uda?

Okres dużego zamieszania

Pierwsze większe ochłodzenie przypada właśnie teraz, na 5-6 marca, a później po 10. Modele jednak nie mogą się zdecydować co do natężenia chłodu - jeszcze na przełomie lutego i marca zaszalały, prognozując mocne wniknięcie zimna, sięgające głęboko w kontynent europejski. Dziś łagodzą te prognozy, ale wciąż nic nie jest pewne. Dla marca to normalne - w końcu miesiąc jest mocno rozchwiany w związku z odbywającą się w tym czasie przebudową pola termicznego z zimowego na letnie. Wraz z "przekraczaniem" przez Słońce równika bilans energetyczny w naszej części kuli ziemskiej jest coraz mocniej na plusie, ale procesowi towarzyszy duże zamieszanie w pogodzie i prognozach. Widać to również w modelach, które w tym czasie szaleją i zmieniają co chwila zdanie na temat odchylenia prognozowanej temperatury powietrza od normy. Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) jeszcze miesiąc temu szacowała, że po ciepłym lutym nastąpi chłodniejszy marzec z temperaturą w normie lub lekkim odchyleniem na minus. Tymczasem ostatnie wyliczenia kreślą obraz zupełnie inny, dając szanse na średnie wyższe od normy. Ale wystarczy rzucić okiem na inny amerykański model globalny - GFS - by stwierdzić, że wcześniejsze szacunki będą bliższe prawdy.

Wczesne (z lewej) i najnowsze (z prawej) prognozy odchylenia od normy temperatury średniej w marcuNOAA

Ogromny wpływ na przystopowanie wiosny w Polsce mieć będzie cyrkulacja atmosfery związana z zaburzeniem nad biegunem północnym. Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA), monitorująca sytuację nad Arktyką, odnotowuje właśnie kolejny wzrost temperatury nad północnym wierzchołkiem ziemi, a dokładnie na wysokości około 30 km - co oznacza, że zaburzony zostanie ponownie przepływ zimnych mas powietrza, skutkując zsuwaniem się wielkich porcji zimnego powierza w niższe szerokości. W lutym tzw. nagłe ocieplenie stratosfery nad Arktyką poskutkowało zepchnięciem zimna nad Amerykę Północną, falami śnieżyc i zimna.

Wzrost temperatury nad biegunem północnym na wysokości 30 kmJMA

Tym razem to Europa Wschodnia ma być miejscem zsyłki arktycznych mas powietrza. Wir polarny znad bieguna zsunąć się ma nad Europę i północny Atlantyk przy jednoczesnym ocieplaniu się jego wschodniego sektora. Wzrost temperatury na wysokości 30 kilometrów od wartości -60 do -20 stopni Celsjusza oznacza, że przy ziemi osiadać będą zimne masy powietrza. Wprawdzie ulegną one ogrzaniu, ale i tak około 12-13 marca mają przynieść solidny mróz, do nawet -30 stopni nad północną Rosją. Na południu Polski, szczególnie na obszarach podgórskich, temperatura spaść miała nawet do -15 st. C, jednak dziś model zdecydował się na zaledwie -3 stopnie na Podlasiu. A jak będzie w rzeczywistości?

Wir polarny zsunięty nad północny Atlantyk i Europę 11 marca - duże ocieplenie na wysokości 30 km niesie ochłodzenie przy ziemitropicaltidbits.com
Prognoza temperatury na poranek 13 marca. Z lewej prognoza z niedzieli 03.03, z prawej - z poniedziałku 04.03GFS/wetter3.de

Czeka nas zwrot w pogodzie

Pierwsze symptomy nadchodzącego ochłodzenia widoczne są już 5 marca, gdy na północy Polski pojawi się śnieg z deszczem. Tymczasem nad północno-zachodnią Rosją zaczyna rozbudowywać się zatoka chłodu. Nad Skandynawią oraz Rosją rozsiądą się wyże - silne układy, które zatrzymają pochód pochmurnych niżów znad Atlantyku i napływ łagodnych atlantyckich mas powietrza, co poskutkuje odczuwalnym spadkiem temperatury.

Ale "szarą eminencją" w nadchodzącej rozgrywce będzie wir niżowy znad Arktyki, którego centrum w warstwie przyziemnej przemieści się nad Moskwę. Około 12 marca zimne masy zsunąć się mają aż po Alpy i Bałkany. Na mapach pola temperatury na wysokości 1,45 km pojawiały się dawno niewidziane wartości temperatury rzędu -15 stopni nad Polską, co dałoby szansę na podobne wartości przy ziemi przy rozpogodzeniach w nocy. Tymczasem ostatnie wyliczenia modeli łagodzą zapędy rosyjskiego niżu i zezwalają na zaledwie -5/-10 st. na wysokości 1,5 km, co skutkuje lżejszym mrozem przy ziemi.

Jęzor zimna - prognozowane pole temperatury na wysokości 1,5 km na 12.03GFS/wetter3.de

Zaczyna się właśnie zwrot w pogodzie. I "pół królestwa" temu, kto wie, jak duże zawirowanie nas czeka. Przed wejściem zimna na poprzedzającym zmianę froncie chłodnym pojawiają się zwykle opady śniegu. Te prognozowane są miejscami na 5 i 6 marca, ale później przy napływie chłodu z północnego wschodu spektakularnych opadów nie ma co wypatrywać. Między 11 a 14 marca liźnie nas jęzor zimna, nie wiadomo jednak, jak grubą czapką mamy się zabezpieczyć. Według europejskiego centrum średnioterminowych prognoz pogody ECMWF wtargnięcie chłodu przed 15 marca nie obniży mocno średniej temperatury, a ma ona wciąż zawierać się powyżej normy około 2 st. C. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że każdy kolejny tydzień marca ma cechować spadek średniej temperatury, i tak aż do Wielkanocy. Pod koniec miesiąca pogoda ma wrócić do marcowej normy - chłód twardo trzymać się będzie północnej i wschodniej Europy, zahaczając lekko o Polskę. Opady w tym czasie mają być niższe, niż norma przewiduje. Cóż, luty zrzucił wiadra wody, to marzec będzie odwodniony. Łaskawej fali ciepła nie widać również na przełomie marca i kwietnia, ale do Wielkanocy zimniejszej niż Boże Narodzenie to już zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 11-17 marca oraz 25-31 marcaECMWF

Prognozy pogody średnio- i długoterminowe dla polskiego marca to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Wahania temperatury, przepychanki między atlantyckimi niżami a skandynawskimi i rosyjskimi wyżami są koszmarem meteorologa. Odbywająca się właśnie wielka zmiana naszego klimatu nie ułatwia pracy. Wyjątkowo ciepły Atlantyk zahamuje fale zimna znad Arktyki i Rosji, włączając coraz mocniej Polskę w orbitę swoich wpływów. Ale fale chłodu, silniejsze bądź łagodniejsze, są nie do uniknięcia. Powtórki z lutowej pogody nie będzie.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Pogodą w nadchodzących dniach władać będzie układ wyżowy Xara, który w sporej części Europy przyniósł słoneczną i ciepłą pogodę. Jego panowanie nie potrwa jednak długo - nad Polskę nadciągnąć ma strefa frontowa, która przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe i ochłodzenie.

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzący weekend we Włoszech minie pod znakiem dokuczliwego upału. Ministerstwo zdrowia ogłosiło najwyższy, czerwony stopień alarmu. To pierwsza taka sytuacja w tym roku. Termometry mają w wielu regionach pokazać nawet ponad 40 stopni Celsjusza.

Ministerstwo zdrowia ostrzega we Włoszech. Czerwony alert w kilku miastach

Ministerstwo zdrowia ostrzega we Włoszech. Czerwony alert w kilku miastach

Źródło:
PAP, ANSA

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Na horyzoncie widać powrót burz, lokalnie spodziewane są także upały. Sprawdź szczegóły.

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Burze i upały. Gdzie należy uważać w najbliższych dniach

Źródło:
IMGW

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie opublikowanym w czwartek po południu.

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Pogoda na dziś. Piątek 13.06 przyniesie na ogół pogodną aurę. Lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza, w części kraju może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Pogoda na dziś - piątek, 13.06. W dzień do 23 stopni, lokalnie silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Axiom-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego znów został przełożony. Nieznana jest data kolejnej próby startu. Z komunikatu NASA wynika, że tym razem powodem przesunięcia jest problem występujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dokładniej o jego o pewną charakterystyczną część. Opisał to popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Skąd opóźnienie misji Polaka? Chodzi o ten element ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", POLSA

Miasto San Antonio w Teksasie nawiedziły ulewy, które doprowadziły do katastrofalnych powodzi. Według informacji władz w wyniku gwałtownej aury zginęły co najmniej cztery osoby. Miejscami w kilka godzin spadło tyle deszczu, ile średnio spada łącznie w czerwcu i lipcu.

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Dwumiesięczne opady w kilka godzin. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
news4sanantonio.com, The Weather Channel, KTSA, PAP

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

"Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało" - głosi stare, gospodarskie przysłowie. W tym roku Boże Ciało, święto ustanowione w Kościele katolickim na pamiątkę Eucharystii, przypada na 19 czerwca. W związku z wymiarem społecznym święta, które jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie podczas procesji wiejskimi drogami i miejskimi ulicami, szalenie ważna jest pogoda, pomagająca lub nie, kultywować ludowe tradycje.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Źródło:
TVN24+

Gorąca aura zawitała do Francji. W czwartek we wschodniej części kraju spodziewane są upały rzędu 35 stopni Celsjusza, które utrzymają się przez najbliższe dni. W Bordeaux wysokie temperatury dawały się we znaki mieszkańcom już w środę.

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, Meteo France

Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Źródło:
Kontakt24

Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP

Rośnie bilans burz śnieżnych i intensywnych opadów deszczu w Republice Południowej Afryki. W środę lokalne władze przekazały, że w wyniku żywiołu zginęło co najmniej 49 osób. Wśród nich byli uczniowie podróżujący szkolnym autobusem, który został zepchnięty do rzeki.

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, SABC

Efekty zmiany klimatu widoczne są wszędzie, a szczególnie w Antarktyce. Według najnowszego raportu populacja pingwinow cesarskich spada szybciej, niż przewidywano. W ciągu ostatnich 15 lat ich liczebność zmniejszyła się o ponad 20 procent.

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Źródło:
PAP

Usterka techniczna związana z wyciekiem płynnego tlenu stała się przyczyną kolejnego opóźnienia startu misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - Trzymajmy kciuki, pewnie wszystko będzie dobrze, ale musimy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik - powiedział w TVN24 astronom Jerzy Rafalski.

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

Źródło:
TVN24

Lód na Grenlandii topniał w tym roku 17-krotnie szybciej niż przeciętnie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution. Wszystko przez falę ciepła, która nawiedziła ten region w trzecim tygodniu maja. Według islandzkiego instytutu meteorologicznego 94 procent stacji zarejestrowało w ubiegłym miesiącu nowe rekordy temperatury.

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Źródło:
PAP, WWA,

Tragicznie zakończył się niedzielny turniej golfowy w jednym z klubów w amerykańskim stanie Teksas. W trakcie gry, przy idealnych warunkach pogodowych, z nieba uderzył piorun. Nie żyje 40-letni zawodnik, a jego 70-letni ojciec trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Piorun śmiertelnie ranił golfistę. Pogoda była idealna

Źródło:
ENEX, KXII, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządził eksperymentalną prognozę pogody na wakacje i początek jesieni. Jaka aura spodziewana jest w regionach, w których najchętniej wypoczywają Polacy? Sprawdź najnowsze prognozy na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2025.

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Niezwykły skwar ma ominąć jeden region. Prognoza IMGW na wakacje

Źródło:
IMGW

Stado krów poturbowało parę turystów w trakcie spaceru po alpejskiej ścieżce, niedaleko austriackiej miejscowości Heiligenblut am Grossglockner. Zwierzęta przestraszyły się ich psa, który towarzyszył im w trakcie spaceru.

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Krowy przestraszyły się psa i poturbowały turystów

Źródło:
PAP