Jaka będzie jesień i zima? El Nino i wir polarny mogą namieszać

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogoda we wrześniu nas rozpieszcza. Choć zaczęła się jesień, to wciąż zdarzają się dni z temperaturą jak w środku lata, a do tego przeważa słoneczna aura. Jak długo będziemy mogli cieszyć się ciepłem i co widać w długoterminowych prognozach na jesień oraz zimę 2023/2024? Sprawdziła to nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pierwsza połowa września była wyjątkowo ciepła. I choć skończyło się termiczne lato z temperaturą średnią dobową powyżej 15 stopni Celsjusza, to w przyrodzie jeszcze wielkich zmian nie widać. W uroczej Dolinie Baryczy, w chronionej ostoi ptactwa na Stawach Milickich, wciąż głośny żywot prowadzi wszelkie skrzydlate stworzenie, a łabędzice spokojnie prowadzają szaroburą łabędzią młodzież. W powietrze wzbijają się klucze dzikich gęsi, by po krótkim locie osiąść na wodzie. Ptasie przygotowania do zamorskiej podroży idą niemrawo.

Czy to znaczy, że ciepła jesień utrzyma się jeszcze długo? Astronomiczną i kalendarzową odmianę tej pory roku przywitaliśmy w tym roku tego samego dnia, w sobotę 23 września.

Pogoda na jesień i zimę. Wstępne prognozy

Na razie w prognozach na najbliższe dni widać kopułę ciepła nad Europą. Temperatura w tym tygodniu wzrastać ma na wysokości 1,5 kilometra do około 15 st. C, co poskutkuje falami ciepła przy ziemi i wzrostem temperatury okresami do nawet 28-30 st. C., szczególnie na wschodzie i południu kraju. I choć później ma zrobić się chłodniej, to zdecydowanego załamania pogody nie widać. Ciepło nie wykazuje oznak rezygnacji, w prognozach pola temperatury co kilka dni widać bowiem kliny ciepła co najmniej do pierwszego tygodnia października.

Klin ciepła na wysokości 1,5 km prognozowany na 21 wrześniaGFS/wetter3.de

Słońce jednak coraz niżej toczy się nad horyzontem i dnia ubywa. Wraz z jego pozorną wędrówką w stronę równika rozpoczyna się powolna przebudowa pola termicznego na półkuli północnej, z układu letniego (północ-południe) na zimowy (wschód-zachód). Gdy latem najcieplej jest na ogół na południu, a najchłodniej na północy, to w zimie najcieplej jest na zachodzie, a najzimniej na wschodzie. W okresie jesienno-zimowym Ocean Atlantycki pełni rolę grzejnika, gromadzącego latem ciepło, oddającego je zimą, dzięki czemu masy powietrza zalegające nad nim utrzymują temperaturę powyżej 0 st. C. Tym samym zima na zachodzie Europy, a coraz częściej i w centrum, jest na ogół pochmurna, deszczowa i wietrzna. Tymczasem szybko wychładzający się wielki ląd Azji sprzyja formowaniu się wielkiego mroźnego wyżu.

Atlantyk w tym roku ogrzał się wyjątkowo mocno w rejonie Labradoru w Kanadzie, gdzie rodzą się niżowe wiry powietrza. Tam temperatura wód powierzchniowych wynosi od 15 do 20 st. C, a takie wartości sprzyjają formowaniu się cyklonów sprzyjających napływowi nad nasz kontynent łagodnych mas powietrza z zachodu i południa, przy udanej współpracy z ciepłymi, jesiennymi wyżami nad wschodnią Europą. W tym roku Ocean Atlantycki ma spory potencjał, bo średnia temperatura wód powierzchniowych jego północno-zachodniej części jest wyższa od normy o około 5 st., C, co jest znaczącą wartością.

Temperatura wód powierzchniowych Oceanu AtlantyckiegoClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA
Odchylenie średniej temperatury wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego od normy z wieloletniej 1971-2000Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Formujące się nad oceanem niże i utrzymujące się na wschodzie kontynentu pogodne wyże dają więc nadzieję na ciepłą jesień i początek zimy. Podtrzymują ją wyliczenia długoterminowego modelu amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA). Otóż średnia temperatura powietrza w ciągu trzech nadchodzących miesięcy (październik, listopad i grudzień) ma zawierać się powyżej normy wieloletniej, o około 2 st. C.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury na październik, listopad i grudzień od normy wieloletniejNOAA

El Nino na horyzoncie

Ale na pogodnym niebie tych prognoz pojawia się chmura. Na razie jest to niegroźny Cumulus humilis, który ma szanse przekształcić się w groźny Cumulonimbus capillatus. Dlatego, że nagrzał się nie tylko Atlantyk, ale i wielki Ocean Spokojny. Tam daleko wzdłuż równika rozwija się właśnie zjawisko El Nino, co oznacza nie tylko przyszłe ulewy i powodzie w Andach, ale i podgrzanie atmosfery całego globu.

To spowoduje dużą niestabilność atmosfery i bardzo prawdopodobne, że w Europie zaburzy normalną, w przewadze zachodnią cyrkulację powietrza. Wzmóc może się aktywność potężnych cyklonów nad Atlantykiem, co niesie ze sobą duże wahania temperatury, napływ mas powietrza raz ciepłych z południa, raz mroźnych z północy. Ale przede wszystkim generować może silne opady śniegu i wichury, co ostatecznie da bilans zimy śnieżnej i mroźnej. Prognoza odchylenia średniej temperatury wód powierzchniowych północnej części Oceanu Atlantyckiego i okołorównikowego Pacyfiku zakłada na zimę wzrost temperatury powyżej normy o 2-3 st. C. Takie zaburzenie spowoduje w naturze silną potrzebę dążenia do równowagi, posprzątania, co zwykle wiąże się z ekstremalnymi zjawiskami.

Prognozowane odchylenie temperatury wód powierzchniowych oceanów od normy wieloletniejNOAA
El NinoMaciej Zieliński/PAP/Reuters

Co z wirem polarnym?

Wśród meteorologów pojawiają się głosy, że wyjątkowo mocno nagrzana atmosfera globu ziemskiego w tym roku odbije się w cyrkulacji nad biegunem północnym. Na blogu Arctic Oscillation (Arktyczna Oscylacja), prowadzonym przez doktora Judaha Cohena i zespół prognoz sezonowych AER (Atmospheric and Environmental Research w ramach Verisk Analytisk) poinformowano właśnie, że "witają powrót wiru polarnego jak dobrego przyjaciela". Bo promieniowanie słoneczne słabnie, temperatura atmosfery nad biegunem zaczyna spadać i dzierga się powoli czapa zimna. Badacze zadają sobie jednak pytanie, czy rzeczywiście okaże się on później przyjacielem? Dlatego, że możliwe nadchodzącej zimy duże wrzuty ciepła do stratosfery (na wysokość 10 km) mogą wybijać co jakiś czas wir polarny ze stabilnego rytmu. Statystycznie rzecz biorąc zjawisko El Nino cechuje dodatnia korelacja z zaburzeniem wiru polarnego, co oznacza duże prawdopodobieństwo rozbicia wiru nadchodzącej zimy.

Nagłe ocieplenia stratosferyczne, zjawisko skądinąd bardzo ciekawe i spektakularne, powoduje bowiem rozchwianie wiru i jego rozerwanie. To oznacza zanurkowanie silnego zimna w niższe, umiarkowane szerokości geograficzne. Na kogo padnie, na Amerykę Północną, Europę, Azję? Dziś tego nie wiemy, ale musimy liczyć się z tym, że po uciążliwych falach opadów mokrego śniegu, przyjdą fale siarczystego mrozu. A według Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) prowadzącej nad Arktyką stały monitoring temperatura w stratosferze spaść ma do około -80 st. C. Ubiegłej zimy zsunięcie się takiego zimna z wyższych partii atmosfery w pobliże ziemi na Syberii poskutkowało mrozem poniżej -60 st. C.

Prognoza spadku temperatury nad biegunem północnej w stratosferzeCPD/JMA

Prognozy na późną jesień i zimę to oczywiście wciąż spekulacje. Ale dane meteorologiczne z różnych części kuli ziemskiej zbierane teraz przez badaczy kreślą w sumie ciekawy scenariusz. Jak zachowa się wir polarny w nadchodących miesiącach, nikt jeszcze nie wie, nawet najlepsi naukowcy, ale rodzą się obawy, że po ciepłej i przyjemnej jesieni, możemy znaleźć w skrzynce wysoki rachunek.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 04.05. Chociaż noc w większości kraju zapowiada się pogodnie, lokalnie może popadać deszcz. W dzień aura będzie jeszcze groźniejsza, ponieważ w zachodniej Polsce spodziewane są burze i opady deszczu. Na termometrach zobaczymy do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 04.05. Nocą miejscami popada, w dzień - zagrzmi

Pogoda na jutro - sobota 04.05. Nocą miejscami popada, w dzień - zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Słoneczne dotychczas niebo zaczną przysłaniać chmury, a miejscami spodziewane są opady deszczu i burze. W przyszłym tygodniu czeka nas także spadek temperatury. Lokalnie na termometrach zobaczymy zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP