"Pogoda w najbliższych dniach będzie wyzwaniem"

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Bitwa jesieni i zimy nad Polską
Bitwa jesieni i zimy nad PolskąTVN24
wideo 2/4
TVN24Bitwa jesieni i zimy nad Polską

Kolejne dni przyniosą nam spore zawirowania w pogodzie. W połowie tygodnia arktyczne powietrze sprawi, że temperatura w dzień spadnie poniżej zera. Chociaż w prognozach widać wzrost wartości na termometrach, wraz z nim do Polski zawita silny, porywisty wiatr. Pod koniec tygodnia wróci śnieg.

- Pogoda w najbliższych dniach będzie wyzwaniem - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Czeka nas kilkukrotna wymiana mas powietrza, związana z mieszanymi opadami, mrozem i silnym wiatrem.

Polska znajduje się obecnie pod wpływem układu niżowego Marco z centrum wędrującym we wtorek nad południową częścią naszego kraju, w kierunku Morza Czarnego. We wtorek kraj pozostanie w strefie frontów atmosferycznych, które oddzielają napierające z północy masy powietrza arktycznego od wypychanych znad Polski cieplejszych mas polarnych. Gęste i ciężkie powietrze arktyczne wlewa się mocniej do centrum kraju niż wynikało to z prognoz. Stąd temperatura maksymalna we wtorek będzie nieco niższa. Po południu nastąpi spadek wartości na termometrach w całym kraju, a noc z wtorku na środę okaże się mroźna.

Opady deszczu we wtorek przechodzić będą w deszcz ze śniegiem w centrum, na zachodzie i wschodzie.

Pogoda na wtorek

We wtorek prognozowane jest duże zachmurzenie z przejaśnieniami, szczególnie częstymi na północy. Na południowym zachodzie i południu kraju spodziewane są opady deszczu do 5-10 litrów na metr kwadratowy, poza tym miejscami opady deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw., a na północnym wschodzie słabe opady śniegu do 1 centymetra. Termometry pokażą od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 0 st. C w Mazowszu, do 9 st. C w Małopolsce. Ze wschodu i północnego wschodu powieje słaby i umiarkowany wiatr, okresami silniejszy, szczególnie na północy.

Prognozowana temperatura w dniach 21-25.11
Prognozowana temperatura w dniach 21-25.11ventusky.com
SPRAWDŹ

Pogoda na 16 dni

Pogoda na środę i czwartek

W środę niż odsunie się znad naszego kraju, a Polskę obejmie pogodny klin związany z wyżem znad Atlantyku. Płynące z północy zimne powietrze pochodzenia arktycznego obejmie już cały kraj, w związku z tym ranek będzie mroźny, szczególnie w regionach północnych.

Środa zapowiada się pochmurno z rozpogodzeniami. W regionach południowych prognozowane są słabe opady deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw. i śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C na Podlasiu i Lubelszczyźnie, poprzez -1/0 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Pomorzu Zachodnim. Północno-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

Po tym mroźnym epizodzie w czwartek Polska zacznie ponownie dostawać się pod wpływ wielkiego wiru niżowego znad Północnego Atlantyku, który tłoczyć ma w naszą stronę masy wilgotnego powietrza polarnego. Wraz z wkroczeniem od zachodu frontu ciepłego wystąpią opady mokrego śniegu, a później marznącego deszczu powodującego oblodzenie. Cyklon atlantycki spowoduje wielkie zawirowanie mas powietrza, co poskutkuje silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Centrum wiru znajdzie się w piątek nad północno-zachodnią Rosją, a Polska będzie w jego zachodniej, tylnej części, w strumieniu mas powietrza zaciąganych przez układ prosto z północy.

Czwartek przyniesie ze sobą duże zachmurzenie. Od zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie strefa opadów mokrego śniegu do 5 cm i śniegu z marznącym deszczem, który w centrum i na zachodzie będzie przechodzić w deszcz do 5-10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 2 st. C na Podkarpaciu, przez 6 st. C w centralnej Polsce, do 10 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje wiatr południowo-zachodni i zachodni, silny, w porywach rozwijający prędkość do 70-100 kilometrów na godzinę, nad morzem do 110 km/h, w górach do 140 km/h.

Prognozowane opady w dniach 21-25.11
Prognozowane opady w dniach 21-25.11ventusky.com

Pogoda na piątek i sobotę

W piątek i sobotę wraz z napływem mas powietrza arktycznego wilgotnego opady deszczu przechodzić będą w śnieg. W weekend cała Polska zabieli się od morza do Tatr.

Piątek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Na południu mogą wystąpić opady deszczu do 10 l/mkw., a w innych regionach - deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, poprzez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr z kierunków zachodnich okaże się dość silny, w porywach osiągając prędkość do 50-70 km/h.

W sobotę w Polsce zapanuje umiarkowane i duże zachmurzenie, przelotne opady deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw. oraz śniegu do 2-5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C na Podlasiu, przez 3 st. C w centralnej Polsce, do 5 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany wiatr, okresami dość silny, w porywach osiagający prędkość 50-60 km/h.

Prognozowane podmuchy wiatru w dniach 21-25.11
Prognozowane podmuchy wiatru w dniach 21-25.11ventusky.com

Autor:as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend w wielu regionach Polski dosypie śniegu. Obfite opady związane są z niżem genueńskim, który uformował się na północy Włoch. - Niż przesuwający się w kierunku wschodnim, przez Europę Środkową, przyniesie opady śniegu, a jednocześnie płynąć będzie za nim zimne, mroźne powietrze - powiedział na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. To oznacza umocnienie się zimy w nadchodzących dniach.

W weekend sypnie śniegiem, później ściśnie mróz. "Zima umocni się w nadchodzących dniach"

W weekend sypnie śniegiem, później ściśnie mróz. "Zima umocni się w nadchodzących dniach"

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one na terenie dwóch województw. Z prognoz wynika, że pokrywa śnieżna może wzrosnąć tam nawet o około pół metra. Synoptycy ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Alarmy najwyższego stopnia w części kraju. Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu

Alarmy najwyższego stopnia w części kraju. Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu

Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nie widać go, a jest śmiertelnie niebezpieczny. Smog co roku w okresie zimowy daje się we znaki wielu mieszkańcom Polski. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Lekarze podkreślają, że osoby z najbardziej narażonych grup w smogowe dni nie powinny przebywać na zewnątrz.

Smog śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla najmłodszych. "Co zimę mamy to samo"

Smog śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla najmłodszych. "Co zimę mamy to samo"

Autor:
Anna
Wilczyńska,
anw
Źródło:
TVN24

W części Polski sypie śnieg. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w piątek SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców dwóch województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje. 

Alert RCB wciąż w mocy. "Zostań w domu, jeśli możesz"

Alert RCB wciąż w mocy. "Zostań w domu, jeśli możesz"

Aktualizacja:
Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 02.12 na znacznym obszarze Polski śnieg będzie padać intensywnie. Temperatura od -3 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Pogoda na dziś - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuciła z siebie kłęby wulkanicznego pyłu i rozgrzaną lawę. Ten sycylijski wulkan rozświetlił o świcie niebo nad Katanią. To już kolejna erupcja w ciągu zaledwie tygodnia.

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
Reuters, lasicilia.it

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation