Za nami upalna niedziela. Termometry wskazały ponad 35 stopni w cieniu

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południem
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południemTVN24
wideo 2/15
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południemTVN24

To był upalny weekend. W niedzielę najwyższą temperaturę odnotowano w Ostrołęce. Spiekota dała nam się we znaki także w sobotę. Termometry wskazywały ponad 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Miniony weekend był pierwszym tak gorącym w tym roku. Do środkowej Europy, w tym do Polski, napłynęło gorące i suche powietrze znad Afryki, podnosząc temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najwyższą odnotowaną temperaturą w niedzielę było 35,3 st. C, którą wskazały termometry w Ostrołęce. Najgoręcej było w regionach wschodnich, centralnych i południowych.

Najchłodniej zaś było na Pomorzu - w najcieplejszej chwili dnia mieszkańcy Ustki mogli zobaczyć na termometrach 22,6 st. C.

Upalnie od rana

Niedziela była upalna we wschodniej połowie Polski już o godzinie 10. W Ostrołęce odnotowano 30,7 st. C, a godzinę później temperatura wzrosła tam do 32,3 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godzinie 10cmm.imgw.pl
Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 11cmm.imgw.pl

O godzinie 12 najgorętsza okazała się Warszawa oraz Kętrzyn. W obu tych miastach zmierzono 33,1 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 12cmm.imgw.pl
Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 16cmm.imgw.pl

Po godzinie 17 temperatura zaczęła spadać. Najgorętszym miejscem okazały się wówczas Siedlce, w których termometry pokazały 33,9 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 17cmm.imgw.pl

Upalnie również w poniedziałek

Upał w poniedziałek zelżał. Najwyższą wartość, wynoszącą 31,1 st. C, zmierzono w Przemyślu. W większości miejsc było poniżej 30 stopni. Najchłodniejsza okazała się Ustka, gdzie temperatura osiągnęła maksymalnie 22,2 st. C.

Ponad 35 stopni było w sobotę

W sobotę z najwyższą temperaturą mierzyli się mieszkańcy zachodniej połowy Polski. Najgoręcej było w sobotę w Wielichowie na zachodzie województwa wielkopolskiego, gdzie zmierzono 35,5 stopnia Celsjusza oraz w Słubicach (woj. lubuskie), gdzie temperatura osiągnęła 35,4 st. C.

Dotychczasowy rekord ciepła od początku prowadzenia pomiarów w Polsce to 40,2 st. C w Taką temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie na Opolszczyźnie.

Nawodnienie i cień

Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. Jego objawy to zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała oraz przyspieszony oddech i bicie serca.

Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysoka temperatura może powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpłynąć na poziom koncentracji i efektywność pracy - warto pamiętać o tym podczas prowadzenia pojazdów. Jeśli w upalne dni zauważymy u siebie lub innych osób powyższe objawy, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, warto przenieść się w chłodne miejsce, jak również napić się chłodnej, ale nie lodowatej wody.

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysoka temperatura także u nich może prowadzić do przegrzania organizmu - powinny mieć one stały dostęp do zimnej wody.

Zobacz też: Jak uchronić czworonogi przed upałami

Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać w aucie dzieci i zwierząt. Gdy na zewnątrz temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, nie trzeba wiele czasu, by wnętrze auta nagrzało się do temperatury zagrażającej zdrowiu i życiu.

Zobacz też: Na termometrze "zabrakło skali". Tak auto nagrzewa się w upał

Jak szybko nagrzewa się samochódMaria Samczuk/PAP

Upałowe ABC

W upalne dni powinniśmy przede wszystkim zadbać o uzupełnianie płynów - pić dużo wody, najlepiej niegazowanej i schłodzonej. Warto jeść lekkostrawne, odżywcze posiłki, które nie obciążą zmęczonego upałem organizmu. Bezwarunkowo powinniśmy unikać alkoholu, który sprzyja odwadnianiu organizmu.

By ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń, szczególnie po stronie nasłonecznionej, w domach warto zamknąć okna i je zasłonić. Aby przewietrzyć mieszkanie, okna najlepiej otworzyć nocą i nad ranem, kiedy temperatura jest najniższa.

Jeżeli to możliwe, powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach 11-16, kiedy panuje najwyższa temperatura i nasłonecznienie jest najwyższe. Należy unikać słońca oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. Powinniśmy stosować kremy z filtrem UV, nosić nakrycie głowy oraz lekką i przewiewną odzież.

Będąc nad wodą, pamiętajmy, że nie wolno wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu. Zanim zaczniemy pływać, powinniśmy opłukać ciało wodą i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.

Jak przetrwać upałyRCB
Jak zasnąć i wysypiać się w upały? PAP
Opalanie nie dla każdegoMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP

Autorka/Autor:kw,as,ps/dd

Źródło: RCB, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w związku ze złą jakością powietrza. SMS-owe ostrzeżenie otrzymały osoby przebywające na terenie części województwa śląskiego.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz silnym mrozem. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Trudne warunki w części kraju. Ostrzeżenia IMGW

Trudne warunki w części kraju. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Stany Zjednoczone zmagają się z ekstremalną pogodą. Intensywne opady deszczu doprowadziły do fali powodzi błyskawicznych we wschodnich regionach. Na północny kraju obowiązują ostrzeżenia przed silnym mrozem i burzami śnieżnymi.

USA w pogodowym potrzasku. Kraj objęła fala mrozu oraz intensywnych opadów deszczu i śniegu

USA w pogodowym potrzasku. Kraj objęła fala mrozu oraz intensywnych opadów deszczu i śniegu

Źródło:
PAP, ABC News, FOX Weather

Niedzielny poranek przyniósł silne mrozy w kilku regionach Polski. Najchłodniej było w Dęblinie w województwie lubelskim, gdzie termometry pokazały -15 stopni Celsjusza.

Mroźna noc i poranek w części Polski

Mroźna noc i poranek w części Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na dziś. W niedzielę w sporej części kraju mogą chwilami pojawiać się opady śniegu. Na termometrach zobaczymy od -4 do 1 stopnia Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - niedziela, 16.02. Gdzie dosypie śniegu?

Pogoda na dziś - niedziela, 16.02. Gdzie dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Portugalski archipelag Azorów dostał się pod wpływ zimy. Pojawienie się opadów śniegu na wyspach położonych na Oceanie Atlantyckim uznawane jest za prawdziwy ewenement pogodowy.

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

Źródło:
PAP, SIC Noticias

W polskich lasach zaczyna się sezon na zrzucanie poroża. Sarny, jelenie i łosie zazwyczaj pozbywają się go w okresie od połowy lutego do końca marca. Co ciekawe, jak przekazują leśnicy, poroże można zbierać, ale tylko w określonych przypadkach.

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Źródło:
PAP, Lasy Państwowe

Leśnicy z mazurskiego nadleśnictwa Spychowo czekają na rybołowa. Żeby założył u nich gniazdo przygotowali mu specjalną platformę na drzewie, które w poprzednim sezonie upatrzył sobie ten rzadki ptak. Gniazdo, które powstało w ubiegłym roku zostało strącone przez silny wiatr.

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Źródło:
PAP

Australia Zachodnia walczy ze skutkami cyklonu tropikalnego Zelia. Niektóre miejsca w stanie przyjęły rekordowe ilości deszczu, które przyczyniły się do rozległych powodzi. Władze przestrzegają, że to jeszcze nie koniec, a chociaż system pogodowy zaczął już słabnąć, powodzie mogą dawać się we znaki jeszcze przez najbliższy czas.

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Kanada przygotowuje się na kolejny atak zimy. Po burzy śnieżnej, która nawiedziła południowy wschód kraju w czwartek, prognozowane są dalsze opady śniegu. W niedzielę w stolicy, Ottawie, dosypać ma nawet 30 centymetrów.

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Nie wygrzebali się ze śniegu po pierwszej burzy. Nadciąga kolejna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, CTV News, CP24

Francuscy celnicy udaremnili przemyt... zębów dinozaurów. Skamieniałości były ukryte w ciężarówce jadącej z Hiszpanii do Włoch, ale najprawdopodobniej pochodziły z Maroka. Jak podały służby celne, w przesyłkach znaleziono zęby trzech gatunków.

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Źródło:
AFP, BFM TV

Dydelf trafił do szpitala po zjedzeniu czekoladowego tortu. Zwierzak dorwał się do pozostawionego na tarasie przysmaku, co zaniepokoiło właścicieli domu, którzy nie wiedzieli, czy czekolada szkodzi temu gatunkowi. Jak się okazało, łakomstwo torbacza mogło uratować mu życie - podczas badań weterynarz stwierdził u zwierzęcia zatrucie ołowiem.

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Źródło:
Forbes, CNN

Samochody zamarzły w piątek na przedmieściach Chicago. Mróz uszkodził system wodociągowy w miejscowości Skokie, wypełniając ulice mieszaniną wody i lodu. Większość mieszkańców nie ma dostępu do wody, a kolejne kilkanaście tysięcy odbiorców otrzymało zakaz wykorzystywania kranówki do picia i gotowania.

Ulice pełne marznącej brei, auta uwięzione w lodzie

Ulice pełne marznącej brei, auta uwięzione w lodzie

Źródło:
CNN, CBS News

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło u chilijskich wybrzeży Patagonii. Humbak prawie połknął kajakarza. - Poczułem coś oślizgłego na mojej twarzy. Wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że jestem w paszczy wieloryba - powiedział w rozmowie z BBC Mundo Adrian Simancas.

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC Mundo

W amerykańskim stanie Oregon trudne warunki pogodowe doprowadziły do zderzenia się około 30 pojazdów. W wyniku karambolu kilka osób zostało rannych. Część z nich trafiła do szpitala.

Ogromny karambol na autostradzie

Ogromny karambol na autostradzie

Źródło:
Reuters, BBC

Z powodu nieustających trzęsień ziemi na kolejnej greckiej wyspie - Ios ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej. Podobne działania podjęto wcześniej na Santorini, Amorgos i Anafi. Eksperci donoszą jednak, że aktywność sejsmiczna w regionie nie jest już tak silna jako ostatnio.

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła Japonię. Wiele dróg zostało zasypanych, a pługopiaskarki nie nadążają z odśnieżaniem. - Pogoda w tym roku jest zupełnie inna niż w ubiegłych latach, śnieg pada nieprzerwanie - mówił mieszkaniec prefektury Fukushima.

"Pługopiaskarki nie były w stanie przejechać, mieszkańcy zaczęli odśnieżać sami"

"Pługopiaskarki nie były w stanie przejechać, mieszkańcy zaczęli odśnieżać sami"

Źródło:
Reuters

Etna dała hipnotyzujący pokaz potęgi natury. Z krateru Bocca Nuova płynęła ognista lawa, która na tle lekko ośnieżonego stożka wulkanu prezentowała się zjawiskowo. Można zobaczyć to na zdjęciach oraz nagraniu.

Oszałamiający spektakl Etny

Oszałamiający spektakl Etny

Źródło:
Reuters, ilpost.it

Silna burza nawiedziła w czwartek południową Kalifornię. Masy błota zablokowały fragment słynnej drogi biegnącej wzdłuż malowniczego wybrzeża Pacyfiku. W okolicach Malibu jedno z osuwisk porwało samochód straży pożarnej. Pojazd wraz z kierowcą wpadł do oceanu.

Zeszła lawina błotna, samochód wpadł do oceanu

Zeszła lawina błotna, samochód wpadł do oceanu

Źródło:
LA Times, The Mailbu Times

Naukowcy z Kanady przekazali, że materia wygenerowana przez układ gwiazd Alfa Centauri może znajdować się stosunkowo blisko nas, a z upływem czasu będzie jej jeszcze więcej. Dzięki tym cząstkom możemy odkryć tajemnice sąsiednich gwiazd i potencjalnych planet, bez konieczności podróżowania w tamte rejony kosmosu.

Cząstki odległych gwiazd mają krążyć w Układzie Słonecznym

Cząstki odległych gwiazd mają krążyć w Układzie Słonecznym

Źródło:
sciencealert.com

W Toskanii i Lacjum w nocy wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. Sytuacja najgorzej wygląda na wyspie Elba, gdzie doszło do powodzi, a także co najmniej jednego osuwiska. "Schrońcie się i czekajcie" - zaapelowały władze miasta Portoferraio.

Włoska wyspa pod wodą. "Schrońcie się i czekajcie"

Włoska wyspa pod wodą. "Schrońcie się i czekajcie"

Źródło:
ENEX, RAI News, ANSA

Wody Zatoki Meksykańskiej wyrzuciły na plażę w mieście Biloxi w amerykańskim stanie Missisipi młodego, martwego delfina. Przyczyna śmierci ssaka nie jest znana.

Znaleźli na plaży martwego delfina

Znaleźli na plaży martwego delfina

Źródło:
WLOX

Nowy gatunek pasożytniczego grzyba został odkryty w Irlandii Północnej. Organizm modyfikuje zachowanie żywicieli - drobnych pająków jaskiniowych - tak, by łatwiej było mu infekować kolejne ofiary. Co ciekawe, odkrycia dokonano... na planie filmowym

Na planie filmowym znaleźli pająka zombie. Zainfekował go nieznany grzyb

Na planie filmowym znaleźli pająka zombie. Zainfekował go nieznany grzyb

Źródło:
PAP, CABI

Miłość nie jest tylko domeną ludzi. Wiele innych gatunków ssaków potrafi kochać innych członków swojej społeczności i dawać temu wyraz. O tym, jak przejawia się miłość u zwierząt, i po co nam ona z biologicznego punktu widzenia, opowiadał Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

U ssaków miłość to nie tylko "biochemiczny trik". Jak kochają zwierzęta?

U ssaków miłość to nie tylko "biochemiczny trik". Jak kochają zwierzęta?

Źródło:
PAP

Pięcioosobowy gang, który do 2023 roku zabił 26 nosorożców jawajskich na terenie indonezyjskiego parku naturalnego, został ukarany. Sąd skazał szefa szajki na 12 lat pozbawienia wolności, zaś jego pomocników - na 11 lat. Mają także zapłacić grzywnę. To największe możliwe kary za kłusownictwo, jakie przewiduje indonezyjskie prawo.

Zabili ponad 20 wymierających nosorożców. W więzieniu spędzą nawet 12 lat

Zabili ponad 20 wymierających nosorożców. W więzieniu spędzą nawet 12 lat

Źródło:
PAP

Z powodu intensywnych opadów deszczu, które nawiedziły Peru we wtorek i w środę, doszło do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Pojawiły się rozległe powodzie, miejscami nabrzmiała od wody ziemia nie wytrzymywała i waliła się na miejscowości. Jak poinformowały tamtejsze władze, nie obyło się bez ewakuacji mieszkańców, nawet w Limie - stolicy kraju.

Zawalające się domy, mnóstwo ewakuowanych rodzin. Skutki powodzi i osuwisk w Peru

Zawalające się domy, mnóstwo ewakuowanych rodzin. Skutki powodzi i osuwisk w Peru

Źródło:
Reuters

Asteroida 2024 YR4 może trafić w Ziemię w 2032 roku z prawdopodobieństwem wynoszącym obecnie 2,3 procenta. Obiekt jest obserwowany przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Asteroidę niedługo ma również poddać analizie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Asteroida 2024 YR4 może zderzyć się Ziemią. Do akcji wkracza najpotężniejszy teleskop świata

Asteroida 2024 YR4 może zderzyć się Ziemią. Do akcji wkracza najpotężniejszy teleskop świata

Źródło:
Reuters