Za nami upalna niedziela. Termometry wskazały ponad 35 stopni w cieniu

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południem
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południemTVN24
wideo 2/15
Temperatura przekroczyła 30 stopni już przed południemTVN24

To był upalny weekend. W niedzielę najwyższą temperaturę odnotowano w Ostrołęce. Spiekota dała nam się we znaki także w sobotę. Termometry wskazywały ponad 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Miniony weekend był pierwszym tak gorącym w tym roku. Do środkowej Europy, w tym do Polski, napłynęło gorące i suche powietrze znad Afryki, podnosząc temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najwyższą odnotowaną temperaturą w niedzielę było 35,3 st. C, którą wskazały termometry w Ostrołęce. Najgoręcej było w regionach wschodnich, centralnych i południowych.

Najchłodniej zaś było na Pomorzu - w najcieplejszej chwili dnia mieszkańcy Ustki mogli zobaczyć na termometrach 22,6 st. C.

Upalnie od rana

Niedziela była upalna we wschodniej połowie Polski już o godzinie 10. W Ostrołęce odnotowano 30,7 st. C, a godzinę później temperatura wzrosła tam do 32,3 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godzinie 10cmm.imgw.pl
Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 11cmm.imgw.pl

O godzinie 12 najgorętsza okazała się Warszawa oraz Kętrzyn. W obu tych miastach zmierzono 33,1 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 12cmm.imgw.pl
Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 16cmm.imgw.pl

Po godzinie 17 temperatura zaczęła spadać. Najgorętszym miejscem okazały się wówczas Siedlce, w których termometry pokazały 33,9 st. C.

Temperatura powietrza w niedzielę o godz. 17cmm.imgw.pl

Upalnie również w poniedziałek

Upał w poniedziałek zelżał. Najwyższą wartość, wynoszącą 31,1 st. C, zmierzono w Przemyślu. W większości miejsc było poniżej 30 stopni. Najchłodniejsza okazała się Ustka, gdzie temperatura osiągnęła maksymalnie 22,2 st. C.

Ponad 35 stopni było w sobotę

W sobotę z najwyższą temperaturą mierzyli się mieszkańcy zachodniej połowy Polski. Najgoręcej było w sobotę w Wielichowie na zachodzie województwa wielkopolskiego, gdzie zmierzono 35,5 stopnia Celsjusza oraz w Słubicach (woj. lubuskie), gdzie temperatura osiągnęła 35,4 st. C.

Dotychczasowy rekord ciepła od początku prowadzenia pomiarów w Polsce to 40,2 st. C w Taką temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie na Opolszczyźnie.

Nawodnienie i cień

Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. Jego objawy to zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała oraz przyspieszony oddech i bicie serca.

Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysoka temperatura może powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpłynąć na poziom koncentracji i efektywność pracy - warto pamiętać o tym podczas prowadzenia pojazdów. Jeśli w upalne dni zauważymy u siebie lub innych osób powyższe objawy, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, warto przenieść się w chłodne miejsce, jak również napić się chłodnej, ale nie lodowatej wody.

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysoka temperatura także u nich może prowadzić do przegrzania organizmu - powinny mieć one stały dostęp do zimnej wody.

Zobacz też: Jak uchronić czworonogi przed upałami

Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać w aucie dzieci i zwierząt. Gdy na zewnątrz temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, nie trzeba wiele czasu, by wnętrze auta nagrzało się do temperatury zagrażającej zdrowiu i życiu.

Zobacz też: Na termometrze "zabrakło skali". Tak auto nagrzewa się w upał

Jak szybko nagrzewa się samochódMaria Samczuk/PAP

Upałowe ABC

W upalne dni powinniśmy przede wszystkim zadbać o uzupełnianie płynów - pić dużo wody, najlepiej niegazowanej i schłodzonej. Warto jeść lekkostrawne, odżywcze posiłki, które nie obciążą zmęczonego upałem organizmu. Bezwarunkowo powinniśmy unikać alkoholu, który sprzyja odwadnianiu organizmu.

By ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń, szczególnie po stronie nasłonecznionej, w domach warto zamknąć okna i je zasłonić. Aby przewietrzyć mieszkanie, okna najlepiej otworzyć nocą i nad ranem, kiedy temperatura jest najniższa.

Jeżeli to możliwe, powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach 11-16, kiedy panuje najwyższa temperatura i nasłonecznienie jest najwyższe. Należy unikać słońca oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. Powinniśmy stosować kremy z filtrem UV, nosić nakrycie głowy oraz lekką i przewiewną odzież.

Będąc nad wodą, pamiętajmy, że nie wolno wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu. Zanim zaczniemy pływać, powinniśmy opłukać ciało wodą i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.

Jak przetrwać upałyRCB
Jak zasnąć i wysypiać się w upały? PAP
Opalanie nie dla każdegoMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP

Autorka/Autor:kw,as,ps/dd

Źródło: RCB, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi. Piątek będzie kolejnym burzowym dniem - w trzech województwach obowiązują alarmy trzeciego stopnia, a miejscami burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu. Wiele województw pozostanie także pod panowaniem uciążliwego skwaru.

Uwaga na burze i ulewy. Czerwone ostrzeżenia IMGW w części kraju

Uwaga na burze i ulewy. Czerwone ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Przed nami gorący weekend, nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz. Nowy tydzień nie przyniesie ulgi od spiekoty. We wtorek temperatura może sięgnąć miejscami 34 stopni.

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Najwyższy stopień alarmów przed upałem obowiązuje w piątek w południowych Włoszech. Nad kraj nadciągnęła intensywna fala gorąca, najsilniejsza od początku lata. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon afrykański we Włoszech. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Antycyklon afrykański we Włoszech. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale

Słowackie media podały, że wśród ofiar lawiny błotnej w Tatrach na Słowacji nie było Polaków. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety, Czeszka i Słowaczka. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy zwały błota uderzyły w wiatę, pod którą stali turyści.

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Niebezpieczne zjawiska pogodowe nie opuszczą nas również w piątek. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad Polską przesunie się front atmosferyczny ze strefą ulewnych opadów i silnych podmuchów wiatru. W najbliższym czasie nie odpoczniemy również od gorąca.

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Źródło:
TVN24

W czwartek polscy strażacy interweniowali ponad 3500 razy po nawałnicach, jakie przeszły nad krajem. Szczególnie niebezpiecznie było na Mazowszu i w Małopolsce. Do groźnej sytuacji doszło także w Białymstoku, gdzie do rzeki wpadł samochód.

Ponad 3500 interwencji po czwartkowych nawałnicach

Ponad 3500 interwencji po czwartkowych nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Pogoda na jutro. W piątek 12.07 nad niektórymi regionami Polski przejdą gwałtowne burze. W innych częściach kraju przez cały dzień będzie dużo słońca. Termometry wskażą od 24 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 12.07. Nawałnice zagrażają części kraju

Pogoda na dziś - piątek 12.07. Nawałnice zagrażają części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła w czwartek wieczorem przez Warszawę. Nagle zrobiło się ciemno, zaczęło bardzo silnie wiać i intensywnie padać. Doszło do podtopień na ulicach, a wiatr połamał drzewa. Zamknięto Łazienki Królewskie.

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Fala gorąca nawiedziła Hiszpanię. W dziesięciu regionach obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem, bo wartości na termometrach mają w czwartek wzrosnąć do nawet 41 stopni Celsjusza.

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Źródło:
AEMET, El Tiempo

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

37,1 stopni Celsjusza - taką wartość zanotowano w środę na termometrach we Wrocławiu. Był to najgorętszy jak do tej pory dzień roku. Nie we wszystkich zakątkach kraju temperatura przekroczyła jednak granicę 30 stopni, a w innych upał panował aż do wieczora.

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Potężne burze przeszły nad Kapsztadem. W jednym z największych miast RPA wiatr i deszcz poważnie uszkodziły co najmniej 15 tysięcy domów. Niebezpieczna pogoda utrzyma się tam co najmniej do końca miesiąca.

Wiatr położył tysiące domów

Wiatr położył tysiące domów

Źródło:
PAP, Africa News, iol.co.za

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP