IMGW ostrzega przed niebezpiecznie silnymi porywami wiatru w północnych regionach Polski. W niektórych miejscach obowiązują alerty drugiego stopnia. Na południu kraju wydano ostrzeżenia w związku z marznącymi opadami oraz roztopami.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
Alerty IMGW - silny wiatr
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim;
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.
IMGW prognozuje tam wystąpienie silnego wiatru z zachodu i południowego zachodu o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h. Najsilniejsze porywy prognozowane są w nocy. Alerty stracą ważność o godzinie 15 w sobotę.
Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin;
- pomorskim, w powiatach: bytowskim, kościerskim, kartuskim, gdańskim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim, starogardzkim, tczewskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim;
- warmińsko-pomorskim, w całym województwie poza powiatami: nidzickim, działdowskim i nowomiejskim;
- podlaskim, na północy regionu.
Na obszarach tych ma wiać ze średnią prędkością do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i południowego zachodu, najsilniej w godzinach nocnych.
Na Pomorzu Zachodnim i w zachodnich powiatach woj. pomorskiego ostrzeżenia będą ważne do godz. 14 w sobotę, na wschodzie Pomorza oraz w zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego pozostaną w mocy do godz. 16 w sobotę, w pozostałych miejscach do godz. 18 tego dnia.
Alerty IMGW - opady marznące
Ostrzeżenia najniższego stopnia przed opadami marznącymi dotyczą województw:
- podkarpackiego, powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego;
- małopolskiego, powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego.
Prognozowane są lokalnie słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Ostrzeżenia w Małopolsce wygasną o godz. 6 w sobotę, a na Podkarpaciu o godz. 9 tego samego dnia.
Alerty IMGW - roztopy
IMGW ostrzega przed roztopami na południu kraju. Alerty drugiego stopnia zostały wydane dla województw:
- dolnośląskiego, dla powiatów karkonoskiego i kłodzkiego;
- śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego;
- małopolskiego, dla powiatów: wadowickiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego;
- podkarpackiego, dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.
Ostrzeżenia dotyczą obszarów poniżej 1200-1400 metrów nad poziomem morza, gdzie zalega pokrywa śnieżna. Temperatura minimalna wyniesie od około 0 do 3 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna od 3 do 6 st. C. Suma opadów deszczu za cały okres ostrzeżenia osiągnie od 25 do 40 litrów na metr kwadratowy (od 10 do 15 l/mkw. na dobę). Wiatr powieje ze średnią prędkością od 20 do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu.
Alerty będą obowiązywać od północy w sobotę do godz. 12 w poniedziałek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock