IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami. Na północy kraju spodziewany jest silny wiatr, a na południu - roztopy. Sprawdź, gdzie pogoda będzie dla nas zagrożeniem.
Polska znalazła się w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z ciepłymi wyżami znad Atlantyku i Bałkanów. Płynie do nas strumień dość ciepłego powietrza z południowego zachodu. W czwartek temperatura maksymalna w kraju może sięgnąć od 16 do 22 stopni Celsjusza.
Taka aura sprawia, że w Tatrach, w których leży jeszcze śnieg, spodziewane są roztopy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają także przed silnymi porywami wiatru w północnych regionach.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
IMGW wydał żółte alerty przed silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:
- pomorskim, w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim, Słupsk;
- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim.
Prognozuje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h.
Alarmy przed tym zagrożeniem wejdą w życie o godz. 9 i będą w mocy do godz. 16 w czwartek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim.
W Tatrach prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna sięgnie około 9 stopni, a minimalna wyniesie około 6 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 65 km/h, z zachodu.
Alerty IMGW będą w mocy do godziny 9 w czwartek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock