W powiecie tatrzańskim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przed roztopami. W Tatrach śnieg leży od około 1400 metrów nad poziomem morza, a w partiach szczytowych obowiązuje lawinowa "jedynka".
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwie małopolskim w powiecie tatrzańskim wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed roztopami. Dotyczy ono obszarów zalegania pokrywy śnieżnej o grubości co najmniej 10 centymetrów i łączy się z prognozowanym wzrostem temperatury powietrza, powodującym odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej w Tatrach.
Ostrzeżenie wejdzie w życie w niedzielę o godzinie 14 i będzie w mocy do poniedziałku do godziny 14.
Trudne warunki dla turystów
Śnieg w Tatrach zalega już od wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza - informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Na Kasprowym Wierchu spadło go 47 centymetrów.
- Na szczytach mamy już sporą pokrywę śnieżną. Śnieg padał przy silnym wietrze, więc w wielu miejscach utworzyły się zaspy osiągające nawet jeden metr. Szlaki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, pod którym są oblodzenia - podkreślił przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Przypomniał, że do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór wymagany jest odpowiedni sprzęt zimowy taki jak raki, czekan i kask.
Jak czytamy w komunikacie TPN, "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatrach są skrajnie trudne (...) Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto, kałuże oraz jest ślisko".
Lawinowa "jedynka"
Od piątku od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest przeważnie dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewane jest ocieplenie. Nawet wysoko w górach przez całą dobę temperatura może być dodatnia. Jest to jednak czynnik zwiększający zagrożenie lawinowe.
W przyszłym tygodniu można spodziewać się wiatru halnego, więc pokrywa śnieżna powinna znacząco się zmniejszyć, ale warunki dalej będą trudne.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TOPR