TVN Meteo | Polska

Pogoda w Tatrach. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Zimowe warunki w Tatrach
Zimowe warunki w TatrachTVN24
wideo 2/29
TVN24Pogoda w Tatrach

W Tatrach solidnie sypnęło śniegiem. We wtorek po południu od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza zaczął obowiązywać pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Mimo trwającego jeszcze astronomicznego i kalendarzowego lata, wysoko w Tatrach zapanowała już zimowa pogoda. Na Kasprowym Wierchu leży około 30 centymetrów śniegu. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zdecydowało się ogłosić pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje on od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza.

"W związku z ostatnimi opadami śniegu oraz prognozami meteorologicznymi na kolejny dzień, TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego" - brzmi wtorkowy komunikat tatrzańskich ratowników.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - co oznacza

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia oznacza, że pokrywa śnieżna jest przeważnie dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Wybierający się w najbliższych dniach w Tatry powinni zachować szczególną ostrożność na stromych, trawiastych zboczach oraz na płytowych formacjach skalnych. Prognozowane są kolejne opady śniegu, które mogą utrzymać lub nawet zwiększyć powstałe zagrożenie lawinowe.

Lawiny - śmiertelne zagrożenieAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Momot

Pozostałe wiadomości