IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Na południu kraju w nocy w życie wejdą ostrzeżenia drugiego stopnia, które pozostaną z nami przez cały dzień. Lokalnie zagrożeniem będą też opady marznące oraz oblodzone drogi i chodniki. Sprawdź, gdzie pogoda da nam się we znaki.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.
Alerty IMGW drugiego stopnia - intensywne opady śniegu
Pomarańczowe alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu wydano w województwach:
- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim.
Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do 30 centymetrów.
Ostrzeżenia wejdą w życie w czwartek o godzinie 3 i wygasną w piątek o godz. 2.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu
W części kraju obowiązywać będą również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Zostały one wydane w województwach:
- podkarpackim, we wszystkich powiatach poza tymi objętymi alertami drugiego stopnia oraz powiatem lubaczowskim;
- małopolskim, w powiatach: proszowickim, krakowskim, Kraków, wadowickim, myślenickim, wielickim, suskim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim, Tarnów i dąbrowskim;
- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;
- świętokrzyskim, w powiatach: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim i kazimierskim;
- lubelskim, w powiatach: kraśnickim, janowskim i biłgorajskim.
Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm. Ostrzeżenia wejdą w życie w czwartek o godzinie 4 i wygasną w piątek o godz. 2.
Alerty IMGW - oblodzenie
Synoptycy wydali alerty IMGW przed oblodzeniem. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników, po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie w województwach:
- warmińsko-mazurskim, w powiatach poza południową częścią regionu. Groźnie będzie między godz. 3 a 8 w czwartek;
- lubuskim, wielkopolskim (w powiatach przy granicy z woj. lubuskim) oraz w zachodniej części woj. dolnośląskiego. W tych regionach niebezpiecznie będzie między godz. 2 a 8 w czwartek;
- opolskim, śląskim (poza powiatami objętymi alertem przed intensywnymi opadami śniegu) oraz woj. dolnośląskim (w powiatach graniczących z woj. opolskim). Niebezpieczeństw należy spodziewać się między godz. 17 w środę a 8 w czwartek;
- świętokrzyskim i małopolskim (w powiatach: krakowskim, proszowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim). Alarmy będą ważne od godziny 22 w środę do czwartku do godziny 8.
Alerty IMGW - opady marznące
Żółte alerty IMGW przed opadami marznącymi zostały wydane w województwach:
- małopolskim, w powiecie gorlickim;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, rzeszowskim, Rzeszów, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, tarnobrzeskim, stalowowolskim, kolbuszowskim, niżańskim, łańcuckim i leżajskim.
Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Alerty wejdą w życie w czwartek o godzinie 1 i wygasną o godz. 6.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock