Niż Niklas w natarciu. "Wiatr może powodować poważne szkody"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W całej Polsce prognozowany jest bardzo silny wiatr. W niemal wszystkich regionach wystąpią marznące opady deszczu powodujące gołoledź na drogach i chodnikach. Wydano alerty drugiego i pierwszego stopnia.

"Nad Polskę nadciąga niż Niklas, który w ciągu najbliższych dwóch dni przyniesie nam bardzo groźną aurę. W czwartek i piątek będzie silnie wiało, spodziewamy się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie ślisko!" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Niż będzie się przemieszczał z zachodu na wschód, a wraz z niżem, od północnego zachodu do południowego wschodu, będzie się przemieszczał przez Polskę front atmosferyczny. On z kolei przyniesie opady wszelkiego rodzaju. Najpierw będzie padał śnieg, potem deszcz ze śniegiem, później nawet krupa śnieżna przechodząca w marznący deszcz, a na końcu deszcz - wyjaśnił rzecznik IMGW.- Zrobi się bardzo niebezpiecznie i groźnie szczególnie dla kierowców. Biomet będzie bardzo niekorzystny - podkreślił.

Jak dodał, Niklas spowoduje bardzo dużą różnicę ciśnienia pomiędzy Polską północną a południową, nawet do 30 hektopaskali. - W takiej sytuacji możemy spodziewać się silnego wiatru i jego porywów - wyjaśnił. IMGW ostrzegł również, że "wiatr może powodować poważne szkody i łamać drzewa".

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym zostały wydane dla województw:

 • pomorskiego, dla powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego, Słupsk;
 • zachodniopomorskiego, dla powiatów: sławieńskiego, koszalińskiego, Koszalin, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego, Świnoujście;
 • śląskiego, dla powiatów: żywieckiego, bielskiego, Bielsko-Biała;
 • małopolskiego, dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, Nowy Sącz, nowosądeckiego, gorlickiego;
 • podkarpackiego, dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, Krosno, krośnieńskiego, jasielskiego.

Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 95 km/h na wybrzeżu i do 80 km/h w głębi lądu.

Ostrzeżenia na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim będą ważne w godzinach 1-10 w czwartek, a w pozostałych regionach zaczną obowiązywać o godz. 15 w czwartek i stracą ważność o godz. 12 w piątek.

Alerty IMGW drugiego stopnia - opady marznące

Na dużym obszarze Polski będzie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z opadami marznącymi powodującymi gołoledź, wydano dla województw:

 • zachodniopomorskiego (dla powiatów: kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego, białogardzkiego, świdwińskiego, łobeskiego, drawskiego, szczecineckiego), gdzie będą ważne od północy do godz. 10 w czwartek;
 • pomorskiego, gdzie będą ważne od północy do godz. 9 w czwartek;
 • wielkopolskiego (dla powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego), gdzie będą ważne od północy do godz. 9 w czwartek;
 • kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne od północy do godz. 9 w czwartek;
 • warmińsko-mazurskiego, gdzie będą ważne od północy do godz. 12 w czwartek;
 • podlaskiego, gdzie będą ważne w godzinach 8-15 w czwartek;
 • mazowieckiego (poza powiatami: białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim, zwoleńskim), gdzie będą ważne w godzinach 5-12 w czwartek;
 • lubelskiego (poza powiatami: opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim), gdzie będą ważne w godz. 8-15 w czwartek.
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego kraju, z wyjątkiem miejsc objętych alertami wyższego stopnia. Przewidywane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80-95 km/h.

Alerty na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz Warmii i Mazurach będą ważne w godzinach 5-22 w czwartek. Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Podlasiu i Kujawach wejdą w życie o godz. 11 w czwartek i wygasną o godz. 2 w piątek, natomiast w rejonie Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, Śląska i Opolszczyzny będą obowiązywać od godz. 15 w czwartek do godz. 6 w piątek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - opady marznące

Ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z opadami marznącymi ogłoszono we wszystkich województwach poza powiatami centralnymi i południowymi województw opolskiego i dolnośląskiego, a także południowymi powiatami województwa lubuskiego oraz z wyłączeniem miejsc, które zostały objęte alertami drugiego stopnia.

Będą one ważne od północy do godz. 9 w czwartek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

W części kraju, jak ostrzega IMGW, możliwe są intensywne opady deszczu. Alerty pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:

 • zachodniopomorskiego, dla powiatów: łobeskiego, świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego, szczecineckiego;
 • pomorskiego, z wyjątkiem powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego;
 • warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: elbląskiego, Elbląg, braniewskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, olsztyńskiego, Olsztyn, ostródzkiego, iławskiego.

Prognozowane są tam opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, o sumie od 25 do 35 litrów na metr kwadratowy. W nocy miejscami możliwe są również burze.

Ostrzeżenia będą ważne od godz. 9 w czwartek do godz. 9 w piątek.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:anw,ps

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczne śnieżyce nawiedziły Kalifornię. W górach do końca weekendu mają spaść nawet trzy metry śniegu. Wiatr w porywach może dochodzić do 160 kilometrów na godzinę i powodować zamiecie.

"Nie jest to czas na igranie z życiem twoim lub twojej rodziny"

"Nie jest to czas na igranie z życiem twoim lub twojej rodziny"

Źródło:
PAP, CNN

Nadchodzące dni przyniosą zmianę w pogodzie. Weekend zapowiada się jeszcze wiosennie ciepło, jednak za sprawą przebudowania pola barycznego do naszej części kontynentu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze. Pojawią się lokalne opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Zmiana pogody. W prognozie widać opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Teksasie szaleje największy pożar w historii tego stanu. Zginęły co najmniej dwie osoby, zniszczone zostały setki budynków. Pożar zdewastował hodowle bydła. Władze ostrzegają, że w weekend na skutek silnego wiatru płomienie mogą jeszcze bardziej się rozprzestrzenić.

"Niektóre miejsca zniknęły". Wybuchają kolejne pożary

"Niektóre miejsca zniknęły". Wybuchają kolejne pożary

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 2.03 upłynie pod znakiem umiarkowanego i dużego zachmurzenia. W części kraju należy spodziewać się słabych opadów deszczu. W całym kraju temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a miejscami termometry pokażą nawet 18 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 2.03. Ciepły dzień, ale w części kraju spadnie deszcz

Pogoda na dziś - sobota 2.03. Ciepły dzień, ale w części kraju spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Teksas zmaga się od kilku dni z pożarami. Żywioł zagraża ludziom, budynkom oraz zwierzętom. Na nagraniu z drona można zobaczyć, jak wygląda krajobraz zniszczony przez szalejące płomienie.

Tylko zgliszcza. Krajobraz po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Krajobraz po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, CNN

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mają w planach wysłanie w kosmos własnego satelity o nazwie HYPE. Trwa faza projektowania urządzenia, które na orbitę dotrzeć ma na jesieni tego roku. Sprzęt pozwoli na monitorowanie zmian klimatu, a młodzi inżynierowie chcą skupić się na problemie smogu.

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Źródło:
TVN24 GO, "Kijek w kosmosie"

Bóbr, który zamieszkał nad Morskim Okiem, przetrwał zimę - przekazał leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski. Obecność tych gryzoni w Tatrach jest obserwowana dopiero od trzech lat.

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Źródło:
PAP

Odyseusz, pierwszy amerykański statek kosmiczny, który wylądował na Księżycu od pół wieku, stracił w czwartek zasilanie i przeszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc zakończył misję - poinformowała firma Intuitive Machines, projektant lądownika. Choć komunikacja z pojazdem i realizacja celów naukowych były utrudnione z powodu jego kłopotów z lądowaniem, to udało się uzyskać potrzebne dane, a NASA uznała misję za sukces.

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wiosna meteorologiczna się rozpoczęła. To oznacza, że już niedługo przywitamy także wiosnę kalendarzową i astronomiczną. Tę ostatnią wyznacza moment równonocy wiosennej. Kiedy wypada w tym roku? Sprawdź, aby nie przegapić.

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Grupa fizyków z powodzeniem wykryła słabe przyciąganie grawitacyjne maleńkiej cząsteczki. Ma to nam pomóc zrozumieć, czym jest grawitacja kwantowa. Naukowcy planują dalsze eksperymenty, chcąc zejść do poziomu rządzonego przez mechanikę kwantową, by lepiej zrozumieć naturę grawitacji i prawa rządzące Wszechświatem.

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Źródło:
PAP, EurekAlert, University of Southampton

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP

Pogoda we Włoszech w ostatnich dniach była niebezpieczna. Miejscami padał intensywny deszcz, a w górach - śnieg. W Trydencie-Górnej Adydze lawina porwała narciarzy, jeden z nich zginął. W innych regionach kraju po ulewach rzeki wystąpiły z brzegów, a strażacy śmigłowcem i pontonami ratowali uwięzionych ludzi.

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Źródło:
Reuters, ENEX, ANSA

Frytki to najbardziej przyjazne bioróżnorodności danie. W badaniu uwzględniającym ponad 150 potraw z całego świata, naukowcy z Singapuru przeanalizowali to, które z nich mają wpływ na największą liczbę gatunków zwierząt. Wśród najbardziej "obciążających" środowisko dań znalazło się wiele potraw mięsnych, ale też kilka opcji wegetariańskich i wegańskich.

Chcesz zapobiec wymieraniu gatunków? Jedz frytki

Chcesz zapobiec wymieraniu gatunków? Jedz frytki

Źródło:
PLOS

Szwajcaria chce globalnej dyskusji na temat technologii umożliwiających wpływanie na ziemski klimat, zwłaszcza ograniczających ilość światła słonecznego docierającego do naszej planety. Debata ma mieć miejsce na trwającej w Kenii szóstej Sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Technologie te jednak wywołują ogromne kontrowersje i dzielą naukowców.

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Rekordowa liczba pożarów została zanotowana w lutym w brazylijskiej części Amazonii. Naukowcy przekazali, że płomienie zaobserwowano tam prawie trzy tysiące razy - to najwyższa wartość od momentu rozpoczęcia pomiarów. Winę za to ponosi susza, która od miesięcy nawiedza ten rejon świata.

W Amazonii padł smutny rekord. Tak wielu pożarów jeszcze tam nie było

W Amazonii padł smutny rekord. Tak wielu pożarów jeszcze tam nie było

Źródło:
PAP, CAMS, Correio Braziliense

Sonda DART, która niemal półtora roku temu, w pierwszym teście obrony planetarnej, uderzyła w asteroidę Dimorphos, nie pozostawiła na niej krateru uderzeniowego, ale prawdopodobnie zmieniła jej kształt - twierdzą naukowcy na łamach pisma "Nature Astronomy". Przeprowadzili setki symulacji, aby odtworzyć skutki tej celowej kolizji.

Sonda uderzyła w asteroidę. Zmieniła ją w "zupełnie inne ciało"

Sonda uderzyła w asteroidę. Zmieniła ją w "zupełnie inne ciało"

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze i tornada przeszły w środę przez stany Illinois, Ohio i Michigan w USA. Wielu ludzi zostało pozbawionych prądu, a z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie korzystający z chicagowskiego lotniska O'Hare.

Tornada, wichury i grad wielkości piłek golfowych. Żywioł niszczył domy i wyrywał drzewa z korzeniami

Tornada, wichury i grad wielkości piłek golfowych. Żywioł niszczył domy i wyrywał drzewa z korzeniami

Źródło:
Reuters, BBC

We wschodniej Australii nie ustają pożary buszu. Ogień zagraża co najmniej 30 tysiącom mieszkańców stanu Wiktoria, a rozprzestrzenianiu się żywiołu sprzyja silny, porywisty wiatr. Mieszkańcy coraz to nowych regionów zachęcani są do ewakuacji.

Katastrofalne zagrożenie pożarowe. Suche burze mogą pogorszyć sytuację

Katastrofalne zagrożenie pożarowe. Suche burze mogą pogorszyć sytuację

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News

Intensywne opady deszczu na północy Hiszpanii doprowadziły do wylania kilku rzek. W niektórych miejscowościach ulice znalazły się pod wodą. Największe problemy występują w Kraju Basków, Kastylii i Leonie oraz w regionie Nawarra.

Wylewają rzeki w Hiszpanii. Zalania i podtopienia

Wylewają rzeki w Hiszpanii. Zalania i podtopienia

Źródło:
ENEX, elmundo.es, 20minutos.es

Silny boczny wiatr uniemożliwił w poniedziałek lądowanie na lotnisku Heathrow w Londynie. Na nagraniu widać, jak podmuchy miotają samolotem linii British Airways, a pilot decyduje się na przerwanie próby lądowania.

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Źródło:
BBC, Reuters, FlightRadar 24

Niezwykle wysoka temperatura, jaką przyniósł nam tegoroczny luty, przyniosła spore ożywienie wśród roślin i zwierząt. Przyroda zbudziła się do życia także w ogrodzie prezenterki tvnmeteo.pl Doroty Gardias, która na antenie TVN24 zaprezentowała pierwsze w tym roku okazy rabarbaru.

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl