IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem, które spowoduje, że drogi i chodniki w części kraju zrobią się śliskie. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Alerty IMGW - oblodzenie
Alerty IMGW przed oblodzeniem zostały wydane dla województw:
- pomorskiego, poza powiatami: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk;
- kujawsko-pomorskiego;
- warmińsko-mazurskiego;
- podlaskiego;
- mazowieckiego;
- łódzkiego, dla powiatów: kutnowskiego, łowickiego, skierniewickiego, Skierniewice, rawskiego;
- lubelskiego;
- śląskiego, dla powiatów cieszyńskiego i żywieckiego;
- małopolskiego, dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego;
- podkarpackiego, dla powiatu bieszczadzkiego.
Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach słabego deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -3 do około 0 stopnia Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie osiągnie od -5 do około -1 st. C Najniższe spadki temperatury przewiduje się na północy, w centrum i na wschodzie kraju.
Alerty w większości regionów wejdą w życie w godz. 22-23 w sobotę i stracą ważność o godz. 8 w niedzielę. W województwach południowych będą ważne w godz. 2-9 w niedzielę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock