Zróżnicowanie klimatu w strefie zwrotnikowej, jakie są jego cechy?

Źródło:
pwn.pl
Widoki z pustyni Atakama (Chile)
Widoki z pustyni Atakama (Chile)
tvnmeteo.pl
Widoki z pustyni Atakama (Chile)tvnmeteo.pl

Klimat zwrotnikowy to jedna z pięciu stref klimatycznych naszej planety (klasyfikacja Wincentego Okołowicza). W obrębie tej strefy wyróżnia się kilka typów klimatów, a każdy z nich jest zróżnicowany pod względem czynników atmosferycznych. Strefa klimatu zwrotnikowego jest też bardzo różnorodna pod względem fauny i flory.

● Strefa klimatów zwrotnikowych charakteryzuje się średnimi temperaturami miesięcznymi wynoszącymi ponad 10 st. Celsjusza zimą, a latem powyżej 20 st. Celsjusza.

● W strefie zwrotnikowej, ze względu na duże amplitudy temperatury, miejscami jest skrajnie sucho.

● W strefie klimatów zwrotnikowych wyróżnia się m.in. klimat wilgotny, pośredni, kontynentalny suchy i klimat skrajnie suchy.

Jakie są cechy klimatu zwrotnikowego?

Do klimatu zwrotnikowego zalicza się rejony północnego Meksyku, północnej i południowej Afryki, Półwyspu Arabskiego, Półwyspu Indochińskiego i Indyjskiego, środkowej Ameryki Południowej oraz Australii. Wysokie amplitudy temperatur są także charakterystyczne dla południowo-wschodniej części USA. W obrębie strefy zwrotnikowej wyróżnia się następujące typy klimatów:

- wilgotny i wilgotny monsunowy, - pośredni i pośredni monsunowy, - kontynentalny suchy i kontynentalny suchy monsunowy, - wybitnie i skrajnie suchy.

W przypadku obszarów lądowych zaobserwować można wysokie ciśnienie atmosferyczne, malejące na peryferiach. Zjawisko to ma wpływ na niską wilgotność i niewielkie zachmurzenie w okresie letnim. Na obszary lądowe oddziałują silne promienie UV. Latem temperatury osiągają dużą wartość, przekraczając 20 stopni Celsjusza. Obszary lądowe strefy zwrotnikowej to w większości pustynie. Wśród nich warto wskazać Saharę, Atakamę i Ar-Rub al-Chali. Na zachodnich wybrzeżach, prądy morskie wpływają na znaczne ograniczenie opadów atmosferycznych. W przypadku wschodnich wybrzeży obserwuje się natomiast silne wiatry, dzięki którym powietrze jest wilgotne.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest las równikowy? Zjawiska pogodowe w strefie równikowej

Jakie są amplitudy temperatur w strefie zwrotnikowej?

W ciągu roku temperatury klimatu zwrotnikowego przekraczają 20 stopni Celsjusza. Wartości wskazywane w danym miesiącu na termometrach są bardziej zróżnicowane niż w przypadku strefy równikowej. W najchłodniejszych dniach temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W najcieplejszym okresie termometry mogą wskazywać aż 35 stopni Celsjusza. Latem rzadko zdarza się, by temperatura spadała poniżej 30 stopni. Cechą charakterystyczną klimatu zwrotnikowego są duże amplitudy dobowe. Wynika to z niewielkiego zachmurzenia nieba. Różnice te najsilniej odczuwa się na pustyniach, gdzie dobowe amplitudy przekraczają kilkadziesiąt stopni.

Jakie rośliny i zwierzęta występują w klimacie zwrotnikowym?

W przypadku strefy skrajnie suchej zaobserwować można trawiaste sawanny z akacjami i baobabami, palmy i eukaliptusy. Obszary pustynne nie obfitują natomiast w liczne gatunki roślin ze względu na trudne warunki glebowe i atmosferyczne. W suchej strefie występują buroziemy o silnym odczynie zasadowym wynikającym z dużej ilości wapnia oraz soli. Każdy z tych składników ma niską wartość użytkową. W kontekście gorącej i wilgotnej strefy zwrotnikowej warto wspomnieć o licznych obszarach leśnych, w obrębie których rosną paprocie, buki, palmy i bambusy.

Zwierzęta charakterystyczne dla klimatu zwrotnikowego to m.in. stekowce, dziobaki, koale, krety workowate, kangury i wilki workowate. W Australii żyje także dziki pies dingo. Wśród nietoperzy żyjących w strefie klimatu zwrotnikowego uwagę zwracają rudawki o stucentymetrowej rozpiętości skrzydeł. Inne zwierzęta to m.in. tygrysy, antylopy, węże i krokodyle.

Czym wyróżnia się klimat zwrotnikowy suchy?

Klimat zwrotnikowy suchy rozciąga się na obszary Półwyspu Arabskiego, środkowej Australii, południowych Stanów Zjednoczonych i Wyżyny Meksykańskiej. Opady atmosferyczne w tym rejonie nie przekraczają 300 mm rocznie. Temperatura powietrza dochodzi natomiast do 30 stopni Celsjusza, a amplituda – 40 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TEŻ: Huragany. Kiedy powstają, jaką mają siłę i dlaczego często są im nadawane kobiece imiona?

Czym charakteryzuje się klimat zwrotnikowy wilgotny?

W strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego minimalna średnia temperatura wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Amplituda temperatury natomiast mierzy zazwyczaj poniżej 10 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne w wilgotnym klimacie zwrotnikowym nie przekraczają 2000 mm. Ten typ klimatu występuje m.in. w Australii, Północnym Meksyku i na Florydzie.

Czym wyróżnia się klimat zwrotnikowy monsunowy?

Klimat zwrotnikowy monsunowy obejmuje tereny południowo-wschodniej Azji. Półroczny okres letni stanowi czas obfitych opadów. Zimą powietrze jest natomiast niezwykle suche. Amplituda temperatur wynosi 20 stopni Celsjusza.

Czym jest monsun?

Monsun stanowi układ wiatrów zmieniających kierunek na przeciwny w zależności od panującej pory roku. Wieją one pomiędzy oceanem a lądem. Monsuny dzieli się na:

- letnie z wysokimi opadami, wynikającymi z niskiego ciśnienia nad lądem, a wysokiego nad morzem; - zimowe z suchą pogodą, wysokim ciśnieniem nad lądem, a niskim nad morzem.

Wiatry te powstają na skutek różnic w nagrzewaniu się powierzchni wody i lądu. Monsun letni jest ciepły i wilgotny, a zimowy – suchy i chłodny.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest wiatr słoneczny i jakie zjawiska wywołuje?

Źródła: encyklopedia.pwn.pl Vademecum. Geografia, Janusz Stasiak, Zbigniew Zaniewicz, Wydawnictwo pedagogiczne OPERON, 2006 zpe.gov.pl Strefy klimatyczne. Atlas geograficzny, Wincenty Okołowicz, wydawnictwo: PPWK, 1990 Nauka o klimacie. Wydanie II poprawione, Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Nieoczywiste, 2019

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: pwn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko.

Ślizgawica na drogach. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Ślizgawica na drogach. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W najbliższych dniach czeka nas stopniowe ocieplenie. Wszystko za sprawą wyżu Beate, który będzie przemieszczał się nad naszym krajem. Według prognoz prócz wyższej temperatury, przyniesie on także sporo chmur i mgły, które będą występować do końca tygodnia.

Zgniły wyż Beate przyniesie zmianę aury. Pogoda na pięć dni

Zgniły wyż Beate przyniesie zmianę aury. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na ferie zimowe 2025. W poniedziałek uczniowie z części województw rozpoczną dwutygodniowy odpoczynek od zajęć w szkołach. Czy ich pierwsze dni okażą się białe, czy też nie ma szans na wypoczynek w śniegu? Sprawdź wstępną prognozę synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek. 

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli czwartek 16.01. Przechodzący nad Polską wyż Beate przyniesie sporo chmur, mgły oraz słabe opady deszczu. W nocy miejscami może pojawić się deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie około 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 16.01. Przed nami mglista i pochmurna noc

Pogoda na jutro - czwartek, 16.01. Przed nami mglista i pochmurna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Niemczech, 70 kilometrów od polskiej granicy, wykryto ognisko pryszczycy. - Zagrożenie jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność - ostrzegł w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zauważył przy tym, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę rano SMS-y ostrzegające przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. Alert otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający na południowym wschodzie kraju.

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
RCB

Bezzałogowy satelita Gaia należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej kończy swoją misję. Przez 11 lat kosmiczne obserwatorium zbierało dane na temat gwiazd i innych obiektów. W najbliższych tygodniach naukowcy przeprowadzą ostatnie testy technologiczne, po czym skierują sondę na orbitę "emerytalną".

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

Źródło:
Uniwersytet Warszawski, PAP

Chwile grozy przeżył właściciel psa, który wpadł do zamarzniętego jeziora podczas próby ratowania swojego pupila. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy udzielili pomocy poszkodowanym. Lokalny departament policji opublikował w sieci nagranie z akcji.

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Źródło:
Reuters, NBC Boston

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy Ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc. Na pokładzie Falcona-9 znalazła się także wyjątkowa przesyłka.

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Gęsta mgła doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego w części Indii. W wielu miejscach widzialność spadła poniżej 100 metrów, co wywołało opóźnienia lotów, pociągów oraz zatory na autostradach. Mieszkańcy niektórych regionów najbardziej zaludnionego państwa świata mierzą się także z falą chłodu.

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Źródło:
Reuters

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem poleciał na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce - mówią przedstawiciele uczelni, którzy byli gośćmi specjalnego wydania programu "Kijek w kosmosie" na antenie TVN24 BiS.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 BiS, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

W rejonie niszczycielskiego i tragicznego w skutkach pożaru w Pacific Palisades w Los Angeles powstało ogniste tornado. Wirującą kolumnę płomieni udało się zarejestrować na nagraniu.

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Źródło:
NBC News, tvnmeteo.pl

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP

39 131 nietoperzy 11 gatunków - to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. To jedno z największych polskich zimowisk tych latających ssaków. Naukowcy wskazują na zdolności adaptacyjne tych zwierząt do zmian klimatu.

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Źródło:
PAP

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, AEMET, MeteoFrance

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador