Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/14
Zmiany klimatu

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i redaktorka naczelna serwisu Naukaoklimacie.pl, przypomniała, że wokół naszego globu krąży obecnie ponad 100 satelitów przeznaczonych do obserwacji Ziemi, wykonujących zdjęcia albo "prześwietlających" atmosferę za pomocą fal o różnych długościach.

- Wszystkie te satelity śledzą to, co się dzieje na naszej planecie i bardzo pomagają nam w obserwowaniu konkretnych zjawisk i ich skutków. A czasami także przyczyn, jak w przypadku satelitów monitorujących emisję i koncentrację gazów cieplarnianych, które odpowiadają za współczesną zmianę klimatu - powiedziała ekspertka.

Stwierdziła, że z orbity obserwuje się też m.in. obieg wody w przyrodzie i wiążące się z jego zaburzeniami susze albo powodzie, a także stan roślinności w różnych obszarach Ziemi albo pożary lasów.

Obserwacja planety

Dr Kardaś wyjaśniła, że różnorodne dane satelitarne są świetnym źródłem informacji o tym, co się dzieje na naszej planecie. - Pozwalają sprawdzić, co się dzieje w najodleglejszych zakątkach, tam, gdzie trudno nam dotrzeć z instrumentami pomiarowymi trzymanymi w ręku czy rozstawionymi w polu. Pozwalają nam także na różne, bardzo skomplikowane pomiary, na przykład bilansu energetycznego całej planety. A to właśnie zaburzenie bilansu energetycznego planety powoduje dzisiejszą zmianę klimatu. Ziemia emituje w kosmos mniej energii niż otrzymuje od Słońca, energia gromadzi się na planecie i stąd wzrost jej temperatury - zwróciła uwagę.

Zapytana, jakie dane satelitarne najwyraźniej wskazują na zmiany klimatyczne, ekspertka odpowiedziała: - Myślę, że to informacje dotyczące spadku masy lądolodów oraz wzrostu poziomu morza. Dzięki satelitom zbieramy dziś bardzo dokładne dane na ten temat, a one dobitnie pokazują, że nasza planeta coraz szybciej się zmienia.

Emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnychPAP/Maciej Zieliński

Jak zmienił się świat

Jej zdaniem z kosmosu doskonale widać, że świat już bardzo się zmienił, zwłaszcza w ostatnich dekadach. - Niestety, odkąd pozyskujemy dane satelitarne, mamy coraz więcej dowodów na przyspieszający wzrost poziomu morza, a także spory i przyspieszający zanik lądolodów i lodu morskiego - również tego unoszącego się na powierzchni oceanu - podkreśliła.

Przypomniała, że od końca XIX w. poziom mórz wzrósł już o ponad 20 centymetrów. Jeszcze w XX w. ten proces zachodził średnio w tempie ok. 1,5 milimetra na rok, na początku naszego stulecia było to ok. 3 milimetrów rocznie, teraz - jak zaznaczyła ekspertka - poziom mórz podnosi się o prawie pięć milimetrów na rok.

Dane satelitarne pomagają w monitorowaniu stanu całego naszego globu. - Dzięki nim możemy mierzyć temperatury w niższych warstwach atmosfery i skład atmosfery. Możemy sprawdzać zachmurzenie i opady w różnych częściach naszego świata. Satelity pomagają nam również monitorować koncentracje gazów cieplarnianych i to, jak one wędrują w atmosferze - wyjaśniła dr Kardaś.

Dodała, że dane satelitarne służą również obserwacji powierzchni Ziemi, np. zmian poziomu morza w różnych częściach globu - bo nie wszędzie zmienia się w takim samym tempie. - Dzięki satelitom jesteśmy w stanie zobaczyć nie tylko to, co się dzieje na wybrzeżu, ale także na środku oceanu i na wszystkich, nawet najmniejszych wyspach - zaznaczyła ekspertka.

Efekt cieplarnianyMateusz Krymski/PAP

Masa lodu

Powiedziała, że technologia satelitarna pozwala również "zważyć" lądolody, czyli określić masę lodu na Grenlandii i Antarktydzie. - W tej chwili ocenia się, że właśnie pomiary grawitacyjne - znacznie dokładniejsze niż inne metody - pokazujące wahania masy lądolodów, są najlepsze do oceny tego, jak topnienie tych wielkich brył dokłada się do wzrostu poziomu morza.

Fizyczka atmosfery przyznała, że obraz satelitarny Ziemi pokazuje ogromną skalę zmian zachodzących na naszej planecie, zwłaszcza w ostatnich dekadach. - Te zmiany przyspieszają - wskazuje na to m.in. gwałtowny wzrost temperatury, a średnia temperatura podniosła się o 1,2 stopnia od czasów przedprzemysłowych. Odnotowujemy też narastające zaburzenia w występowaniu i ilości opadów, wzrost poziomu morza albo zanikanie pokrywy lodowej np. na biegunie północnym - zauważyła.

Dodała, że te informacje to bardzo mocne argumenty w dyskusji o wpływie działalności człowieka na obecny kryzys klimatyczny. - Dziś różne zjawiska możemy precyzyjnie zmierzyć. Za pomocą satelitów możemy identyfikować ich przyczyny, na przykład stwierdzić, że wzrost średniej temperatury na Ziemi to efekt wysokiej koncentracji gazów cieplarnianych, których emisja wiąże się z działalnością człowieka - podsumowała dr Aleksandra Kardaś.

Ocieplenie klimatu sprzyja wielkim pożaromMaciej Zieliński , Mateusz Krymski/PAP

Autorka/Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Ostatni dzień 2024 roku przyniesie zmienne zachmurzenie, miejscami popada też deszcz. W noc sylwestrową może ścisnąć lekki mróz.

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział polityk, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Czy po Nowym Roku czekają nas opady śniegu? Aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych wskazują, że już wkrótce mogą zawitać do nas fronty atmosferyczne, które przyniosą opady białego puchu. Kiedy to się stanie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na pierwsze dni nowego roku. Wynika z niej, że w czwartek w prawie całym kraju mogą obowiązywać alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Nowy rok przyniesie wichury. Możliwe alarmy drugiego stopnia

Nowy rok przyniesie wichury. Możliwe alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem, który w porywach może się rozpędzać do 85 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Mieszkańców północy Polski czeka niebezpieczna noc. IMGW ostrzega

Mieszkańców północy Polski czeka niebezpieczna noc. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed nami kilka ostatnich ciepłych dni. Jakiej aury możemy się spodziewać w nowym roku? Sprawdź autorską długoterminową prognozę przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB przed smogiem został ogłoszony na terenie powiatu kłodzkiego. Służby apelują o ograniczenie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności na świeżym powietrzu.

Alert RCB w jednym z powiatów. Lepiej, żeby jego mieszkańcy dziś nie wietrzyli

Alert RCB w jednym z powiatów. Lepiej, żeby jego mieszkańcy dziś nie wietrzyli

Źródło:
RCB

Ratownicy TOPR przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek akcję ratunkową. Sprowadzili z Rysów turystę, który utknął w trudnym terenie i nie potrafił zejść. Nie miał przy sobie telefonu i dlatego nie mógł wezwać pomocy. Został odnaleziony dzięki sygnałom latarki.

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach 

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach 

Źródło:
PAP

W weekend przez południowo-wschodnie stany USA przetoczyło się 38 tornad. Bilans ofiar gwałtownej aury wzrósł do czterech - podała stacja ABC News.

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
Reuters, ABC News

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. W poniedziałek 30.12 zalegające nad Polską chmury będą się miejscami rozwiewać. Jedynie na północy spodziewany jest deszcz i silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 2 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 30.12. Pochmurne niebo, przeważnie niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek 30.12. Pochmurne niebo, przeważnie niekorzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatnie dni roku 2024 pożegnają nas ponurą, stabilną pogodą. W wyliczeniach modeli widać już jednak nadciągające zmiany. Zgniły wyż, który od długiego czasu kształtował warunki atmosferyczne w naszych rejonach Europy, zacznie się odsuwać, robiąc chwilowo miejsce cieplejszej, ale gwałtowniejszej aurze.

Synoptyk ostrzega. Przed nami "wyraźne zmiany" i pogoda przynosząca "szkody materialne"

Synoptyk ostrzega. Przed nami "wyraźne zmiany" i pogoda przynosząca "szkody materialne"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie pojawi się rzadki Czarny Księżyc, pierwszy od 2022 roku. Chociaż zjawisko to jest całkowicie niewidoczne, tej nocy warto będzie spojrzeć w niebo.

Czarny Księżyc na zakończenie roku. Co to za zjawisko?

Czarny Księżyc na zakończenie roku. Co to za zjawisko?

Źródło:
EarthSky, space.com

W nocy z piątku na sobotę nad Grecję nadciągnęły porywiste podmuchy wiatru i obfite opady, między innymi śniegu. Biało zrobiło się w sporej części kraju, w tym na Krecie.

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Źródło:
ekathimerini.com, Greek Reporter

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Już za kilka dni powitamy nowy rok. Jaki będzie? "Zapytano" o to węża z ogrodu zoologicznego w litewskim Kownie.

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

Źródło:
ENEX

Co najmniej 10 tornad przetoczyło się w sobotę przez południowo-wschodnie stany USA: Teksas, Luizjanę i Missisipi. W wyniku gwałtownej aury zginęły dwie osoby - podała stacja CNN. W całej Ameryce tysiące lotów było opóźnionych.

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Seria tornad w USA. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

Wysokie fale nawiedziły Peru. W piątek w pobliżu północnych wybrzeży kraju na morzu uwięzionych było ponad stu rybaków, a część portów została zamknięta. Według prognoz, niebezpieczna aura w tym regionie może utrzymać się nawet do środy.

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Źródło:
Reuters, Infobae

Po katastrofie naturalnej, jaką było uderzeniu cyklonu Chido, francuska Majotta stoi w obliczu katastrofy ekologicznej. Żywioł zniszczył większość pokrywy roślinnej, a co za tym idzie, siedliska zwierząt. Biolodzy obawiają się, że do odbudowy ekosystemu potrzebna będzie co najmniej dekada.

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Źródło:
AFP, ReliefWeb

Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

Gęste mgły w Wielkiej Brytanii powodują ograniczenia w lotach na kilku lotniskach - poinformowała brytyjska służba NATS, odpowiedzialna za zarządzanie ruchem lotniczym.

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP, BBC

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS