W skałach wulkanicznych na Ziemi Baffina, kanadyjskiej wyspie w Arktyce, naukowcy wykryli duże stężenie lekkiego izotopu helu, nazywanego helem-3. To potwierdza teorię, że gaz szlachetny wycieka z jądra Ziemi i może dziać się tak od tysiącleci - donoszą amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Nature".
Podczas gdy hel-4 powszechnie występuje na Ziemi, hel-3 łatwiej można znaleźć w kosmosie, dlatego naukowcy byli zaskoczeni, gdy odkryli w skałach na kanadyjskiej wyspie znacznie większą niż dotychczas ilość tego pierwiastka. Ziemia Baffina jest największą wyspą Archipelagu Arktycznego i piątą co do wielkości wyspą na świecie.
Zespół naukowców prowadził badania strumieni lawy, która pojawiła się tam miliony lat temu, gdy Grenlandia i Ameryka Północna rozdzieliły się, tworząc miejsce dla nowego dna morskiego. Na badanych skałach wykryto wyższe stężenia helu-3 i helu-4 niż w poprzednich badaniach i gdziekolwiek indziej na Ziemi, a pomiary różniły się w zależności od zebranych próbek.
Jak wyjaśnił główny autor badania Forrest Horton z Woods Hole Oceanographic Institutio w USA, na milion atomów helu-4 przypada około jeden atom helu-3. Naukowcy na kanadyjskiej wyspie wykryli około 10 milionów atomów helu-3 na gram kryształów oliwinu, czyli rodzaju minerałów wchodzących w skład lawy.
Skąd hel-3 wziął się na kanadyjskiej wyspie
Wykrywanie pierwiastków wyciekających z jądra Ziemi może pomóc naukowcom uzyskać wgląd w powstawanie i ewolucję naszej planety. Według poprzednich badań śladowe ilości helu-3 wyciekające z jądra Ziemi potwierdzają popularną teorię, że Układ Słoneczny powstał 4,5 miliarda lat temu w mgławicy słonecznej, czyli obłoku pyłu i gazu, który prawdopodobnie zapadł się pod wpływem fali uderzeniowej pobliskiej supernowej zawierającej pierwiastek.
Hel mający swe źródło w mgławicy słonecznej prawdopodobnie został uwięziony w jądrze Ziemi w trakcie formowania się planety, czyniąc jądro zbiornikiem gazów szlachetnych. Hel-3 wydostał się na powierzchnię w postaci magmy na Ziemi Baffina. - W czasie erupcji zdecydowania większość gazów z magmy uciekła do atmosfery - powiedział Horton.
Według naukowców badania te dowodzą słuszności hipotezy, że hel-3 wycieka z jądra Ziemi od jakiegoś czasu, ale nie jest jasne, kiedy ten proces się zaczął. Autorzy pracy twierdzą, że wykryty przez nich izotop mógł zostać uwolniony "100 milionów lat temu, a być może znacznie wcześniej".
Źródło: CNN, phys.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rost9/Shutterstock