Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.
Wenus czasami bywa nazywana "bliźniaczką Ziemi". Druga planeta od Słońca jest niewiele mniejsza od naszego świata i należy do planet skalistych, ale panujące na niej warunki wydają się niezbyt przyjazne życiu. Temperatura sięgająca 465 stopni Celsjusza, chmury zbudowane z kwasu siarkowego i 90-krotnie wyższe niż na Ziemi ciśnienie atmosferyczne skutecznie utrudniłyby nam kolonizację. Wielu badaczy zadaje sobie jednak pytanie, czy Wenus zawsze była tak ekstremalnym środowiskiem, czy też dawniej istniały na niej warunki do podtrzymywania życia.
Wnętrze a atmosfera
Badacze z Uniwersytetu Cambridge postanowili przeanalizować zawartość wody w atmosferze Wenus, skupiając się na składzie gazowych emisji z licznych wulkanów planety. Gdy magma unosi się z warstwy planety zwanej płaszczem na powierzchnię, uwalnia uwięziony głęboko w skałach gaz i wstrzykuje go do atmosfery.
Analiza składu emisji może zatem powiedzieć nam sporo o wnętrzu skalistego świata. Na bogatej w wodę Ziemi gazy wulkaniczne składają się w ponad 60 procentach z pary wodnej. Według wyliczeń naukowców na Wenus pary wodnej w mieszance wulkanicznego gazu jest nie więcej niż 6 procent, co wskazuje na wysuszone wnętrze.
- Aby wenusjańska atmosfera była stabilna, substancje chemiczne usuwane z atmosfery powinny być również do niej przywracane, ponieważ wnętrze i zewnętrzna część planety są ze sobą w ciągłej komunikacji chemicznej - wyjaśniła Tereza Constantinou, główna autorka badania. - Skład chemiczny atmosfery sugeruje, że erupcje wulkaniczne na Wenus uwalniają bardzo mało wody, co sugeruje, że wnętrze planety - źródło wulkanizmu - jest równie suche - dodała.
Bez niezbędnego składnika
Woda jest uważana za niezbędny składnik życia, więc wnioski z badania sugerują, że Wenus raczej nigdy nie nadawała się do zamieszkania. Ponadto odkrycia nie potwierdzają wcześniejszej hipotezy, że pod powierzchnią planety kryje się zbiornik wody, będący pozostałością po przedwiecznym oceanie.
Wyniki zespołu z Cambridge wydają się potwierdzać hipotezę, według której Wenus została "wysuszona" na samym początku swojej historii, gdy tylko zastygły stopione skały na jej powierzchni. Naukowcy podkreślili, że ich odkrycie może pomóc w sprawniejszym badaniu egzoplanet, na których mogą występować warunki sprzyjające podtrzymywaniu życia - te podobne do Wenus stają się automatycznie mniej prawdopodobnymi kandydatami.
- Nie będziemy wiedzieć na pewno, czy Wenus może lub mogła wspierać życie, dopóki nie wyślemy tam sond. Biorąc jednak pod uwagę, że Wenus prawdopodobnie nigdy nie posiadała oceanów, trudno sobie wyobrazić, by kiedykolwiek wspierała życie podobne do ziemskiego - dodała Constantinou.
Źródło: Reuters, University of Cambridge
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech