El Nino prawdopodobnie utrzyma się na Pacyfiku do maja. Jak wynika z prognoz amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej, przez kolejne miesiące anomalia będzie kształtowała pogodę w Stanach Zjednoczonych, przynosząc wysoką temperaturę na północy i ulewy na wschodzie.
Na północnym Pacyfiku występuje obecnie El Nino - anomalny wzorzec pogodowy, na skutek którego temperatura wód powierzchniowych wzrasta ponad średnią. Zjawisko to ma spory wpływ na pogodę od Rogu Afryki po wybrzeża Ameryki Północnej i Południowej, w niektórych regionach przynosząc susze i upały, zaś w innych - cyklony tropikalne i ekstremalnie silne ulewy.
Cieplej na Alasce, zimniej w Teksasie
Zgodnie z prognozą wydaną przez amerykańską Narodową Służbę Pogodową (NWS), El Nino utrzyma się na Oceanie Spokojnym w marcu, kwietniu i maju. Późną wiosną i latem anomalia ma zelżeć, po czym ocean przejdzie w fazę neutralną.
Według prognoz El Nino sporo namiesza w pogodzie w Stanach Zjednoczonych. W okresie od marca do maja największe anomalnie termiczne spodziewane są w północnej części kraju - cieplej niż zazwyczaj ma być w północnej części zachodniego i wschodniego wybrzeża, na Alasce i wzdłuż granicy z Kanadą. Chłodniej może być natomiast w Teksasie.
Prognoza anomalii opadów wskazuje podwyższone prawdopodobieństwo opadów powyżej normy dla południowej Kalifornii, centralnych i południowych równin, południowego wschodu i znacznej części wschodniego wybrzeża - szczególnie mokra wiosna czeka mieszkańców Florydy. Nadzwyczaj sucho ma być natomiast w północno-zachodnich stanach oraz w regionie Wielkich Jezior.
Źródło: Reuters, NOAA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock