Badacze z Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku od lat badają dźwięki, jakie rozchodzą się dziesiątki kilometrów nad naszymi głowami. Dzięki balonom ze specjalnymi rejestratorami udało im się nagrać tajemnicze stukanie.
Stratosfera to druga warstwa ziemskiej atmosfery. Umownie rozpościera się na wysokości od 10 do 50 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Dźwięki, które tam występują, to infradźwięki i mają za niską częstotliwość, by mogły być przez nas słyszane.
- W stratosferze występują tajemnicze sygnały infradźwiękowe, ale ich źródło jest całkowicie nieznane - przekazał główny badacz Daniel Bowman, starszy naukowiec w Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku. Jego zespół podzielił się nagraniem oraz spekulacjami na jego temat 11 maja podczas 184. spotkania Acoustical Society of America w Chicago.
Z dodatkiem węgla
Bowman i jego koledzy zbudowali serię plastikowych balonów o szerokości siedmiu metrów i przymocowali do nich czujniki zwane mikrobarometrami. Balony wypełnili sproszkowanym węglem drzewnym.
- Nasze balony to w zasadzie gigantyczne plastikowe torby z odrobiną pyłu węglowego wewnątrz, by były ciemne. Budujemy je przy użyciu plastiku malarskiego ze sklepu z narzędziami, taśmy transportowej i proszku węglowego ze sklepów z artykułami pirotechnicznymi - powiedział Bowman. - Kiedy słońce świeci na ciemne balony, powietrze wewnątrz nagrzewa się i staje się wyporne. Ta pasywna energia słoneczna wystarcza, aby wynieść balony z powierzchni Ziemi na ponad 20 kilometrów w niebo - dodał.
Od 2016 roku ta grupa naukowców wypuściła już około 50 balonów. Na samym początku pracy badacze rejestrowali dźwięki pochodzące z erupcji wulkanów, ale potem zaczęli badać inne odgłosy.
Niedawno zarejestrowali krótkie, niemal nieuchwytne, powtarzające się odgłosy stukania. Badacze na razie nie wiedzą, z czym mają do czynienia, ale mają kilka hipotez. Jedną z nich jest na przykład to, że jest to niewykryta wcześniej forma turbulencji atmosferycznych. Według innej teorii mogą to być echa dźwięków z powierzchni Ziemi, które rozproszyły się i stały nie do poznania.
Naukowcy obiecali, że będą kontynuować badania nad dźwiękami w stratosferze.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock