Młode gwiazdy w gwiazdozbiorze Węża zostały uchwycone przez teleskop Europejskiego Obserwatorium Astronomicznego. Znajdująca się w centrum obrazu mgławica Sharpless 2-54 to jeden z "gwiezdnych żłobków", czyli obszarów, gdzie zachodzą procesy gwiazdotwórcze. Dzięki instrumentom pomiarowym możemy zobaczyć ją w świetle widzialnym i w podczerwieni.
Gwiazdozbiór Węża otrzymał nazwę ze względu na wydłużony, wijący się kształt. Starożytni, którzy nadali mu miano, nie byli jednak w stanie dostrzec jego wszystkich szczegółów, w tym przepięknych mgławic zlokalizowanych w jego "ogonie". Jedną z nich, Sharpless 2-54, możemy podziwiać dzięki pracy Europejskiego Obserwatorium Astronomicznego (ESO).
Miejsca narodzin gwiazd
Jak tłumaczą naukowcy z ESO, mgławica Sharpless 2-54 to obszar tworzenia się gwiazd. Ten ogromny obłok kosmicznego gazu i pyłu znajduje się w odległości około 6000 lat świetlnych od naszego zakątka Wszechświata. Dla obserwatora na Ziemi obiekty te są dość słabo widoczne gołym okiem, dlatego do ich obserwacji niezbędne są specjalne instrumenty.
Poniższy obraz został wykonany przez teleskop VISTA, znajdujący się w obserwatorium Paranal w Chile. Sprzęt potrafi rejestrować obiekty astronomiczne w dwóch zakresach światła - widzialnym oraz podczerwonym. Podczas gdy światło widzialne jest absorbowane przez pył w mgławicy, światło podczerwone może przechodzić przez jego kłęby właściwie bez przeszkód.
Na zdjęciu widzimy młode ciała niebieskie, które na co dzień przesłonięte są zasłonami pyłu. Naukowcy podkreślają, że taki sposób obserwacji umożliwia im dokładniejsze badanie, co dzieje się w "gwiezdnych żłobkach", a tym samym na dowiedzenie się, jak powstają gwiazdy.
Poza obrazem wykonanym w podczerwieni, ESO opublikowało również widok na Sharpless 2-54 w świetle widzialnym. Bardzo dobrze widać na nim kłęby kosmicznego pyłu, które w przyszłości mogą posłużyć do uformowania kolejnych ciał niebieskich.
Źródło: ESO, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ESO/VVVX