Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Źródło:
PAP
"Wylądowaliśmy, zbadaliśmy, szczęśliwie wróciliśmy"
"Wylądowaliśmy, zbadaliśmy, szczęśliwie wróciliśmy"tvn24
wideo 2/10
Księżyc - misje, nauka

Chińscy naukowcy odkryli "zupełnie nową metodę" produkcji dużych ilości wody z gruntu księżycowego. Chodzi o próbki, które trafiły na Ziemię cztery lata temu - poinformował państwowy nadawca CCTV.

Chińska misja Chang'e-5, która odbyła się w 2020 roku, była pierwszym przypadkiem pobrania próbek księżycowych przez ludzi od 44 lat. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk odkryli wówczas, że minerały w gruncie księżycowym zawierają duże ilości wodoru, który po podgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury reaguje z innymi składnikami gruntu, wytwarzając parę wodną. "Po trzech latach dogłębnych badań i wielokrotnej weryfikacji odkryto zupełnie nową metodę wykorzystania gruntu księżycowego do produkcji dużych ilości wody, która prawdopodobnie zapewni ważną podstawę projektową do budowy przyszłych stacji stacji kosmicznych na Księżycu" - poinformowała we czwartek państwowa stacja telewizyjna CCTV.

Jak podano, dzięki nowej metodzie z jednej tony gruntu księżycowego można będzie wyprodukować około 51-76 kilogramów wody, co odpowiada ponad stu półlitrowym butelkom wody lub dziennemu spożyciu wody pitnej przez 50 osób.

Ogłoszenie odkrycia nastąpiło w czasie, gdy chińscy naukowcy przeprowadzają już eksperymenty na próbkach księżycowych przywiezionych w czerwcu przez misję Chang'e-6. Cztery lata temu dostarczono próbki z widocznej strony Księżyca, natomiast w tym roku z niewidocznej strony Księżyca, która jest stale odwrócona od Ziemi.

Wyścig na Księżyc

Odkrycie może mieć ważne znaczenie dla realizowanego od dziesięcioleci chińskiego projektu budowy stałej placówki księżycowej w trakcie wyścigu USA i Chin o znalezienie i wydobycie zasobów Księżyca. Szef amerykańskiej agencji kosmicznej NASA Bill Nelson wielokrotnie podnosił alarm w sprawie szybkich postępów w chińskim programie kosmicznym i możliwości zdominowania przez Pekin najbogatszych w zasoby miejsc na Księżycu.

KsiężycShutterstock

Chiny mają nadzieję, że ostatnie i przyszłe wyprawy na Księżyc położą podwaliny pod budowę Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS), inicjatywy, którą współprowadzą z Rosją. Chińska agencja kosmiczna ustaliła rok 2035 jako datę, do której zostanie zbudowana "stacja bazowa" na biegunie południowym Księżyca, a stacja kosmiczna krążąca wokół Księżyca zostanie dodana do 2045 roku. Znaczenie wody księżycowej wykracza poza umożliwienie stałej obecności człowieka na powierzchni Srebrnego Globu. Szef NASA wypowiadając się w maju dla National Public Radio (NPR) wskazał, że woda znaleziona na Księżycu może zostać wykorzystana do produkcji wodorowego paliwa rakietowego, które mogłoby napędzać dalszą eksplorację kosmosu, na przykład loty na Marsa.

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po krótkim ochłodzeniu do Polski znów zacznie płynąć gorące powietrze. W weekend temperatura będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni czeka nas dużo słońca, ale wrócą także gwałtowne zjawiska.

Afrykański żar zmierza do Polski

Afrykański żar zmierza do Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po ulewnych opadach deszczu poważna powódź nawiedziła Bangladesz i Indie. Są ofiary śmiertelne. Mieszkańcy uciekali przed wysoką wodą na dachy swoich domów.

"Jesteśmy na dachu od wielu godzin"

"Jesteśmy na dachu od wielu godzin"

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na jutro. W piątek 23.08 synoptycy nigdzie nie przewidują opadów deszczu. Na niebie będzie dużo słońca, a na termometrach od 25 do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 23.08. Dużo słońca i gorąco

Pogoda na jutro - piątek 23.08. Dużo słońca i gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, mają wiele cech ulew tropikalnych. W środę w Zamościu w ciągu doby spadło ponad 140 litrów na metr kwadratowy, czyli 260 procent normy miesięcznej. "To coś niewiarygodnego" - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Zwały wody spadły nam na głowy. "Impuls do rodzenia się burz quasi-tropikalnych"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

Piorun trafił w środę w samolot lecący z Monachium do Warszawy. - Około godziny 16, na wysokości 3500 metrów, usłyszeliśmy spory huk w kabinie i zobaczyliśmy błysk w oknach - przekazał pan Łukasz, który leciał tym samolotem.

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Źródło:
Kontakt24

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W środę w Zamościu odnotowano rekordowe opady deszczu. W ciągu sześciu godzin spadło tam 142,8 litra na metr kwadratowy. To ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia miesięczna suma opadów w sierpniu dla tego miasta - 61 l/mkw.

Rekordowe opady w Zamościu

Rekordowe opady w Zamościu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przeszła strefa ulewnych opadów deszczu. Jak przekazał w czwartek na antenie TVN24 Karol Kierzkowski, rzecznik komendanta głównego PSP, strażacy odnotowali łącznie około tysiąca interwencji związanych z burzami. - Najtrudniejsza sytuacja jest cały czas w województwie lubelskim, w Zamościu - dodał.

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

"Trwa usuwanie skutków nawałnic". Odnotowano około tysiąca interwencji

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nawalne opady deszczu, które w środę nawiedziły Zamość, spowodowały, że miasto zostało zalane w ciągu zaledwie godziny. - Nawałnica była tak duża, że studzienki kanalizacyjne nie były w stanie odprowadzić tak ogromnej ilości wody - powiedział w czwartek w rozmowie z reporterem TVN24 Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. Zalane zostały ulice, piwnice, garaże, przedszkola, szkoła i bursa.

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Powódź błyskawiczna w Zamościu. "Ostatnie takie deszcze były z 40 lat temu" 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Ulewy dały się we znaki w środę po południu na Podhalu. Zalana została częściowo miejscowość Witów w gminie Kościelisko. Straż pożarna miała pełne ręce roboty.

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Kanały burzowe nie wytrzymały. Woda i błoto zalały miejscowość

Źródło:
Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Pożary szaleją na portugalskiej Maderze. Marcio Dinarte Fernandes, prezydent miasta Santana, poinformował, że ogień dotarł już na najwyższy szczyt wyspy - Pico Ruivo. Ruch lotniczy na lotnisku w Funchal został całkowicie przywrócony.

Ogień dotarł na najwyższy szczyt Madery

Ogień dotarł na najwyższy szczyt Madery

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RTP Madeira, Reuters

Szwedzkie władze wydały zgodę na odstrzał 20 procent populacji niedźwiedzi brunatnych żyjących na terenie kraju. Pomimo protestów ze strony obrońców przyrody, w środę rozpoczęło się coroczne polowanie na te zwierzęta.

Chcą odstrzelić 20 procent populacji niedźwiedzi. "To czyste polowanie na trofea"

Chcą odstrzelić 20 procent populacji niedźwiedzi. "To czyste polowanie na trofea"

Źródło:
The Guardian, swedensbigfive.org

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur

Portugalskie służby epidemiologiczno-sanitarne zamknęły we wtorek trzy popularne wśród turystów kąpieliska. Powodem jest skażona woda. Przy dwóch plażach stwierdzono pojawienie się bakterii Escherichia coli.

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

Źródło:
PAP, cmjornal.pt

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters

Nad Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek nadciągnęła potężna ulewa. Od samego rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, zalana została trasa S8, strażacy interweniowali tysiąc razy. Dlaczego część stolicy zatonęła po ulewnych opadach deszczu i czy możemy się na to jakoś przygotować?

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Zmiany klimatu, zdaniem wielu naukowców, nasilają ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, ulewy i powodzie. Według klimatologów katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze. Według hydrologa profesora Artura Magnuszewskiego przed gwałtownymi opadami i podtopieniami nie ma ucieczki, gdyż jest to skutek rozrostu miast i ich uszczelniania.

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

Źródło:
PAP

Upały we Włoszech nie odpuszczają. W związku z utrzymującą się od tygodni wysoką temperaturą kilka związków zawodowych i stowarzyszeń nauczycieli zaapelowało do ministra oświaty o przełożenie inauguracji roku szkolnego na październik. Przeciwko temu pomysłowi protestują rodzice.

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Apel do ministra oświaty o przedłużenie wakacji

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę na wschodnim wybrzeżu Rosji, wybuchł wulkan Szywiełucz na Kamczatce - poinformowały w niedzielę państwowe media. Nie ma doniesień o zniszczeniach i poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

W ciągu ubiegłej nocy na niebie pojawiła się Pełnia Księżyca Jesiotrów. Nasz naturalny satelita wydawał się nieco większy niż zwykle, za co odpowiedzialne jest zjawisko superpełni. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje.

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Pokazaliście, jak superksiężyc lśnił na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.p