Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.
Felerna rura, o szerokości 10 centymetrów, pękła 26 listopada na terenie Uniwersytetu Stanforda w amerykańskim stanie Kalifornia. W wyniku awarii zalana została serwerownia, która przetwarza i przechowuje dane dotyczące Słońca, pozyskane z sond Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS).
"Pęknięcie spowodowało poważne zalanie budynku i rozległe uszkodzenia w laboratorium, w którym znajdują się maszyny przetwarzające i dystrybuujące dane z instrumentów Helioseismic and Magnetic Imager (HMI) i Atmospheric Imaging Array (AIA) oraz z IRIS" - napisano w aktualizacji z 27 listopada. HMI i AIA to dwa z trzech instrumentów naukowych satelity SDO. Zgodnie z aktualizacją, dane zebrane przez trzeci instrument, Extreme Ultraviolet Variability Experiment (EVE), nie ucierpiały w wyniku awarii.
Awaria w serwerowni. "Szkody są rozległe"
"Nie wiadomo, ile czasu zajmie ocena szkód, naprawa sprzętu i całkowite odzyskanie sprawności serwerowni" - napisano w komunikacie. "Wiemy, że szkody są rozległe i [naprawy - red.] nie zostaną ukończone przed 2025 rokiem" - dodano.
Jak pisze portal space.com, zalanie serwerowni nie wpływa na działanie satelit SDO i IRIS, które na orbicie okołoziemskiej działają prawidłowo.
"Pozyskiwanie danych przebiega nominalnie i obecnie nie przewiduje się utraty nowych lub historycznych danych" - przekazał zespół JSOC w aktualizacji. - "Jednak system gromadzenia i dystrybucji nie jest obecnie w stanie przetwarzać nowych danych (zebranych po 26 listopada), więc wystąpi znaczne opóźnienie w ich dostarczaniu" - dodał.
Satelita IRIS bada Słońce. Został wystrzelony na orbitę okołoziemską w czerwcu 2013 roku. Obserwuje naszą gwiazdę i pomaga naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób aktywność słoneczna wpływa na życie na Ziemi. Satelita SDO bada dynamikę aktywności słonecznej. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w lutym 2010 roku.
Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA