Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP
Polski satelita nawiązał łączność. "To jest sukces"
Polski satelita nawiązał łączność. "To jest sukces"TVN24
wideo 2/4
Polski satelita nawiązał łączność. "To jest sukces"TVN24

Po ponad tygodniu od wysłania w kosmos największego i najnowocześniejszego polskiego satelity, pojawiły się "istotne problemy" związane z łącznością z urządzeniem. Firma Creotech poinformowała w ostatnim komunikacie, że misja jest "w trudnej sytuacji", jednak nie jest utracona.

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX 16 sierpnia na orbitę został wyniesiony największy i najbardziej zaawansowany jak dotąd polski satelita EagleEye, czyli "Oko Orła". Zbudowało go konsorcjum trzech podmiotów - Creotech Instruments S.A., Scanway S.A. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dzięki zamontowanemu na pokładzie teleskopowi urządzenie ma z wysoką rozdzielczością obserwować Ziemię. Instrument ma mieć liczne zastosowania, w tym związane z bezpieczeństwem kraju.

Zobacz: Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

25 sierpnia stwierdzono "istotne problemy" z łącznością z satelitą. W najnowszym komunikacie firma Creotech, która zbudowała satelitę, stwierdziła, że misja jest w trudnej sytuacji, ale że nie uznaje jej za utraconą.

Dwie możliwe przyczyny

Jedną z domniemanych przyczyn zakłóceń mogła być nieprawidłowa orbita. Jak podało przedsiębiorstwo, "z wysokim prawdopodobieństwem rozwiązano problem związany z pozycjonowaniem satelity". "Dzięki prowadzonym obliczeniom, wykorzystującym dane z telemetrii przesłanej przez EagleEye (przed utratą łączności) udało się precyzyjnie wyznaczyć spodziewaną orbitę obiektu. Orbita ta następnie została zweryfikowana poprzez obserwacje teleskopem naziemnym" - czytamy w komunikacie.

Druga prawdopodobna przyczyna zakłóceń to wadliwa praca zasilania. Tę kwestię także dogłębnie zbadano, między innymi odtwarzając taki problem w laboratorium, w trakcie testów bliźniaka funkcjonalnego satelity (tzw. FlatSat).

Satelita EagleEye w przestrzeni kosmicznej - wizja artystycznaTVN24

"Z przeprowadzonych testów wynika, że problem nie jest związany z samym systemem dystrybucji energii (który pozytywnie zweryfikowano przed utratą łączności), ale z wprowadzonych dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających zbyt wysokiemu napięciu podawanemu do satelity z paneli słonecznych. Okazały się one nie działać tak, jak pierwotnie zakładano w pewnych specyficznych warunkach występujących w przestrzeni kosmicznej i spowodowały zmniejszenie efektywnego napięcia na podsystemach satelity. Prawdopodobną konsekwencją są aktualnie trwające problemy z łącznością" - wyjaśnił Creotech. Według ekspertów firmy, w przypadku korzystnego ustawienia satelity względem Słońca możliwe będzie uruchomienie kanału komunikacji z Ziemią.

Czekają na okno komunikacyjne

Na znajdującym się na Ziemi satelicie-bliźniaku EagleEye przetestowano już procedurę minimalizującą problem z systemem zabezpieczeń. Ma zostać uruchomiona, gdy tylko pojawi się okno komunikacyjne. W tym celu cyklicznie podejmowane są próby nawiązania komunikacji z satelitą, z wykorzystaniem stacji naziemnych. Ponieważ jednak nie jest znane ustawienie urządzenia względem Słońca, nie można stwierdzić, kiedy takie okno się pojawi. Planowane są dalsze, bieżące aktualizacje odnośnie do stanu satelity. Jednocześnie wprowadzane są modyfikacje do platformy HyperSat, na której oparta jest budowa EagleEye. Modyfikacje obejmują także trzy satelity konstelacji PIAST, które wyniesione mają zostać na orbitę w 2025 roku.

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wrześniowego lata końca nie widać. Kolejne dni zapowiadają się pod znakiem dużej ilości słońca i wysokich wartości na termometrach - miejscami temperatura sięgnie 33 stopni Celsjusza. Dopiero pod koniec tygodnia w pogodzie nastąpi większa zmiana.

Rosyjski antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Co nam przyniesie?

Rosyjski antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Co nam przyniesie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem w niemal całej Polsce. Najgoręcej jest i będzie w zachodnich regionach, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w ciągu dnia ma przekraczać 30 stopni Celsjusza, a nocami może nie spadać poniżej 20 stopni.

Fala upałów rozlewa się po Polsce. Ostrzeżenia IMGW dla kolejnych miejsc

Fala upałów rozlewa się po Polsce. Ostrzeżenia IMGW dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Astronauci, którzy kilka miesięcy temu utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po awarii statku kosmicznego Starliner, usłyszeli zastanawiające dźwięki dochodzące z kapsuły. NASA wyjaśniła, skąd pochodzą.

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

Źródło:
space.com, arstechnica.com, tvnmeteo.pl

Dwadzieścia prawdopodobnie nieznanych dotąd podmorskich gatunków żyjących w archipelagu oceanicznych gór udało się odkryć naukowcom z Instytutu Oceanicznego Schmidta. W trakcie badań morskiego dna w okolicach Grzbietu Nazca, na Oceanie Spokojnym, udało się również zmapować wysoką na ponad trzy kilometry morską górę.

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Źródło:
CNN, Schmidt Ocean Institute, tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły przez południowo-wschodnią Australię w niedzielę i poniedziałek. Jedna osoba zginęła, gdy na jej domek letniskowy przewróciło się drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w Melbourne, gdzie kamera bezpieczeństwa zamontowana przed domem zarejestrowała moment uderzenia pioruna w stojące przy domu drzewo.

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Źródło:
Reuters, ABC News

Około 100 domów w mieście Rancho Palos Verdes niedaleko Los Angeles zostało pozbawionych dostępu do prądu. Powodem jest osuwająca się w niepokojąco szybkim tempie ziemia. Choć zjawisko występuje na tych terenach od lat, zdaniem władz i ekspertów w ostatnim czasie przybrało na sile.

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Źródło:
Los Angeles Times, BBC, CNN, CNBC

To trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć. Nurek u wybrzeży Australii został wyrzucony nad wodę po tym, jak wieloryb machnął ogonem. Sytuację udało się uwiecznić na nagraniu.

"Ktoś znalazł się na ogonie wieloryba". Nagranie

"Ktoś znalazł się na ogonie wieloryba". Nagranie

Źródło:
9news.com.au, CNN

Liczba ofiar śmiertelnych wskutek uderzenia burzy tropikalnej na Filipinach wzrosła do co najmniej 13 - poinformowały we wtorek władze. W stolicy kraju pod wodą znalazło się wiele dróg, zamknięto urzędy i odwołano lekcje w szkołach.

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczny wrzesień może być miejscami nawet o dwa stopnie Celsjusza cieplejszy niż zazwyczaj. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kolejne miesiące również przyniosą wyższe niż zazwyczaj wartości. Ciepła aura idzie jednak w parze także z innymi anomaliami.

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Od kilkunastu dni strażacy w Ekwadorze walczą z falą pożarów w tym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w kantonie Quilanga, gdzie wciąż nieopanowany ogień strawił około pięciu tysięcy hektarów lasów i upraw. W walkę z niszczycielskim żywiołem zaangażowały się służby z sąsiednich państw.

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Wtorek 03.09 w całym kraju zapowiada się słonecznie. Na termometrach zobaczymy nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. W większości regionów biomet nie będzie nam sprzyjać.

Pogoda na dziś - wtorek 03.09. Słońce, skwar i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek 03.09. Słońce, skwar i niekorzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałkowe popołudnie nad Jelenią Górą przeszła gwałtowna burza. W jednym z budynków doszło do pożaru po uderzenia pioruna.

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Źródło:
IMGW, Kontakt24, tvnmeteo.pl

W dwóch chorwackich regionach wprowadzono w poniedziałek stan klęski żywiołowej. W jednym z nich powodem były skutki suszy, a w drugim szkody wywołane burzą - poinformował dziennik "Jutarnji list".

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Źródło:
PAP, Reuters

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W znacznej części Chin miniony sierpień okazał się najgorętszy od początku prowadzenia pomiarów. Skwar dotykał zarówno obszarów wiejskich, jak i ogromnych ośrodków miejskich. Lato było wyjątkowo upalne także w Japonii.

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Źródło:
PAP, AFP

Choć Afryka nie przoduje w emitowaniu gazów cieplarnianych na świecie, to ociepla się w nieco szybszym tempie, niż wynosi średnia światowa - podkreślono w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej.

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

Źródło:
Reuters, WMO, PAP

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do poważnego wypadku doszło w parku rozrywki w mieście Gold Coast w australijskim stanie Queensland. Treserka i opiekunka tygrysów została zaatakowana przez jednego z nich.

Tygrys zaatakował opiekunkę

Tygrys zaatakował opiekunkę

Źródło:
ABC, The Guardian, dreamworld.com.au

Pożar wybuchł w niedzielę w okolicach chorwackiego Splitu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające akcję gaśniczą. Z żywiołem walczy 80 strażaków. 

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Źródło:
Kontakt24, slobodnadalmacija.hr

Poziom wody w zalewie Mornos, który położony jest w greckim regionie Attyka, znacznie się obniżył. Susza mocno dotknęła ten region i odsłoniła zatopioną wioskę Kallio.

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Źródło:
en.protothema.gr

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej podejrzewany w przeszłości o szpiegostwo na rzecz Rosjan, został znaleziony martwy u wybrzeży południowej Norwegii - podała w niedzielę agencja AP, cytując miejscowe media.

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Źródło:
PAP, The Guardian, dolphinproject.com

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Misja obrony planetarnej DART może wywołać deszcz meteorów. Analiza trajektorii cząstek wyrzuconych podczas uderzenia w asteroidę Dimorphos wskazała, że w ciągu kolejnych lat rozprzestrzenią się one po Układzie Słonecznym, docierając na Marsa, a być może i na Ziemię. Przy sporej dawce szczęścia zobaczymy je na niebie.

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

NASA wywołała deszcz meteorów. Czy mamy szansę go zobaczyć?

Źródło:
CNN, space.com, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły Tasmanię w niedzielę. Silny wiatr uszkodził linie energetyczne, odcinając dostawy prądu do ponad 30 tysięcy odbiorców. Zagrożenie nie mija, ponieważ nad wyspę zbliża się kolejna fala ulew i wichur.

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Po nawałnicy bez prądu zostało 34 tysiące domów. Nadciąga kolejna

Źródło:
PAP, ABC News, TasNetworks

Tajfun Shanshan osłabł w niedzielę i stał się depresją tropikalną. Żywioł powoli sunie na północny zachód japońskiej wyspy Honsiu i wciąż niesie ze sobą obfite opady deszczu. Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega przed osunięciami ziemi, powodziami i podnoszącym się poziomem wody w rzekach.

Shanshan sunie nad Japonią. Możliwe kolejne powodzie i osunięcia ziemi

Shanshan sunie nad Japonią. Możliwe kolejne powodzie i osunięcia ziemi

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp, english.kyodonews.net

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com