Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Źródło:
NASA
Animacja pokazująca przelot sondy NASA Europa Clipper nad Europą
Animacja pokazująca przelot sondy NASA Europa Clipper nad EuropąNASA/JPL-Caltech
wideo 2/2
Animacja pokazująca przelot sondy NASA Europa Clipper nad EuropąNASA/JPL-Caltech

Krótko po godzinie 18 polskiego czasu rozpoczęła się misja NASA Europa Clipper. Z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon Heavy. Na jej pokładzie znajduje się sonda, która ma sprawdzić, czy na jednym z księżyców Jowisza - Europie - występują warunki sprzyjające powstaniu życia.

Pierwotnie start misji był zaplanowany na czwartek, 10 października, ale został on odwołany z powodu huraganu Milton. Tym razem warunki pogodowe były sprzyjające i w poniedziałek o godzinie 18.07 polskiego czasu wystrzelono rakietę SpaceX Falcon Heavy. Wyniesie ona sondę Europa Clipper w przestrzeń kosmiczną. Podróż do najmniejszego z księżyców galileuszowych Jowisza ma zająć około sześciu lat.

Potężny ocean

Europa Clipper to pierwsza misja NASA poświęcona badaniu oceanicznego środowiska poza Ziemią. Jej celem jest sprawdzenie, czy na pokrytym lodem księżycu Jowisza - Europie - mogą panować warunki sprzyjające zamieszkaniu poza Ziemią. Szacuje się, że na powierzchni Europy znajduje się ocean, który zawiera dwukrotnie więcej wody niż ziemskie oceany razem wzięte. Po powierzchnią mogą także znajdować się związki organiczne i substancje będące źródłem energii.

Sonda jest największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek został wybudowany. Jego długość wynosi 30,5 metra, a szerokość - 17,6 m. Przypomina więc wielkością boisko do koszykówki ze skrzydłami w postaci paneli słonecznych.

Europa Clipper - NASA's Largest Planetary Spacecraft (Artist Concept)NASA/JPL-Caltech

Miliardy kilometrów do pokonania

Jowisz znajduje się około 770 milionów kilometrów od Ziemi, ale łącznie sonda pokona prawie trzy miliardy kilometrów. Trasa sondy wiedzie niedaleko Marsa, którego siła grawitacyjna ma być wykorzystana niczym proca, aby zwiększyć prędkość. Po pięciu i pół roku podróży Europa Clipper uruchomi silniki, aby wejść w orbitę planety w 2030 r. Ma ona przeprowadzić 49 bliskich przelotów obok księżyca. Podczas prowadzenia badań statek będzie znajdować się w jednym z najbardziej szkodliwych środowisk radiacyjnych w Układzie Słonecznym, drugim po Słońcu. Jowisz jest otoczony gigantycznym polem magnetycznym, 20 tysięcy razy silniejszym niż ziemskie. Do tej pory NASA wydała ponad pięć miliardów dolarów na budowę sondy. Od czasu oficjalnego zatwierdzenia misji w 2015 r. do powstania Europa Clipper przyczyniły się ponad cztery tysiące osób.

Europa Clipper na tle Jowisza, tuż nad Europą. Wizja artystycznaNASA/JPL-Caltech

Autorka/Autor:fw/map

Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Na dużym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Nad morzem w porywach może wiać do niemal 100 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie do wtorkowego poranka.

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z silnym wiatrem strażacy przeprowadzili ponad dwa tysiące interwencji. Ich działania dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi, a także zabezpieczania dachów budynków. Na skutek żywiołu ranne zostały dwie osoby.

Wichury w Polsce. Brak prądu, powalone drzewa, uszkodzone dachy, ranni

Wichury w Polsce. Brak prądu, powalone drzewa, uszkodzone dachy, ranni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

W poniedziałek w Polsce silnie wieje, a w części kraju niebezpiecznie będzie także w nocy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty. Najtrudniejsza sytuacja jest na północy.

Nowy alert RCB. "Zabezpiecz rzeczy"

Nowy alert RCB. "Zabezpiecz rzeczy"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Czeka nas jesienna i nadal wietrzna pogoda. Po aż kilkunastu stopniach Celsjusza w połowie tygodnia znacznie się ochłodzi, ale temperatura nie będzie zimowa.

"Ten typ pogody się utrzyma"

"Ten typ pogody się utrzyma"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z Majotty napływają doniesienia o ogromnych zniszczeniach, jakie wyrządził cyklon Chido. Francuskie terytorium zamorskie zostało zrównane z ziemią. - Nie mamy prądu, wody, żyjemy w ciemnościach od trzech dni - powiedział Fahar, mieszkaniec Mamoudzou, stolicy Majotty.

"Jakby bomba atomowa spadła na Majottę"

"Jakby bomba atomowa spadła na Majottę"

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na jutro. We wtorek 17.12 wciąż będzie porywiście wiać, a w dużej części kraju wystąpią opady deszczu. Termometry wskażą od 6 do 10 stopni Celsjusza, ale za sprawą silnego wiatru i dużej wilgotności będzie nam chłodno.

Pogoda na jutro - wtorek 17.12. Wietrznie i deszczowo

Pogoda na jutro - wtorek 17.12. Wietrznie i deszczowo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiatr łamiący drzewa i zrywający dachy nadciągnął nad Wyspy Kanaryjskie. Na wyspie La Gomera w niedzielę w porywach wiało z prędkością niemal 140 kilometrów na godzinę. Służby miały pełne ręce roboty.

Huraganowy wiatr na Wyspach Kanaryjskich

Huraganowy wiatr na Wyspach Kanaryjskich

Źródło:
ENEX, elconfidencial.com, lavanguardia.com, tvnmeteo.pl

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Wysokie fale rozbijają się o nabrzeże - tak wyglądają w poniedziałek okolice Helu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormem w polskiej strefie brzegowej.

Sztorm na Bałtyku. Nagranie

Sztorm na Bałtyku. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, GOPR

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

W najbliższych dniach aż 14 stopni ciepła mogą wskazać termometry na południu Polski. Jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Czy czeka nas zima? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: co nas czeka w święta i sylwestra

Pogoda na 16 dni: co nas czeka w święta i sylwestra

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Trwające od czwartku ulewy spowodowały powodzie w południowej Tajlandii. Władze poinformowały o dwóch ofiarach śmiertelnych. Wiele dróg zostało zalanych.

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Źródło:
Reuters, Bangkok Post, The Nation

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado spowodowało w sobotę zniszczenia w środkowej Kalifornii. Chociaż groźne zjawisko ominęło centrum San Francisco, gdzie obowiązywały pierwsze w historii ostrzeżenia przed trąbą powietrzną, wiatr rozpędził się w okolicach San Jose. Lokalna policja opublikowała zdjęcia aut zmiecionych z drogi przez żywioł.

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

Źródło:
CNN, NWS Bay Area

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA