Na Marsie znajduje się zbiornik płynnej wody. Po raz pierwszy naukowcom udało się przedstawić dowody jej obecności na Czerwonej Planecie. Niestety, dostęp do niej może sprawić sporo trudności.
Według naukowców wiele formacji skalnych na Marsie - kanały rzeczne, delty i osady jeziorne, skały zmienione przez wodę - potwierdza hipotezę, że woda dawno temu po powierzchni planety płynęła woda. Ten wilgotny okres zakończył się jednak ponad 3 miliardy lat temu, po tym jak Mars stracił atmosferę.
Aby dowiedzieć się, jaki los spotkał marsjańską wodę, na powierzchnię planety wysłano wiele sond i lądowników. Dane zebrane przez jedno z urządzeń pozwoliły ustalić, że na Marsie może istnieć zbiornik płynnej wody. Badanie ukazało się na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Potencjalne siedlisko życia
Naukowcy wykorzystali matematyczny model fizyki skał, identyczny z modelami używanymi na Ziemi, do mapowania podziemnych zbiorników wodnych i złóż ropy naftowej. Za jego pomocą przeanalizowali dane sejsmiczne zebrane przez lądownik InSight, chcąc wyjaśnić genezę konkretnych sygnałów wskazujących, że skorupa nie jest zbudowana tylko z materiału skalnego.
Jak się okazało, dane najbardziej pasowały do modelu zakładającego istnienie warstwy spękanej skały magmowej, nasyconej wodą w stanie ciekłym. Najprawdopodobniej występuje ona w środkowej skorupie Marsa, na głębokości między 11,5 a 20 kilometrów pod powierzchnią. Zgromadzona w niej ilość wody prawdopodobnie wystarczyłaby do pokrycia planety oceanem o głębokości od 1 do 2 kilometrów.
- Stwierdzenie, że istnieje tam duży zbiornik ciekłej wody, daje pewien wgląd w to, jaki był lub mógł być dawny klimat Marsa - powiedział Michael Manga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jeden z autorów badania. Jak wyjaśnił, woda jest niezbędna dla życia, jakie znamy. Podziemny zbiornik również powinien być środowiskiem potencjalnie nadającym się do zamieszkania.
- Na pewno tak jest na Ziemi: głębokie kopalnie są siedliskiem życia, dno oceanu jest siedliskiem życia. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na istnienie życia na Marsie, ale przynajmniej zidentyfikowaliśmy miejsce, które w zasadzie powinno być w stanie życie utrzymać - tłumaczył.
Trudno dostępny zasób
Główny autor badania, Vashan Wright z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wyjaśnił, że poznanie marsjańskiego cyklu wodnego jest kluczowe dla zrozumienia ewolucji klimatu, powierzchni i wnętrza planety. "Przydatnym punktem wyjścia jest określenie, gdzie znajduje się woda i ile jej jest" - podkreślił.
To pierwsze dowody na istnienie płynnej wody na Marsie - do tej pory naukowcy ją tylko w stałym i gazowym stanie skupienia. Niestety, zbiornik raczej nie będzie zbyt przydatny przyszłym koloniom marsjańskim. Głębokość, na której się znajduje, utrudnia pozyskanie wody - na Ziemi wiercenie otworu o głębokości kilometra jest dużym wyzwaniem, a w przypadku Czerwonej Planety zasoby znajdują się znacznie głębiej.
Lądownik InSight został wysłany przez NASA na Marsa w 2018 roku, aby zbadać skorupę, płaszcz, jądro i atmosferę. Zdobył bezcenne informacje o wnętrzu Marsa przed zakończeniem misji w 2022 roku. Lądownik wykrył trzęsienia ziemi na Marsie, uderzenia meteorów i wstrząsy pochodzące z obszarów wulkanicznych, które wytworzyły fale sejsmiczne pozwalające geofizykom badać wnętrze planety.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/MSSS