W Peru archeolodzy odkryli grobowiec sprzed trzech tysięcy lat. Znajdował się w nim szkielet mężczyzny, który został pochowany wraz z drobnymi ofiarami, w tym ceramicznymi misami. Archeologowie podejrzewają, że człowiek ten mógł za życia być wpływowym kapłanem.
Grupa japońskich i peruwiańskich archeologów odkryła liczący 3000 lat grobowiec na stanowisku archeologicznym Pacopampa w północnym Peru. Ciało było ułożone z południa na północ i przykryte co najmniej sześcioma warstwami popiołu i ziemi. Obok niego znaleziono serię przedmiotów wotywnych: ceramiczne miseczki, rzeźbione szpatułki i pieczęcie.
Rzadko spotykany pochówek
Archeolodzy szacują, że szczątki zostały pochowane około 1200 roku przed naszą erą. Nietypowy jest sam grobowiec, znacznie większy niż konstruowane w tamtym okresie, jak również samo ułożenie ciała. Obecność drobnych ofiar wskazuje na to, że musiał być on przywódcą religijnym.
- Znalezisko jest niezwykle ważne, ponieważ musiał to być jeden z pierwszych kapłanów, który przewodził społecznościom religijnym w północnych Andach - powiedział archeolog Yuji Seki, który pracuje na stanowisku przez 18 lat.
Wykopaliska w Pacopampa rozpoczęły się w 2005 roku. Stanowisko usytuowane jest na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza i składa się z dziewięciu budynków ozdobionych polerowanymi, rzeźbionymi kamieniami. W pracach biorą udział archeolodzy z Narodowego Muzeum Etnologii w Japonii i Narodowego Uniwersytetu San Marcos w Peru.
We wrześniu 2022 rok grupa archeologów odkryła liczący ponad 3000 lat grobowiec mężczyzny, którego nazwali "Kapłanem Pututos" - słowo to oznacza wykonane z muszli instrumenty dęte, które znaleziono w miejscu pochówku. Ponadto znaleziono tam szczątki pochodzące z okresu 700 - 600 lat p.n.e.
Źródło: Reuters, phys.org, AFP