Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.
Malowidła w jaskiniach wzgórza Karampuang położonego na indonezyjskiej wyspie Celebes przedstawiają dziką świnię oraz trzy postaci ludzkie i liczą co najmniej 52300 lat. Są zatem o ponad pięć tysięcy lat starsze niż znana dotąd twórczość jaskiniowa. Profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii powiedział w rozmowie z BBC News, że odkrycie to zmieni wyobrażenie o ewolucji człowieka.
- Malowidło to opowiada skomplikowaną historię. To najstarszy istniejący dowód na opowieść. Świadczy o tym, że już wtedy ludzie byli zdolni do abstrakcyjnego myślenia - podkreślił. Artykuł na temat odkrycia został opublikowany w środę w czasopiśmie "Nature".
Świnia przedstawiona na malowidle ma częściowo otwarty pysk. Największa z postaci ludzkich wyciąga ręce i wydaje się trzymać w nich drąg. Druga postać, namalowana bezpośrednio przed świnią, także wydaje się trzymać kij, który może dotykać gardła zwierzęcia. Trzecia postać jest przedstawiona do góry nogami i jedna z jej rąk sięga w stronę głowy świni.
Zespołem naukowców kierował Adhi Agus Oktaviana, indonezyjski specjalista od sztuki naskalnej z Narodowej Agencji Badań i Innowacji (BRIN) w Dżakarcie. - Ludzie opowiadają historie prawdopodobnie od ponad 51200 lat, ale ponieważ słowa nie zapisują się jako skamieliny, możemy opierać się jedynie na pośrednich źródłach, takich jak przedstawienia scen w sztuce, a sztuka na Celebes jest obecnie zdecydowanie najstarszym tego typu dowodem znanym archeologii - powiedział Oktaviana.
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Adhi Agus Oktaviana i in., Nature