Neptun – kiedy został odkryty i ile trwa rok na Neptunie?

Źródło:
solarsystem,nasa.gov
Ewolucja obrazów termicznych pobranych z Neptuna
Ewolucja obrazów termicznych pobranych z NeptunaESO/M. Roman
wideo 2/4
Ewolucja obrazów termicznych pobranych z NeptunaESO/M. Roman

Neptun to gazowy olbrzym stanowiący najbardziej odległą od Słońca planetę. Pełen obieg Neptuna wokół centralnej gwiazdy trwa ponad 164 lata. Od odkrycia w 1846 roku Neptun tylko raz okrążył Słońce. Nazwa panety nawiązuje do rzymskiego boga mórz. Jej symbol (znak Unicode) to trójząb mitycznego patrona żeglarzy (♆).

Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Jest to ciało niebieskie posiadające 14 księżyców. Neptun to planeta koloru niebieskiego ze słabo rozwiniętym układem pierścieni, która jest około 17 razy masywniejsza od Ziemi. ● Od odkrycia w 1846 roku Neptun tylko raz okrążył Słońce.

Jak wygląda Neptun?

Neptun ma słabo rozwinięty układ pierścieni. Pierwszy raz o ich istnieniu dowiedziano się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1989 roku sonda Voyager 2 potwierdziła istnienie pierścieni planety. Ten statek kosmiczny odkrył na półkuli południowej planety Wielką Ciemną Plamę, którą często zestawia się z Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu. Takie struktury napędzają silne ruchy powietrza w Układzie Słonecznym. 

Układ słoneczny - planety Shutterstock

Warto zaznaczyć, iż Neptuna nie można zobaczyć gołym okiem. Jego obserwowana wielkość gwiazdowa jest mniejsza od jasności księżyców galileuszowych Jowisza. Obserwując planetę przez teleskop, można postrzegać Neptun jako niewielki dysk.

Neptun

Atmosfera Neptuna jest aktywna, zaobserwować można w dodatku układy pogodowe. Masa planety wynosi 1,02413×1026 kg, co oznacza, że jest siedemnaście razy większa od masy Ziemi. Neptun posiada jądro skalno-gazowe składające się głównie z wody, metanu i amoniaku. Atmosferę planetarną tego gazowego olbrzyma tworzy wodór, hel, metan i etan.

Ile księżyców ma Neptun?

Neptun ma czternaście księżyców. Największy odkryty do tej pory – Tryton, zawiera 99,5 proc. masy na orbicie wokół planety. Jest on na tyle duży, że jego kształt przypomina elipsoidę. Charakterystyczną cechę księżyca stanowi wsteczne poruszanie się. W 1989 roku Tryton był najzimniejszym elementem Układu Słonecznego – jego temperatura wynosiła 38 K (-235,15 st. Celsjusza). Drugim księżycem Neptuna jest Nereida, którą wyróżnia długa orbita. 

Zaobserwowano ciemne plamy na Neptuniewikipedia.org

W 1989 roku Voyager 2 odkrył sześć, dodatkowych satelitów Neptuna. Drugi pod względem wielkości księżyc to Proteusz. Jego duży rozmiar i gęstość sprawiają, że siły wewnętrznej grawitacji nie wpływają na kulisty kształt księżyca. Cztery pozostałe satelity to Najada, Talassa, Despina oraz Galatea. Ich orbity są niedaleko pierścieni gazowego olbrzyma. Drugi, najbardziej wysunięty księżyc - Larissa odkryto w 1981 roku. Satelita zakrył wówczas jedną z gwiazd. Uznano, że wpływ na to zjawisko miały pierścienie. Teza ta została jednak obalona, gdyż w 1989 roku zaobserwowano zakrycie gwiazdy przez księżyc. 

Na początku XXI wieku odkryto pięć kolejnych satelitów Neptuna. Warto dodać, że każdy księżyc tej planety ma nazwę nawiązującą do jednego z bóstw mórz.

Uran czy Neptun – która planeta jest większa?

Neptun ma podobny skład jak Uran, dlatego często klasyfikuje się obie te planety do grupy lodowych olbrzymów. Najbardziej oddalona od Słońca planeta jest jednak masywniejsza od swojej bliźniaczki. Masa Uranu wynosi 14,5 mas Ziemi, 8,7 x 1025 kg, natomiast Neptuna 17,2 mas Ziemi, 1,0 x 1026 kg. Planety te mają jednak zbliżoną strukturę wewnętrzną. W atmosferze Neptuna znajduje się metan nadający mu niebieską barwę. Intensywny kolor Neptuna różni się od bardziej spokojnego cyjanu Uranu. Naukowcy twierdzą, że zbliżone stężenie metanu na Uranie i Neptunie świadczy o tym, że jakiś inny składnik wpływa na różnicę barw pomiędzy lodowymi olbrzymami.

Voyager 2 wykonał zdjęcia Urana i Neptuna (NASA/JPL-Caltech/NASA)NASA/JPL-Caltech/NASA

Jak długo trwa rok na Neptunie?

Odległość tego gazowego olbrzyma od Słońca szacowana jest w granicach 4,495 miliarda km. Pełen obieg Neptuna wokół centralnej gwiazdy trwa 164,79 lat. Od odkrycia w 1846 roku Neptun tylko raz okrążył Słońce. Oś obrotu Neptuna ma nachylenie zbliżone do Ziemi i Marsa. Powoduje to zmiany sezonowe na tej planecie. Długi okres orbitalny sprawia, że czas danej pory roku na Neptunie ma czterdzieści ziemskich lat. Doba gwiazdowa tej planety wynosi natomiast 16,11 godziny. Z powodu zbliżonego do Ziemi nachylenia osi obrotu, zmiana długości dnia w ciągu roku jest zbliżona do tej występującej na naszej planecie.

Jaki kolor ma Neptun?

Ślady metanu w zewnętrznych obszarach sprawiają, iż Neptun ma niebieski, wręcz lazurowy kolor. Metan odbija światło niebieskie i pochłania światło czerwone, stąd ta wyjątkowa barwa.

Neptun z VLT i Teleskopu Hubble'aESO/P. Weilbacher (AIP)/NASA, ESA, and M.H. Wong and J. Tollefson (UC Berkeley)

Czy Neptun i Ziemia mają wspólne cechy?

Ze względu na dużą różnicę odległości, Ziemia i Neptun mają wiele różniących je cech. Gazowy olbrzym ma jednak zbliżoną do naszej planety siłę grawitacji. Przedmiot, który waży na Ziemi 45 kg, na Neptunie miałby wagę 50 kg.

Neptun to niezwykle intrygująca planeta. Naukowcy wciąż ją badają, a prowadzone obserwacje z pewnością przyczynią się do poznania nowych, ciekawych zjawisk. Jako ciekawostkę warto dodać, iż osobliwą atrakcją turystyczną Neptuna byłaby perspektywa obejrzenia diamentowego oceanu i deszczów, czyli zjawiska przekształcenia się metanu w mieszaninę pyłu diamentowego i węglowodorów. Być może kiedyś ta fantazja okaże się możliwa do spełnienia.

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: solarsystem,nasa.gov

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że tuż przed majówką w części kraju ściśnie lekki mróz i powieje silniejszy wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Mróz i silny wiatr przed majówką. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Mróz i silny wiatr przed majówką. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+