Hubert Kijek bierze udział w misji analogowej Theia II. Przez najbliższe dni nasz człowiek na Księżycu będzie zamknięty w środowisku symulującym prawdziwą wyprawę na powierzchnię naszego naturalnego satelity, bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. O tym, jak taka izolacja może wpłynąć na członków załogi, reporter TVN24 BiS rozmawiał z psycholog Agnieszką Skorupą.
W piątek oficjalnie ruszyła analogowa misja Theia II. Jej celem jest badanie, w jaki sposób ludzie reagują na warunki panujące w symulowanym środowisku pozaziemskim - izolację od bliskich, pozostawanie w zamknięciu, stres związany z nieprzewidzianymi sytuacjami. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek weźmie udział w szeregu eksperymentów badających zarówno jego stan fizyczny, jak i samopoczucie. Za monitorowanie stanu psychicznego załogantów odpowiedzialna będzie psycholog Agnieszka Skorupa z Uniwersytetu Śląskiego.
"Unikatowe w skali świata"
W rozmowie z Hubertem Kijkiem ekspertka wyjaśniła, że habitat LunAres daje psychologom wyjątkową możliwość zbierania danych na temat psychiki człowieka w kosmosie przez długi okres czasu - już trzeci rok. - Zbieramy dane dotyczące tego, jak ludzie przystosowują się do izolowanych miejsc - opowiadała. - Wpływa to i na dynamikę grupy, i na nasze dzienne emocje, i na to, jak ze sobą współpracujemy, czy są konflikty, czy jesteśmy efektywni - uzupełniła psycholog. Dodała, że do tej pory naukowcom udało się zgromadzić obserwacje z 15 misji w LunAresie. Jak tłumaczyła, jest to "unikatowe w skali świata".
Kosmiczny pomysł
Zdaniem Skorupy, zgromadzone dane dadzą badaczom możliwość wyciągnięcia rzetelnych wniosków na temat tego, jak ludzie będą adaptować się w przyszłości do życia w habitatach - analogowych i prawdziwych. Jest to również źródło cennych informacji dla astronautów, przygotowujących się do wzięcia udziału w misjach kosmicznych.
Hubert Kijek zapytał o jeszcze jedną istotną kwestię - jak załoganci mogą zareagować na obecność dziennikarza dokumentującego misję z kamerą w ręku?
- To kosmiczny pomysł, żeby dziennikarz zamknął się w kosmosie - dodała Skorupa. - Pytanie jest, na ile ludzie się przystosują i uznają pana za normalne zjawisko. Jest pan jednak taką anomalią kosmiczną, (...) pytanie jest, czy ludzie się krępują, jak są nagrywani, czy mają poczucie, że jest pan częścią grupy, (...) czy jest pan tym oceniającym okiem. Pytanie jest, jak sobie radzimy z taką presją - mówiła.
Z jakimi wyzwaniami w trakcie misji LunAres zmierzy się Hubert Kijek? Przebieg jego wizyty w "pozaziemskiej" bazie będziemy śledzić w serii "Nasz człowiek na Księżycu" w TVN24 BiS oraz na tvnmeteo.pl.
Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS