Jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów w rzeczywistości mógł być zdecydowanie większy i cięższy, niż dotąd sądzono - wynika z najnowszych badań naukowców. Dzięki nowoczesnym technologiom eksperci ustalili, że tyranozaur mógł ważyć nawet o 70 procent więcej, niż wskazywały na to odkryte skamieniałości.
Dinozaury są największymi znanymi zwierzętami, jakie chodziły po Ziemi. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej udokumentowanych okazów jest Tyrannosaurus rex. Dr Jordan Mallon z Canadian Museum of Nature i dr David Hone z Queen Mary University of London przy pomocy analizy komputerowej postanowili oszacować rzeczywisty rozmiar największego tyranozaura. Wyniki badań opublikowano kilka dni temu na łamach czasopisma "Ecology and Evolution".
Do modelowania komputerowego naukowcy wykorzystali zgromadzone dotychczas dane dotyczące dinozaura, a także współczesnych aligatorów, które są z nim spokrewnione. Uwzględnili także zmienne dotyczące: populacji osobników, tempa wzrostu, długości życia, niekompletności zapisu kopalnego i innych.
Zaskakujący rezultat
Eksperci ustalili, że największy tyranozaur, jaki chodził po Ziemi (1 na 2,5 miliarda zwierząt) mógł być aż o 70 procent cięższy i 25 procent dłuższy od znanych obecnie okazów. Przekładając procenty na liczby: waga Tyrannosaurusa rexa mogła osiągać nawet 15 ton (w porównaniu do 8,8 ton, które dotychczas szacowano), a jego długość mogła dochodzić do 15 metrów. Są to szacunki obarczone błędem, ale naukowcy są przekonani, że na naszej planecie żyły większe dinozaury.
- Niektóre pojedyncze kości i fragmenty z pewnością wskazują na jeszcze większe osobniki niż te, których szkielety mamy obecnie - mówi dr Hone.
Z kolei dr Mallon zwraca uwagę, że zwierzę o wadze 15 ton musi być fascynującym okazem do analizy z perspektywy biomechanicznej. Paleontolodzy uważają jednak, że szanse na odnalezienie skamieniałości tak dużego tyranozaura są ekstremalnie małe. Uwzględniając obecne tempo, naukowcy musieliby wydobywać skamieniałości przez kolejne 1000 lat, by znaleźć największe osobniki.
Źródło: PAP, Nature.ca
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock