Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.
Góra lodowa A23a znajduje się w odległości około 280 kilometrów od Georgii Południowej - podaje stacja BBC. Wyspa jest domem wielu gatunków ptaków, a także przedstawicieli rodziny fokowatych. Badacze obawiają się, że jeśli A23a uderzy w Georgię Południową, to zablokuje dostęp do zatok i plaż, które są miejscem lęgowym zwierząt, a także ich żerowiskiem.
- Góry lodowe są z natury niebezpieczne i stanowią zagrożenie - powiedział kapitan statku Pharos, należącego do rządu Georgii Południowej, Simon Wallace w wywiadzie dla BBC News.
Wyspa jest jednym z najważniejszych obszarów lęgowych pingwinów królewskich (Aptenodytes patagonicus), których populację szacuje się na około 400 tysięcy osobników. Żyją na niej również pingwiny złotoczube (Eudyptes chrysolophus). Georgia Południowa jest ponadto siedliskiem kilku gatunków fokowatych: mirungi południowej (Mirounga leonina), lamparta morskiego (Hydrurga leptonyx), kotika subantarktycznego (Arctocephalus tropicalis), a także foki Weddella (Leptonychotes weddellii).
Naukowcy, żeglarze i rybacy z całego świata bardzo uważnie monitorują za pomocą zdjęć satelitarnych trasę góry lodowej.
Największa góra lodowa świat
Góra lodowa A23a oderwała się od Lodowca Szelfowego Ronne-Filchnera na Antarktydzie w 1986 roku. Przez dziesięciolecia pozostawała "przyklejona" do dna na Morzu Weddella. Dopiero w 2020 roku wielka bryła lodu rozpoczęła swoją podróż po Oceanie Antarktycznym.
Jak podaje stacja BBC, A23a kiedyś zajmował powierzchnię 3900 kilometrów kwadratowych, ale z analizy najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że góra się zmniejszyła. Obecnie zajmuje powierzchnię około 3500 kilometrów kwadratowych.
A23a to nie pierwsza góra lodowa zagrażająca Georgii Południowej. W 2004 roku góra o nazwie A38 utknęła w szelfie kontynentalnym tej wyspy. Spowodowała, że zginęło tysiące piskląt pingwinów, a także młodych przedstawicieli rodziny fokowatych, ponieważ ogromne bryły lodu zablokowały im dostęp do żerowisk.
- Georgia Południowa leży w alei gór lodowych, dlatego należy się spodziewać, że będą one wpływały na rybołówstwo i tamtejszą dziką przyrodę - powiedział Mark Belchier, ekolog morski.
Źródło: BBC, bas.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: NASA