Odysseus, lądownik księżycowy zaprojektowany przez prywatną firmę lotniczą, przesłał pierwsze zdjęcia z przestrzeni kosmicznej. Urządzeniu udało się uchwycić kulę ziemską z dość rzadko widzianej perspektywy.
W czwartek z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, na której pokładzie znajdował się wyjątkowy ładunek. Lądownik księżycowy Nova-C Odysseus rozpoczął swoją podróż w kierunku Srebrnego Globu. Do celu ma dotrzeć 22 lutego.
Portret Ziemi i rakiety
Projektant Odysseusa, przedsiębiorstwo lotnicze Intuitive Machines, pokazało w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcia wykonane przez urządzenie. Kamerom lądownika udało się uchwycić fragment południowej półkuli Ziemi. Na zdjęciach doskonale widać Australię i kłębiące się nad nią chmury. Widoczny na niektórych zdjęciach jaśniejszy punkt z lewej strony Ziemi to natomiast drugi człon rakiety Falcon 9.
Misja, oznaczona jako IM-1, jest pierwszą w ramach inicjatywy CLPS, zakładającej wysyłanie prywatnych sond na Księżyc. Jak przekazało Intuitive Machines, prywatne misje na Srebrny Glob mają położyć podwaliny pod ludzki powrót na powierzchnię naszego satelity.
Źródło: EarthSky, Intuitive Machines
Źródło zdjęcia głównego: Intuitive Machines@x.com