Cząsteczki mikroplastiku zostały znalezione w chmurach. Japońscy naukowcy pobrali próbki wody z kondensacji na szczytach gór Fudżi i Oyama, po czym przebadali je pod kątem zawartości zanieczyszczeń.
Mikroplastik - niewielkie cząstki tworzyw sztucznych - przenika do kolejnych elementów środowiska naturalnego. Naukowcy znajdują je w wodzie, powietrzu a nawet organizmach żywych. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma "Environmental Chemistry Letters", cząsteczki plastiku są nawet składnikiem chmur.
Opady plastiku
Aby pobrać próbki chmur, japońscy naukowcy wspięli się na zbocza dwóch gór - Fudżi i Oyama. Zespół znalazł w pobranym materiale dziewięć różnych rodzajów polimerów i jeden rodzaj gumy. Ich cząsteczki miały wielkość od 7,1 do 94,6 mikrometrów. Obserwacje wykazały, że w każdym badanym litrze wody pochodzącej z chmur znajdowało się około 6-14 kawałków tworzyw sztucznych.
Wiadomości są zatrważające, gdyż mogą oznaczać, że mikroplastik jest już istotnym składnikiem chmur i, wraz z obiegiem wody w przyrodzie, może zanieczyszczać dosłownie wszystko, spadając z nieba. Takie "plastikowe opady" mogą trafiać na wszystko, co spożywamy.
Mikroplastik w chmurach i zmiany klimatu
Co więcej, istnieje także związek między mikroplastikiem a chmurami. Obficie występujące polimery mają skłonność do hydrofilowości. Oznacza to, że "lubią wodę" i mogą odgrywać rolę w szybszym tworzeniu się chmur, a tym samym wpływać na częstotliwość występowania gwałtownych zjawisk pogodowych.
- Jeśli kwestia plastikowego zanieczyszczenia powietrza nie zostanie rozwiązana proaktywnie, to zagrożenie ekologiczne może w przyszłości spowodować nieodwracalne i poważne szkody dla środowiska - ostrzegł główny autor Hiroshi Okochi z Uniwersytetu Waseda.
Co więcej, gdy drobiny plastiku trafiają do górnych warstw atmosfery, zostają wystawione na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego i ulegają degradacji. Jak dodał Okochi, tym samym przyczyniają się do szybszego rozprzestrzeniania się cząstek gazów cieplarnianych.
Pierwsze takie badania
Mikroplastik staje się coraz poważniejszym zagrożeniem, jednak nadal mechanizmy jego rozprzestrzeniania się w środowisku nie są do końca jasne. Szczególnie, jeśli w grę wchodzi ich transport w powietrzu i partiach atmosfery. Zdecydowana większość badań, które już powstały, skupiała się na wpływie mikroplastiku na ekosystemy wodne, jednak niewiele z nich analizowało ich wpływ na powstawanie chmur i zmiany klimatyczne.
- Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, to pierwszy raport na temat mikroplastiku, który unosi się w powietrzu, w chmurach - podsumowali naukowcy.
Źródło: phys.org, Waseda University
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock