TVN Meteo | Nauka

Zakurzony lądownik zrobił ostatnie selfie. InSight przechodzi na emeryturę

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, NASA, tvnmeteo.pl
Łazik SFR na Marsie - wizualizacja
Łazik SFR na Marsie - wizualizacjaESA/ATG Medialab
wideo 2/9
Mars

Misja sondy InSight na Czerwonej Planecie zmierza ku końcowi. NASA pokazała we wtorek ostatnie selfie tego bezzałogowego lądownika. Jednym z jego głównych zadań było prowadzenie pomiarów sejsmologicznych na Marsie. Na początku maja wykrył trzęsienie ziemi, które okazało się najsilniejszym, jakie zarejestrowano na innej planecie niż Ziemia.

Lądownik InSight został wystrzelony z Ziemi w ramach programu DIscovery przez amerykańską agencję kosmiczną 5 maja 2018 roku, a na Marsie wylądował 26 listopada tego samego roku. Celem misji są badania geofizyczne Czerwonej Planety, w tym badania sejsmologiczne, a także pomiary pogody jako stacji meteorologicznej. Misja początkowo była planowana na dwa lata, została jednak przedłużona.

Na pokładzie lądownika znajduje się sejsmometr, który rejestruje zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety.

Mars. Ostatnie selfie sondy InSight

Poza ściśle naukowymi zadaniami, sonda wykonała też kilka razy selfie. Pierwsze było w grudniu 2018 roku, następne zaś opracowano na podstawie zdjęć z marca i kwietnia 2019 roku. Najnowsze pochodzi z 24 kwietnia tego roku. Zostało wykonane podczas 1211 dnia misji - sprecyzowała NASA, która we wtorek opublikowała zdjęcie na swojej stronie internetowej.

Czytaj także: Łazik Perseverance zrobił selfie z dronem Ingenuity

Do uzyskania selfie całej maszyny, jej robotyczne ramię musi poruszyć się kilka razy. Obecnie sonda jest znacznie bardziej pokryta pyłem, niż w poprzednich latach, co wyraźnie widać porównując obie fotografie. A to oznacza mniejsze możliwości generowania energii przez panele słoneczne i zespół kontroli misji przesunie robotyczne ramię do pozycji spoczynkowej (ang. retirement pose) jeszcze w maju tego roku.

Selfie wykonane przez sondę InSight w kwietniu 2022 rokuNASA/JPL-Caltech
Selfie wykonane przez sondę InSight w grudniu 2018 rokuNASA/JPL-Caltech

Misja dobiega końca

Większość instrumentów bezzałogowego lądownika zostanie niedługo wyłączona. W lipcu lądownik przejdzie w tryb oszczędzania energii i będzie kontynuował monitorowanie zdarzeń sejsmicznych, ale prawdopodobnie przestanie funkcjonować do końca tego roku. W misji InSight udział mają także polscy naukowcy.

Na początku maja InSight zarejestrował na Marsie trzęsienie ziemi, które miało magnitudę 5. w skali używanej na naszej planecie. To najsilniejsze wstrząsy, jakie do tej pory odnotowano na jakiejkolwiek innej planecie niż Ziemia.

MarsPAP

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, NASA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości