Lądownik Odyseusz po dotarciu na Księżyc przewrócił się i leży na boku - przekazała firma Intuitive Machines, która zbudowała sondę, zapewniając jednocześnie, że statek jest "cały i zdrowy". Pokazano również zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu, które Odyseusz zrobił niedługo przed lądowaniem.
Odyseusz, czyli sześcionożny lądownik, dotarł na powierzchnię Księżyca w czwartek. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od 1972 roku, a Intuitive Machines stała się pierwszą prywatną firmą, której udało się umieścić statek kosmiczny na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Lądownik "potknął się"
Tuż po wylądowaniu poinformowano, że według sygnałów radiowych transmitowanych na Ziemię, sonda wylądowała w pozycji pionowej. Podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor generalny firmy Stephen Altemus powiedział jednak, że podczas lądowania Odyseusz najwyraźniej potknął się i leży na boku.
Analiza danych przeprowadzona przez inżynierów wykazała, że jedna ze "stóp" lądownika znalazła się na nierównym fragmencie księżycowej powierzchni, przez co przechylił się on i leży wsparty o skałę.
- Twierdzimy, że spadał, poruszając się z prędkością około dziewięciu kilometrów na godzinę (...), po czym wbił "stopę" w powierzchnię i przechylił się w ten sposób - mówił na konferencji Altemus, używając małego modelu lądownika, aby pokazać, w jakiej pozycji najprawdopodobniej znajduje się obecnie sonda.
"Mamy łączność"
Według firmy, która zbudowała maszynę, statek jest "cały i zdrowy". Z lądownikiem, który znajduje się w miejscu, w którym miał wylądować lub tuż nieopodal, jest łączność. Kontrolerzy misji wysyłają polecenia do pojazdu i pracują nad uzyskaniem pierwszych zdjęć z miejsca lądowania.
Jak przekazał Stephen Altemus, panele słoneczne lądownika odbierają promienie słoneczne, a jego baterie są ładowane.
Intuitive Machines w sobotę mediach społecznościowych opublikowała zdjęcie wykonane przez lądownik. Powstało ono w odległości około 200 kilometrów od planowanego miejsca lądowania. Widać na nim krater Schomberger znajdujący się w południowej części Księżyca.
Źródło: Reuters, space.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters