W nocy z 5 na 6 maja przypadało maksimum roju eta Akwarydów. Deszcz meteorów był widoczny również w Polsce. Ci, którzy mieli najwięcej szczęścia, w ciągu godziny mogli zobaczyć nawet 30 przelatujących obiektów.
Maj w tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie dla miłośników astronomii. Nocami panują najbardziej sprzyjające warunki do podziwiania tego typu atrakcji. Ostatniej nocy mogliśmy obserwować deszcz meteorów, a przed nami zaćmienie Księżyca oraz koniunkcja dwóch planet.
Eta Akwarydy 2022
W nocy z 5 na 6 maja doszło do maksimum roju eta Akwarydów. Okres, w którym meteory z tego roju pojawiają się na niebie trwa od 19 kwietnia od 28 maja.
Mieszkańcy półkuli północnej, a więc także Polski, mogli zobaczyć około 10-30 przelatujących obiektów w ciągu godziny. Najlepszych widoków można było spodziewać się około godziny 3.
Jeśli warunki atmosferyczne utrudniły wam podziwianie spadających gwiazd, rój będzie można obserwować także podczas najbliższych nocy.
Meteory z roju eta Akwarydów spadają w gwiazdozbiorze Wodnika, dlatego najlepiej patrzeć na północno-wschodnią część nieba, nisko nad horyzont. Do obserwacji warto wybrać miejsca zaciemnione, oddalone od sztucznego światła, na otwartej przestrzeni i z dala od zabudowań. Do obserwacji nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt.
Eta Akwarydy. Co to jest
Eta Akwarydy to pozostałość przelotów w pobliżu Słońca słynnej komety Halleya. Jej orbita przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju eta Akwarydów, a w drugim - z roju Orionidów. Smuga pyłu tworząca eta Akwarydy jest tak szeroka, że Ziemia przechodzi przez nią przez ponad miesiąc, a przez ten okres nasze niebo przecinają meteory z tego roju.
Wkrótce całkowite zaćmienie Księżyca
W maju nastąpi także całkowite zaćmienie Księżyca. W nocy z 15 na 16 maja Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Całkowite zaćmienie to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk, a jego obserwacja nie wymaga użycia specjalnego sprzętu. Niekiedy nazywane jest także "krwawym Księżycem", ponieważ w kulminacyjnym momencie, Księżyc przybiera ciemnoczerwoną lub rdzawopomarańczową barwę.
Gdzie zaćmienie będzie widoczne? Najlepsze warunki do podziwiania go będą mieli mieszkańcy wschodnich regionów Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. W Europie, w tym także i w Polsce, zaćmienie będzie widoczne częściowo podczas zachodu Księżyca. Zjawisko nie będzie widoczne w Azji oraz Australii.
Druga okazja w tym roku na podziwianie zaćmienia Księżyca nastąpi w listopadzie. Wtedy jednak mieszkańcy Polski obejdą się smakiem.
Mars i Jowisz blisko siebie
Pod koniec maja warto będzie skierować swoje oczy na Marsa i Jowisza, które ustawią się bardzo blisko siebie na nocnym niebie. Od 28 do 30 maja będziemy mogli dostrzec koniunkcję obu planet. Najmniejszą odległość osiągną 29 maja.
Eksperci polecają, by obserwacje prowadzić około godziny przed wschodem Słońca. Na ogół do obserwacji nie potrzeba teleskopu, ale by mieć lepsze widoki, warto zaopatrzyć się przynajmniej w lornetkę.
Źródło: AccuWeather, earthsky.org, space.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock