Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.
Satelitę wyniosła rakieta Falcon 9, która w środę niewiele po północy polskiego czasu wystartowała z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w amerykańskim stanie Kalifornia. EarthCARE to urządzenie opracowane wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA).
LIFTOFF🚀 for #EarthCARE! pic.twitter.com/QolbDRYVL6
— ESA Earth Observation (@ESA_EO) May 28, 2024
Jak poinformowano, po raz pierwszy satelita ten będzie określał pionowe profile chmur i atmosferycznych aerozoli oraz mierzył prędkość ich opadania. Do jego zadań będzie należało także analizowanie dystrybucji kropel wody i kryształków lodu oraz ich transport wewnątrz chmur. Dzięki temu będzie można stworzyć precyzyjne modele chmur, obejmujące ich skład i ewolucję. Tego typu kluczowe między innymi dla badań klimatu dane można zebrać tylko dzięki obserwacjom z kosmosu - wyjaśniają eksperci z ESA.
Satelita ma pracować na wysokości 400 kilometrów, najniżej jak to tylko możliwe, co pozwoli mu na jak najdokładniejsze obserwowanie atmosfery.
Separation complete: #EarthCARE is alone in space for the first time.
— ESA Operations (@esaoperations) May 28, 2024
The satellite will now automatically deploy its solar array and begin transmitting telemetry.
Next up: the all-important ‘acquisition of signal’ from Hartebeesthoek ground station in South Africa in approx.… pic.twitter.com/2UQDDzn9RP
Cztery instrumenty
Satelita ma na pokładzie cztery instrumenty. Pierwszy z nich, nazwany Lidar, będzie badał górną powierzchnię chmur i profile cienkich chmur. Radar - zbudowany przez JAXA - ma zebrać informacje o pionowej strukturze chmur, a także ich ruchu oraz zachodzących w nich wewnętrznych procesach, z kolei kamera wielospektralna dostarczy obraz w szerokim ujęciu, w wielu pasmach. Wielopasmowy radiometr będzie natomiast bezpośrednio mierzył odbijane od atmosfery promieniowanie słoneczne i emitowane przez nią promienie cieplne.
Jak podaje ESA, EarthCARE to najbardziej złożona ze wszystkich misji prowadzonego już od 2009 roku programu Earth Explorer, który dostarcza szczegółowych informacji na temat różnego typu procesów zachodzących na Ziemi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: X/ESA