Najstarsze jak do tej pory skupisko zaginionych miast odkryto w lesie równikowym w Ekwadorze. Jak szacują archeolodzy, w szczytowym momencie mogły być one zamieszkane przez nawet 30 tysięcy ludzi. Odkrycia dokonano dzięki technologii LiDAR, pozwalającej zajrzeć pod warstwę gęstej, amazońskiej roślinności.
Amazonia od zarania dziejów była miejscem narodzin i śmierci cywilizacji. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma "Science", miasta istniały tam już ponad 2000 lat temu - a niektóre z nich były naprawdę ogromne.
Dolina zaginionych miast
Na ślad zaginionych miast natrafiono w dolinie rzeki Upano w Ekwadorze. Pierwsze ślady dawnego osadnictwa zauważono tam ponad dwie dekady temu, jednak wtedy naukowcy nie mogli dokładnie przebadać regionu - uniemożliwiało to gęste roślinne poszycie. Dopiero kilka lat temu z pomocą przyszła im technologia mapowania LiDAR, wykorzystująca czujniki laserowe do zaglądania pod las deszczowy.
Wyniki wieloletniego skanowania terenu pokazały, że w dolinie Upano kryła się sieć miast - pięciu większych i 10 mniejszych - połączonych ze sobą licznymi drogami. Budynki mieszkalne i świątynie otoczone były polami uprawnymi z kanałami odwadniającymi. Główne drogi miały 10 metrów szerokości i rozciągały się na 10 do 20 kilometrów.
- To była dolina zaginionych miast - powiedział Stephen Rostain z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, główny autor badania. - Coś niesamowitego.
Zaawansowane roboty ziemne
Jak podali badacze, osady były zamieszkiwane przez lud Upano między około 500 rokiem przed naszą erą a 300-600 r. n.e. To najstarsze odnalezione ślady osadnictwa w tym regionie. Szacuje się, że miejsce to było domem dla co najmniej 10 tysięcy mieszkańców, a w okresie świetności mogło być ich nawet 30 tysięcy. Jest to porównywalne z populacją Londynu z czasów rzymskich.
Lud Upano, który zamieszkiwał te tereny, zajmował się przede wszystkim uprawą ziemi, ale nowe odkrycia pokazują, że nieobce były mu skomplikowane prace urbanistyczne. Naukowcy zaznaczyli, że budowa tak zaawansowanego systemu dróg i tysięcy ziemnych kopców wymagała zorganizowanej pracy. W poprzednich badaniach przeprowadzonych w Boliwii i Brazylii naukowcy znaleźli ślady innych rozwiniętych cywilizacji z czasów prekolumbijskich
- W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność społeczności i osad. Teraz dowiadujemy się o nich więcej - dodał Rostain.
Źródło: AP, Science
Źródło zdjęcia głównego: Stéphen Rostain