Jak wynalazek chronometru wpłynął na pomiar czasu

Źródło:
Britannica
Dar Młodzieży wieczorową porą
Dar Młodzieży wieczorową porą Marek Sałatowski
wideo 2/3
Dar Młodzieży wieczorową porą Marek Sałatowski

Już od początków cywilizacji szukano sposobów na mierzenie upływu czasu. Wynalazek, dzięki któremu można było robić to z dużą dokładnością jest chronometr. Kiedy powstały pierwsze zegary, co to jest chronometr i jak wykorzystuje się chronometr morski?

Jak wyglądały pierwsze zegary

Pierwsze prototypy zegarów pojawiły się w Egipcie już około 2000 roku p.n.e. i były to tak zwane gnomony. Co kryje się pod tą nieoczywistą nazwą? Były to po prostu pionowe słupy wbijane w ziemię na równym, płaskim podłożu, które rzucały cień ułatwiający względne określenie pory dnia. W Egipcie rolę gnomonów pełniły w szczególności obeliski znajdujące się na publicznych placach miejskich.

Kolejnym etapem w rozwoju metod wyznaczania czasu były zegary słoneczne. Były ulepszonymi gnomonami - cień padający z prostopadle ułożonej wskazówki wyznaczał bowiem aktualną godzinę na płaskiej tarczy. Jednak zarówno gnomony, jak i późniejsze zegary słoneczne, opierały swoje działanie na obecności słońca, więc do prawidłowego działania wymagały określonych warunków pogodowych. Nic dziwnego, że ciągle szukano rozwiązania, które mogłoby zniwelować ten problem i wskazywać czas bez względu na porę dnia i pogodę.

28.03 | Władze Sieradza zafundowały mieszkańcom zegar słoneczny. Wydały na niego 20 tys. złotych, stanął on w centrum miasta i wygląda imponująco, jednak nie spełnia swojej roli. Przez większość dnia nie można odczytać z niego godziny, ponieważ słońce zasłania mu kamienica. (TVN24)
Zegar słonecznyTVN24

By uniezależnić pomiar czasu od słońca zaczęły powstawać najprostsze zegary wodne, tworzone na bazie naczynia z otworem w dnie. Naczynie było napełniane wodą, która wypływała przez otwór, a po ilości pozostałej wody można było określić, jak wiele czasu upłynęło od napełnienia. Zegary wodne były stopniowo ulepszane i rozpoczęto wykorzystywanie w ich konstrukcji koła zębatego i zębatki, co umożliwiło dodanie ruchomej wskazówki przemieszczającej się po podziałce godzinowej. W ten sposób otrzymaliśmy nowe narzędzie umożliwiające pomiar czasu nie tylko w słoneczny dzień, lecz także w nocy oraz przy gorszych warunkach pogodowych.

Zegary mechaniczne

Pierwszy zegar mechaniczny powstał we Francji w roku 1299 lub 1300. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był złotnik Pierre Pipelard. Urządzenie było niewielkich rozmiarów, wykonane ze srebra. Niestety, pierwszym zegarom brakowało odporności na uszkodzenia oraz - co chyba jeszcze ważniejsze - precyzji w określaniu czasu. Nad ich ulepszeniem pracował m.in. Szwed mieszkający przez większość życia w Paryżu, Abraham-Louis Breguet. Udało mu się skutecznie poprawić wytrzymałość zegarków poprzez zastosowanie systemów przeciwwstrząsowych oraz zwiększyć dokładność chodu zegarów. Breguet był twórcą pierwszego zegarka na rękę.

Jednak punktem zwrotnym w ewolucji zegarów okazał się całkowicie nowy system, który opracował w 1928 roku Warren Morrison. Był to zegar kwarcowy, wykorzystujący w swojej konstrukcji kryształ kwarcu jako oscylator. Mechanizm ten okazał się dziesięciokrotnie bardziej precyzyjny niż jego poprzednik – sprężynowy zegar mechaniczny.

Wynalazek chronometru

Wróćmy jednak do wieku XVIII. Kamieniem milowym w historii mierzenia czasu było wynalezienie chronometru.

Brytyjczyk John Harrison pochodził z rzemieślniczej rodziny i był samoukiem w dziedzinie zegarów. Mimo to okazał się osobą, która znalazła rozwiązanie dużego problemu związanego z nawigacją morską w ówczesnych czasach. Motywowany wysoką nagrodą pieniężną wyznaczoną przez Królową Annę podjął się stworzenia najdokładniejszego zegara na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Sekstans – budowa i zastosowanie w astronawigacji

Wprawdzie pierwsze trzy prototypy stworzone przez Harrisona nie były wystarczające, lecz czwarty zapewnił mu sukces. Powstały w roku 1759 chronometr miał średnicę zaledwie 13 centymetrów i ważył półtora kilograma. Sukces zapewniło mu szereg usprawnień, które wprowadził w swoim chronometrze, jak wykorzystanie łożysk z kamieni szlachetnych. Urządzenie odbyło swój test morski na pokładzie okrętu HMS Deptford, który 18 listopada 1761 roku wyruszył w rejs z Portsmouth do Kingston na Jamajce.

Rejs z nowym chronometrem trwał 81 dni i 5 godzin, a nad bezpieczeństwem przyrządu czuwał syn wynalazcy. Chronometr był umieszczony na pokładzie w specjalny sposób, aby zminimalizować błędy pozycyjne: znajdował się w drewnianej skrzyni i zawieszony był pionowo w specjalnym mocowaniu. Odchył czasowy, który wystąpił w trakcie trwania całego rejsu, wyniósł zaledwie 3 minuty i 35,5 sekundy. Chronometr okrętowy Harrisona spełnił więc wymagania narzucone przez komisję konkursową aż zbyt dobrze, do tego stopnia, że nieufni jurorzy zarzucili udanemu eksperymentowi, że taka dokładność może być jedynie zbiegiem okoliczności.

Czym jest chronometr

Chronometr to najogólniej przenośny zegar, którego konstrukcja zapewnia bardzo wysoką dokładność w określaniu czasu. W klasycznej nawigacji był powszechnie wykorzystywany przy wyznaczaniu długości i szerokości geograficznej w trakcie rejsów morskich względem ciał niebieskich. Chronometr jest zdolny do określania czasu z dokładnością do 0,5 sekundy - dokładny czas jest niezbędny do wyznaczenia precyzyjnie pozycji na morzu.

Dziś chronometry to nie tylko urządzenia mechaniczne. Nazywane są tak również inne urządzenia mierzące dokładnie czas w oparciu o elektronikę, łączność radiową czy satelitarną.

Zegar elektronicznyShutterstock

Źródła: Britannica The Horological Journal: The Special Organ of the British Horological Institute Encyclopedia of Time

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Britannica

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Alarmy obowiązują we wszystkich województwach, a miejscami niebezpiecznie będzie do późnego wieczora. W większości kraju ostrzeżenia mają drugi stopień.

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News