Frytki to najbardziej przyjazne bioróżnorodności danie. W badaniu uwzględniającym ponad 150 potraw z całego świata, naukowcy z Singapuru przeanalizowali to, które z nich mają wpływ na największą liczbę gatunków zwierząt. Wśród najbardziej "obciążających" środowisko dań znalazło się wiele potraw mięsnych, ale też kilka opcji wegetariańskich i wegańskich.
Nasze wybory żywieniowe mają duży wpływ na środowisko. Do wyprodukowania niektórych składników potrzebne są ogromne zasoby przestrzeni, wody i paszy, a wkraczanie upraw na dzikie tereny często wiąże się z utratą siedlisk zwierząt i roślin. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do wymierania populacji lub całych gatunków, a co za tym idzie - utraty bioróżnorodności. Pojęcie to określa, jak zróżnicowany pod względem gatunkowym jest dany ekosystem.
W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "PLOS ONE", naukowcy sprawdzili, w jaki sposób 151 popularnych potraw z całego świata wpływa na różnorodność biologiczną.
Przede wszystkim mięso
Autorzy badania przeanalizowali to, jak jednakowa porcja każdego dania wpływa na środowisko. Badacze przyjrzeli się każdemu składnikowi potrawy, analizując liczbę gatunków, status ochrony i zasięg dzikich ssaków, ptaków i płazów w obrębie gruntów rolnych wykorzystywanych do jego produkcji. Następnie dodali wszystkie składniki, aby wygenerować ogólny ślad bioróżnorodności dla każdego dania. Wyniki zmieniały się w zależności od tego, czy składnik był pozyskiwany lokalnie czy globalnie oraz czy był uprawiany przemysłowo czy na małą skalę.
Daniem, które okazało się najgorzej wpływać na bioróżnorodność, okazała się hiszpańska pieczeń jagnięca lechazo - jak tłumaczyli autorzy, wynika to z faktu, że do wyprodukowania niewielkiej ilości jagnięciny potrzeba jest stosukowo dużo pastwisk. W pierwszej dwudziestce znalazło się także wiele innych dań mięsnych, w tym brazylijskie picanha, churrasco i fraldinha, meksykańska wieprzowina salsa verde czy koreański pikantny gulasz wołowo-warzywny yukgaejang.
Większą niespodzianką okazał się natomiast fakt, że w rankingu znalazły się także dania wegańskie. Były to przede wszystkim potrawy pochodzące z Indii, w tym rajma (curry z fasoli), chana masala (curry z ciecierzycy) i idli (kluski z mąki ryżowej). Wynika to z faktu, że przemysłowa uprawa ryżu i roślin strączkowych w rejonie Półwyspu Indyjskiego jest silnie ekspansywna i zajmuje coraz większe połacie terenu, który naturalnie charakteryzuje się wysoką bioróżnorodnością.
Te dania sprzyjają bioróżnorodności
Wśród 20 dań o najmniejszym wpływie na bioróżnorodność znalazły się same wegańskie i wegetariańskie propozycje, oparte przede wszystkim na zbożach i ziemniakach. W rankingu najlepiej wypadły frytki, ale bardzo dobrze poradziły sobie także bagietki, nasze rodzime pyzy czy też placki ziemniaczane w niemieckim stylu.
Autorzy podkreślili, że ich wyniki pokazują, że na różnorodność biologiczną wpływa pochodzenie składników. W umiarkowanych szerokościach geograficznych bioróżnorodność jest zazwyczaj mniejsza niż na obszarach tropikalnych, dlatego pochodzące stamtąd warzywa - chociażby ziemniaki - mają mniej szkodliwy wpływ na różnorodność biologiczną niż te uprawiane w Indiach czy Brazylii.
- Niewielkie zmodyfikowanie przepisów, z których gotujemy, i zwrócenie uwagi na to, skąd pozyskujemy składniki, pozwoli nam znacznie przyczynić się do zapobiegania wymieraniu gatunków - dodali.
Źródło: PLOS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock