Jądro Księżyca jest podobne do ziemskiego - wynika z najnowszego badania. Naukowcy z Francji wykorzystali dane z misji księżycowych i sond grawitacyjnych by określić, że nasz satelita najprawdopodobniej posiada stałe jądro wewnętrzne i płynne jądro zewnętrzne. Dane pozwalają również sądzić, że w płaszczu Księżyca zachodzi wyraźna aktywność.
Co kryje się wewnątrz Księżyca? Pytanie to przez długi czas pozostawało bez odpowiedzi - część astronomów uważała, że nasz satelita to po prostu duży kawałek skały, zaś niektórzy przychylali się do hipotezy, że pod jego powierzchnią znajduje się płynne, a może nawet stałe jądro. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach "Nature", Srebrny Glob najprawdopodobniej charakteryzuje się dość skomplikowaną budową wewnętrzną.
Niewielkie, ale ważne
Badacze z Uniwersytetu Côte d'Azur i Sorbony wykorzystali w swojej analizie dane geologiczne pochodzące z misji księżycowych Apollo i informacje przesłane przez sondy GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), badające pole grawitacyjne naszego satelity. Na ich podstawie opracowali oni różne komputerowe modele wnętrza ciała niebieskiego i wybrali ten, który najbliżej odpowiadał rzeczywistości.
Jak się okazało, wewnątrz Księżyca najprawdopodobniej znajduje się wewnętrzne jądro stałe, najprawdopodobniej żelazne, o promieniu około 258 kilometrów. Otacza je jądro zewnętrzne - płynna warstwa o promieniu 362 km. Naukowcy przypuszczają, że stosunkowo niewielki rozmiar jądra wewnętrznego - jego średnica wynosi zaledwie około 15 procent średnicy satelity - utrudnił jego znalezienie. Jest ono bowiem przykryte nie tylko przez cienką skorupę, ale także rozciągającą się pod nią grubą warstwę płaszcza.
Ruchy wewnątrz Księżyca
Z danych wynika również, że w płaszczu Księżyca dochodzi do ruchu stopionych skał. Cięższy materiał spada w stronę jądra, wypychając lżejsze, nagrzane skały ku powierzchni. Badacze sądzą, że to właśnie ten proces może być źródłem wielu pierwiastków obecnych na powierzchni Srebrnego Globu, w tym żelaza.
W 2011 roku światło dzienne ujrzały dane z misji Apollo, które sugerowały, że zewnętrzne jądro Księżyca zbudowane jest z płynnego żelaza, a w miejscu jego zetknięcia się z płaszczem istnieje częściowo stopiona warstwa przejściowa. Wskazywały one także, że w samym centrum Srebrnego Globu znajduje się stałe jądro wewnętrzne o promieniu 240 kilometrów. Nowe badanie potwierdza szacunki naukowców z NASA.
Źródło: Live Science, phys.org
Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio