Już dziś Ziemia straci swój drugi księżyc. Malutka asteroida 2024 PT5, która od końca września towarzyszyła naszej planecie, opuści orbitę na wiele dekad. Co ciekawe, pochodzenie miniksiężyca może być związane z naszym stałym naturalnym satelitą.
Asteroida 2024 PT5 została po raz pierwszy zaobserwowana w sierpniu 2024 roku. Kosmiczna skała o średnicy zaledwie 11 metrów zbliżała się w stronę Ziemi i wszystko wskazywało na to, że wpadnie na nieco dłuższą wizytę. Od 29 września obiekt przebywał na orbicie, stając się tymczasowym naturalnym satelitą Ziemi, ale już dziś ją opuści - stanie się to o godzinie 16.43.
Bliski kuzyn Księżyca
Spotkanie z 2024 PT5 było doskonałą okazją do bliższego przyjrzenia się temu obiektowi. Chociaż asteroida była zbyt ciemna, by zobaczyć ją za pomocą amatorskiego sprzętu, naukowcy przeprowadzili jej analizę spektrometryczną. Jak się okazało, pod względem składu niewielka skała bardzo przypominała księżycowe próbki. Oznacza to, że pierwotnie mogła być ona fragmentem Księżyca, wyrzuconym daleko w przestrzeń po kolizji z innym obiektem.
- Istnieje wiele dowodów sugerujących, że asteroida ta może mieć księżycowe pochodzenie - powiedział Carlos de la Fuente Marcos z madryckiego Uniwersytetu Complutense. - Badania podkreślają jej szybką rotację z okresem obrotu poniżej jednej godziny, co byłoby normalne, jeśli 2024 PT5 byłaby dużym głazem z powierzchni Księżyca albo fragmentem innego większego obiektu - dodał.
Jakie losy czekają miniksiężyc? Po opuszczeniu orbity ziemskiej 2024 PT5 najbliżej Ziemi znajdzie się 9 stycznia 2025 roku, a następnie opuści bezpośrednie okolice naszej planety. W okolice Ziemi ponownie zapuści się dopiero w 2055 roku.
Historia miniksiężyców
To nie pierwszy miniksiężyc, jaki został zaobserwowany przez naukowców. W lipcu 2006 roku w pobliże Ziemi zawitała asteroida 2006 RH120, która przez niemal rok była naszym drugim księżycem. Obiekt 2020 CD3 orbitował koło Ziemi znacznie dłużej, bo niemal trzy lata. Publikowano też przykłady krótkich przechwyceń obiektów, w tym 1991 VG oraz 2022 NX1, która jako miniksiężyc powróci prawdopodobnie jeszcze w 2051 roku.
Źródło: space.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdj. poglądowe