Żywioły szalały przez ostatni rok. Podsumowanie w TVN Meteo

2011 zapisze się historii, jako rok powodzi

Rok 2011 r. obfitował w wiele kataklizmów, które czarnymi literami zapiszą się w historii świata. Pożary w Australii, Stanach Zjednoczonych i Portugalii, najtragiczniejsze powodzie w Tajlandii i Brazylii, tornada niszczące całe miasta i huragan Iren, który odważył się zaatakować Nowy Jork. Co jeszcze się wydarzyło?

Styczeń:

Powódź zalewa Australię

Na skutek ulewnie padających deszczy pod wodą znalazła się połowa australijskiego stanu Queensland, stanu zajmującego tyle, co Francja i Niemcy razem wzięte. Ocenia się, że liczba osób bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych przez powodzie przekroczyła 200 tysięcy. Szkody liczone były w miliardach dolarów australijskich.

Najtragiczniejsza powódź w Brazylii

Klęska żywiołowa, która dotknęła stan Rio de Janeiro spowodowała śmierć co najmniej 916 osób. Powódź oraz związane z nią masowe lawiny błotne i osunięcia gruntów uznaje się za najtragiczniejsze w historii Brazylii.Największe zniszczenia wystąpiły w miastach Teresópols, Nova Friburgo, Petrópolis i Sumidouro. Zwały błota zmiotły z powierzchni ziemi całe dzielnice tych miast.

Luty:

Trzęsienie ziemi na Nowej Zelandii

W wyniku trzęsienia ziemi zginęło przynajmniej 181 osób w regionie Canterbury. Wstrząs o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nastąpił 22 lutego. Najbardziej ucierpiało miasto Christchurch, gdzie zginęło 65 osób. Na skutek wstrząsów przerwane zostały dostawy wody pitnej i prądu. Uszkodzone zostały linie telefoniczne i nadajniki komórkowe. Sytuacje dodatkowo utrudniał muł zalewający drogi (miasto Christchurch położone jest na piaszczystych terenach z nisko osadzonymi wodami gruntowymi).

Wyciek ropy naftowej do Zatoki Meksykańskiej

Ropa z uszkodzonej platformy BP w kwietniu 2010 roku wciąż wyciekała do wody Zatoki Meksykańskiej. Według danych naukowców, poziom ropy nie opadał tak, jak zakładano i w lutym tego roku wciąż dziesiątkował morskie życie w Zatoce. Raport naukowców kłóci się z ostatnimi danymi BP, które twierdzi, że wszystko powinno wrócić do równowagi do 2012 roku. Tymczasem odpowiedzialni za sytuację z Zatoce Meksykańskiej przedstawiciele BP twierdzą, że "większość ropy zniknęła". Wyciek w Zatoce Meksykańskiej był następstwem eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, do którego doszło 20 kwietnia 2010 roku. Wybuch zabił 11 pracujących na platformie osób, a ropa z uszkodzonego zbiornika wyciekała przez trzy miesiące. Wyciek udało się zatamować dopiero w lipcu. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych.

Statek wpadł na skały w pobliżu Norwegii i Szwecji

Islandzki kontenerowiec wpadł na skały w pobliżu norweskich wysp Hvaler, tuż przy granicy ze Szwecją. Z uszkodzonych zbiorników statku o pojemności 500 ton wyciekła ropa. Paliwo zagrażało dwóm pobliskim parkom narodowym, w tym jedynej w Szwecji rafie koralowej. Na morzu pojawiło się wiele plam: jedna miał długość 4,3 kilometra, a druga 2,5 kilometra. Można więc było mówić o niewielkim zanieczyszczeniu. Według WWF do morza mogło wówczas wyciec nawet 375 ton paliwa.

Kolejne kataklizmy niszczą Australię

Najsilniejszy w notowanej historii Australii cyklon Yasi dociera do wybrzeża stanu Queensland. Według ostatnich doniesień, wiatr na lądzie wieje z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę. Wówczas prognozy mówiły, że wiatr może osiągnąć prędkość nawet 320 kilometrów na godzinę, a fale przy brzegu - wysokość siedmiu metrów.

Po wielkich powodziach i cyklonie, zachód Australii zmagał się z potężnymi pożarami. Konieczna była ewakuacja ponad 150 domów. Pożary wybuchły pod wpływem gorącego i pełnego pyłu powietrza, naniesionego przez tajfun tropikalny Yasi. Ogień wymknął się spod kontroli i przemieszcza się szybko w kierunku północno-zachodnim.

Marzec:

Trzęsienie ziemi w Japonii i tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią część Japonii. Jego hipocentrum położone było pod dnem morza w pobliżu wyspy Honsiu. Siła magnitudy uczyniła z niego największe trzęsienie ziemi w Japonii od 140 lat.

Następstwem trzęsienia ziemi były ponad 10-metrowe fale tsunami, które uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże. Na równinach woda wdarła się na 10 kilometrów w głąb lądu. W innych regionach barierami dla tsunami były klify i góry. Najbardziej ucierpiały takie miasta, jak: Natori, Ishinomaki, Kamaishi, Ōfunato, Miyako, Minamisanriku, Kesennuma i Rikuzentakata. Miejscowości te zostały zrównane z ziemią.

Wybuchały pożary, w tym w rafinerii ropy naftowej. Nastąpił paraliż komunikacyjny. Nie było dostaw prądu, brakowało wody pitnej, benzyny i jedzenia. Według informacji opublikowanych pod koniec lipca w wyniku katastrofy zginęło 15 560 osób, a 5329 wciąż uważa się za zaginione.

W elektrowni atomowej Fukushima I doszło do serii wypadków jądrowych, które doprowadziły do ogłoszenia alarmu atomowego i ewakuacji ludności. Do środowiska przedostała się m.in. skażona woda morska stosowana do chłodzenia reaktorów. Problemy z utrzymaniem ciśnienia pojawiły się też w Fukushima II.

Uszkodzenia w elektrowniach wywołały falę międzynarodowych dyskusji nad bezpieczeństwem i opłacalnością pozyskiwania energii z elektrowni atomowych. Niedawno tony śmieci, pozostałości domów oraz fragmenty ludzkich ciał dotarły do wybrzeży Kanady.

Tornado w Alabamie

Zniszczone budynki, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne to efekt tornada, które przeszło nad zachodnią częścią stanu Alabama.

Zniszczone budynki i powywracane ciężarówki - to efekt tornada, które przeszło nad zachodnią częścią stanu Alabama w USA. Najbardziej ucierpiała dzielnica handlowa w mieście Montgomery. Na razie nie wiadomo, ile osób zostało poszkodowanych.

Kwiecień:

Tornada i burze w Stanach Zjednoczonych

Zniszczenia porównywalne do tych, które dokonał huragan Katrina spowodowały burze oraz towarzyszące im tornada i powodzie. W samej Alabamie było 128 ofiar śmiertelnych. Podczas nawałnic, które przeszły od stanu Teksas po Tennessee, wiatr przewracał samochody, niszczył budynki, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. W stanach Alabama, Arkansas i Tennessee ogłoszono stan wyjątkowy.

Maj:

Tornada w Stanach Zjednoczonych

Tornado, które przetoczyło się przez miasto Joplin w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych, zabiło 89 osób. Trąby powietrze przeszły też przez Kansas, Oklahomę i Minnesotę.

Wallow – największy pożar w historii Arizony

Wallow Fire, od końca maja pustoszył Arizonę (USA) był największym pożarem w historii tego stanu. Ogień rozprzestrzenił się także na Park Narodowy Carlsbad Caverns w Nowym Meksyku. Tysiące ewakuowanych mieszkańców, 20 proc. strawionej powierzchni ziemi. Strażacy pracowali dzień i noc, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Czerwiec:

Powódź w Chinach nie znała litości

Powódź nawiedziła łącznie 13 chińskich prowincji. Ponad 105 osób zginęło w kataklizmie. Uszkodzeniu uległo 465 ha upraw i ponad 27 tys. domów i innych zabudowań.

Tymczasem ponad milion osób cierpiało z powodu braku wody pitnej. Powodem jest wielomiesięczna susza, która nawiedziła kraj przed falą powodzi.

Lipiec:

Wyciek ropy w pobliżu parku Yellowstone

Nieustalona ilość ropy naftowej wyciekła z rurociągu ExxonMobil i trafiła do przepływającej w pobliżu słynnego parku narodowego rzeki Yellowstone w amerykańskiej Montanie. Część mieszkańców zamieszkujących okolicę została ewakuowana. Nie wiadomo jaka ilość substancji trafiła do rzeki. ExxonMobile nieraz stawiała już czoła wyciekom ropy. Najpoważniejszym była katastrofa tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 roku. Wówczas do morza wyciekło 42 tysiące metrów sześciennych ropy.

Początek powodzi w Tajlandii

Woda zalewająca domy w czasie powodzi powoduje nie tylko straty materialne, ale jest też realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. Fala powodziowa zabiera ze sobą wszystko co napotka na swojej drodze – śmieci, zdechłe zwierzęta, groźne substancje chemiczne oraz zawartość szamb.

Powódź rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia i trwała do późnego listopada. Woda pochłonęła życie ponad 760 osób. Liczba poszkodowanych szacowana jest na prawie 2,5 mln. Najbardziej dotknięte żywiołem zostały prowincje Ayutthaya, Pathum Thani i Nonthaburi. Straty w całym kraju obliczono na ok. 1,3 mld batów (ponad 42 mln dolarów). Zdaniem komentatorów, kwota ta znacznie wzrośnie w okresie odbudowy systemu wałów przeciwpowodziowych.

Sierpień:

Wyciek ropy na Morzu Północnym

Gigant paliwowy Shell walczył w sierpniu z wyciekiem ropy naftowej na Morzu Północnym, około 180 km od szkockiego Aberdeen. Przy okazji wycieku szkocka gałąź organizacji ekologicznej Przyjaciele Ziemi oświadczyła, że "każdy wyciek, niezależnie od jego skali, powinien być sygnałem ostrzegawczym zachęcającym do poszukiwania czystych, odnawialnych źródeł energii". Według BBC platforma Gannet Alpha od stycznia do kwietnia 2011 roku produkowała ok. 13,5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Susza w krajach Rogu Afryki

W Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti - z głodu zmarły dziesiątki tysięcy ludzi. Somalia jest najbardziej dotknięta skutkami najgorszej od 60 lat suszy w regionie. Susza zdziesiątkowała zwierzęta i zniszczyła uprawy w Somalii, a także w słabo rozwiniętych regionach południowej Etiopii, w Dżibuti, północnej Kenii i północnej Ugandzie.

Huragan Irene

Cyklon tropikalny utworzył się w sierpniu nad północnym Atlantykiem. Zagrażał wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych oraz Kanadzie. W czasie przechodzenia przez Nowy Jork złagodniał. Przeszedł przez: Dominikanę, Wyspy Dziewicza, Portoryko, Wyspy Bahama wyrządzając spore szkody.

Wrzesień:

Kolizja statków

Kolizja statków niedaleko duńskiego Thyborøn była przyczyną zanieczyszczenia przy południowo-zachodni wybrzeżu Szwecji. To największy wyciek ropy w tym regionie od wielu lat. Sytuację pogarszał silny wiatr utrudniający akcję ratunkową.

Indie pod wodą

Pora monsunowa była w Indiach wyjątkowo deszczowa. Już na początku września spadło 90 proc. rocznej normy wody. Powodzie na północy i wschodzie kraju spowodowały śmierć 158 osób i zmusiły miliony do opuszczenia swoich domów. Zalane zostały prowincje: Uttar Pradesh, Bihar i Assam.

Październik:

Ogromny wyciek ropy u wybrzeży Nowej Zelandii

Z kontenerowca Ren wyciekło aż 350 ton ciężkiego oleju opałowego, który tydzień wcześniej osiadł na mieliźnie około 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga w Zatoce Obfitości. To największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii Nowej Zelandii. Paliwo największą szkodę przyniosło zwierzętom. Zatokę zamieszkują między innymi wieloryby, delfiny i ptaki morskie.

Jesienne upały w Portugalii wznieciły 230 pożarów

Tysiące portugalskich strażaków brało udział w gaszeniu lasów w Portugalii. 30-stopniowe upały doprowadziły do wybuchu aż 230 pożarów. Najtrudniejsza sytuacja panowała w północnej części kraju. Ogień trawił drzewostany między innymi w okolicach miast Covilha, Chaves, Vila Real, Braganca oraz Porto.

Listopad:

Susza w Europie

Brak deszczu spowodował jedną z najgorszych susz. Od lat w centralnej i wschodniej części Europy woda nie osiągnęła tak alarmująco niskiego poziomu. W niebezpieczeństwie znalazły się uprawy w Bośni, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Poziom Dunaju, drugiej co do wielkości największej rzeki w Europie, był tak niski, że dziesiątki statków towarowych utknęło w portach lub na łachach piachu. Na Renie panowała równie trudna sytuacja. Poziom wody w połowie listopada wynosił 80 centymetrów. To między innymi przyczyniło się do wzrostu cen ropy naftowej. W południowo-północnej Bułgarii wybuchały zaś pożary. Za przyczynę uznano nietypowo wysokie temperatury oraz trwającą od wiosny suszę.

Susza w Meksyku

70 proc. Meksyku zmagało się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starczała tylko do picia. Rolnictwo znalazło się w poważnych tarapatach. Mieszkańcy niektórych rejonów kraju przenosili się w poszukiwaniu wody.

Grudzień:

17. Konferencja Klimatyczna ONZ w Durbanie

Unia Europejska osiągnęła swój cel, opracowała „mapę drogową” do nowej umowy klimatycznej w 2015 roku, która zaangażuje wszystkie kraje w zwalczanie zmian klimatu. Tak więc najważniejsze decyzje podjęte podczas konferencji dotyczyły przyszłości protokołu z Kioto oraz nowego globalnego porozumienia klimatycznego.

Przedłużono protokół z Kioto na drugi okres zobowiązań redukcyjnych, których wielkość ma być ustalona w 2012 roku. Osiągnięto też porozumienie w sprawie podpisania do 2015 roku nowego prawnie wiążącego dokumentu, który obowiązywałby po 2020 roku i zawierał cele redukcyjne obejmujące wszystkie państwa.

Huragan wyrzucił we Francji statek na brzeg

Huragan Joachim, który przeszedł z 15 na 16 grudnia przez Francję spowodował duże straty materialne i chaos. Wiatr dochodził w porywach do 130-140 km/h. Szczególne szkody wiatr wyrządził w Bretanii i na francuskim wybrzeżu Atlantyku. W Morbihan wichura wyrzuciła na brzeg maltański frachtowiec TK Bremen, powodując wyciek paliwa z uszkodzonego zbiornika. Znajdowało się w nich 180 ton paliwa. Ekipa ratunkowa ewakuowała członków załogi; nikomu nic się nie stało. Rozlanie paliwa miało ściśle „ograniczony” zasięg i nie zagroził zanieczyszczeniem wód na większą skalę. Plama ropy rozlała się na odcinku 1 kilometra.

Cyklon wykoleił pociąg w Australii

Ulewny deszcz towarzyszący cyklonowi Grant podmył tory kolejowe w Australii wokół mostu na rzece Edith. Doprowadziło to do wykolejenia się 20-wagonowego pociągu towarowego. Pociąg przewoził duże ilości dwutlenku węgla i koncentrat miedzi, których spora część wylała Siudo pobliskiej rzeki. - Środowisko naturalne mogło zostać skażone, ale na razie nie wiemy na jaką skalę. Rozlewisko utrudnia nam badania, ale już wkrótce, jak tylko wody opadną, powrócimy na ten teren - mówi wówczas rzecznik prasowy Ochrony Środowiska.

Gigantyczny wyciek ropy naftowej u brzegu Nigerii

Plama ropy naftowej, która utworzyła się po wycieku, do jakiego doszło na platformie wiertniczej Shella w pobliżu wybrzeża Nigerii rozprzestrzenił się na około 100 mil morskich (ok. 185 km). To największy wyciek w tym rejonie od 10 lat. Do morza mogło wyciec około 40 tysięcy baryłek ropy.

Wielkie sprzątanie po powodzi

Prawie pięć miesięcy minęło od początku powodzi. W Tajlandii trwa wielkie sprzątanie. Powoli oczyszcza się parkingi, fabryki i świątynie z krokodyli, szlamu, mułu i śmieci. Pod wodą znalazła się północna i środkowa część kraju. Za spychacze i podnośniki chwycili między innymi pracownicy koncernu samochodowego Honda.

Burza tropiklana Washi na Filipinach

Południowe Filipiny nawiedziła burza tropikalna Washi, która pochłonęła ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Burza tropikalna przeszła nad wyspą Mindanao, jedną z największych wysp Filipin, doprowadzając do groźnych powodzi.

Autor: //usa / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP, Reuters, APTN, wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7