Żywioły szalały przez ostatni rok. Podsumowanie w TVN Meteo

2011 zapisze się historii, jako rok powodzi

Rok 2011 r. obfitował w wiele kataklizmów, które czarnymi literami zapiszą się w historii świata. Pożary w Australii, Stanach Zjednoczonych i Portugalii, najtragiczniejsze powodzie w Tajlandii i Brazylii, tornada niszczące całe miasta i huragan Iren, który odważył się zaatakować Nowy Jork. Co jeszcze się wydarzyło?

Styczeń:

Powódź zalewa Australię

Na skutek ulewnie padających deszczy pod wodą znalazła się połowa australijskiego stanu Queensland, stanu zajmującego tyle, co Francja i Niemcy razem wzięte. Ocenia się, że liczba osób bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych przez powodzie przekroczyła 200 tysięcy. Szkody liczone były w miliardach dolarów australijskich.

Najtragiczniejsza powódź w Brazylii

Klęska żywiołowa, która dotknęła stan Rio de Janeiro spowodowała śmierć co najmniej 916 osób. Powódź oraz związane z nią masowe lawiny błotne i osunięcia gruntów uznaje się za najtragiczniejsze w historii Brazylii.Największe zniszczenia wystąpiły w miastach Teresópols, Nova Friburgo, Petrópolis i Sumidouro. Zwały błota zmiotły z powierzchni ziemi całe dzielnice tych miast.

Luty:

Trzęsienie ziemi na Nowej Zelandii

W wyniku trzęsienia ziemi zginęło przynajmniej 181 osób w regionie Canterbury. Wstrząs o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nastąpił 22 lutego. Najbardziej ucierpiało miasto Christchurch, gdzie zginęło 65 osób. Na skutek wstrząsów przerwane zostały dostawy wody pitnej i prądu. Uszkodzone zostały linie telefoniczne i nadajniki komórkowe. Sytuacje dodatkowo utrudniał muł zalewający drogi (miasto Christchurch położone jest na piaszczystych terenach z nisko osadzonymi wodami gruntowymi).

Wyciek ropy naftowej do Zatoki Meksykańskiej

Ropa z uszkodzonej platformy BP w kwietniu 2010 roku wciąż wyciekała do wody Zatoki Meksykańskiej. Według danych naukowców, poziom ropy nie opadał tak, jak zakładano i w lutym tego roku wciąż dziesiątkował morskie życie w Zatoce. Raport naukowców kłóci się z ostatnimi danymi BP, które twierdzi, że wszystko powinno wrócić do równowagi do 2012 roku. Tymczasem odpowiedzialni za sytuację z Zatoce Meksykańskiej przedstawiciele BP twierdzą, że "większość ropy zniknęła". Wyciek w Zatoce Meksykańskiej był następstwem eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, do którego doszło 20 kwietnia 2010 roku. Wybuch zabił 11 pracujących na platformie osób, a ropa z uszkodzonego zbiornika wyciekała przez trzy miesiące. Wyciek udało się zatamować dopiero w lipcu. Była to największa katastrofa ekologiczna w historii Stanów Zjednoczonych.

Statek wpadł na skały w pobliżu Norwegii i Szwecji

Islandzki kontenerowiec wpadł na skały w pobliżu norweskich wysp Hvaler, tuż przy granicy ze Szwecją. Z uszkodzonych zbiorników statku o pojemności 500 ton wyciekła ropa. Paliwo zagrażało dwóm pobliskim parkom narodowym, w tym jedynej w Szwecji rafie koralowej. Na morzu pojawiło się wiele plam: jedna miał długość 4,3 kilometra, a druga 2,5 kilometra. Można więc było mówić o niewielkim zanieczyszczeniu. Według WWF do morza mogło wówczas wyciec nawet 375 ton paliwa.

Kolejne kataklizmy niszczą Australię

Najsilniejszy w notowanej historii Australii cyklon Yasi dociera do wybrzeża stanu Queensland. Według ostatnich doniesień, wiatr na lądzie wieje z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę. Wówczas prognozy mówiły, że wiatr może osiągnąć prędkość nawet 320 kilometrów na godzinę, a fale przy brzegu - wysokość siedmiu metrów.

Po wielkich powodziach i cyklonie, zachód Australii zmagał się z potężnymi pożarami. Konieczna była ewakuacja ponad 150 domów. Pożary wybuchły pod wpływem gorącego i pełnego pyłu powietrza, naniesionego przez tajfun tropikalny Yasi. Ogień wymknął się spod kontroli i przemieszcza się szybko w kierunku północno-zachodnim.

Marzec:

Trzęsienie ziemi w Japonii i tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią część Japonii. Jego hipocentrum położone było pod dnem morza w pobliżu wyspy Honsiu. Siła magnitudy uczyniła z niego największe trzęsienie ziemi w Japonii od 140 lat.

Następstwem trzęsienia ziemi były ponad 10-metrowe fale tsunami, które uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże. Na równinach woda wdarła się na 10 kilometrów w głąb lądu. W innych regionach barierami dla tsunami były klify i góry. Najbardziej ucierpiały takie miasta, jak: Natori, Ishinomaki, Kamaishi, Ōfunato, Miyako, Minamisanriku, Kesennuma i Rikuzentakata. Miejscowości te zostały zrównane z ziemią.

Wybuchały pożary, w tym w rafinerii ropy naftowej. Nastąpił paraliż komunikacyjny. Nie było dostaw prądu, brakowało wody pitnej, benzyny i jedzenia. Według informacji opublikowanych pod koniec lipca w wyniku katastrofy zginęło 15 560 osób, a 5329 wciąż uważa się za zaginione.

W elektrowni atomowej Fukushima I doszło do serii wypadków jądrowych, które doprowadziły do ogłoszenia alarmu atomowego i ewakuacji ludności. Do środowiska przedostała się m.in. skażona woda morska stosowana do chłodzenia reaktorów. Problemy z utrzymaniem ciśnienia pojawiły się też w Fukushima II.

Uszkodzenia w elektrowniach wywołały falę międzynarodowych dyskusji nad bezpieczeństwem i opłacalnością pozyskiwania energii z elektrowni atomowych. Niedawno tony śmieci, pozostałości domów oraz fragmenty ludzkich ciał dotarły do wybrzeży Kanady.

Tornado w Alabamie

Zniszczone budynki, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne to efekt tornada, które przeszło nad zachodnią częścią stanu Alabama.

Zniszczone budynki i powywracane ciężarówki - to efekt tornada, które przeszło nad zachodnią częścią stanu Alabama w USA. Najbardziej ucierpiała dzielnica handlowa w mieście Montgomery. Na razie nie wiadomo, ile osób zostało poszkodowanych.

Kwiecień:

Tornada i burze w Stanach Zjednoczonych

Zniszczenia porównywalne do tych, które dokonał huragan Katrina spowodowały burze oraz towarzyszące im tornada i powodzie. W samej Alabamie było 128 ofiar śmiertelnych. Podczas nawałnic, które przeszły od stanu Teksas po Tennessee, wiatr przewracał samochody, niszczył budynki, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. W stanach Alabama, Arkansas i Tennessee ogłoszono stan wyjątkowy.

Maj:

Tornada w Stanach Zjednoczonych

Tornado, które przetoczyło się przez miasto Joplin w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych, zabiło 89 osób. Trąby powietrze przeszły też przez Kansas, Oklahomę i Minnesotę.

Wallow – największy pożar w historii Arizony

Wallow Fire, od końca maja pustoszył Arizonę (USA) był największym pożarem w historii tego stanu. Ogień rozprzestrzenił się także na Park Narodowy Carlsbad Caverns w Nowym Meksyku. Tysiące ewakuowanych mieszkańców, 20 proc. strawionej powierzchni ziemi. Strażacy pracowali dzień i noc, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Czerwiec:

Powódź w Chinach nie znała litości

Powódź nawiedziła łącznie 13 chińskich prowincji. Ponad 105 osób zginęło w kataklizmie. Uszkodzeniu uległo 465 ha upraw i ponad 27 tys. domów i innych zabudowań.

Tymczasem ponad milion osób cierpiało z powodu braku wody pitnej. Powodem jest wielomiesięczna susza, która nawiedziła kraj przed falą powodzi.

Lipiec:

Wyciek ropy w pobliżu parku Yellowstone

Nieustalona ilość ropy naftowej wyciekła z rurociągu ExxonMobil i trafiła do przepływającej w pobliżu słynnego parku narodowego rzeki Yellowstone w amerykańskiej Montanie. Część mieszkańców zamieszkujących okolicę została ewakuowana. Nie wiadomo jaka ilość substancji trafiła do rzeki. ExxonMobile nieraz stawiała już czoła wyciekom ropy. Najpoważniejszym była katastrofa tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 roku. Wówczas do morza wyciekło 42 tysiące metrów sześciennych ropy.

Początek powodzi w Tajlandii

Woda zalewająca domy w czasie powodzi powoduje nie tylko straty materialne, ale jest też realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. Fala powodziowa zabiera ze sobą wszystko co napotka na swojej drodze – śmieci, zdechłe zwierzęta, groźne substancje chemiczne oraz zawartość szamb.

Powódź rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia i trwała do późnego listopada. Woda pochłonęła życie ponad 760 osób. Liczba poszkodowanych szacowana jest na prawie 2,5 mln. Najbardziej dotknięte żywiołem zostały prowincje Ayutthaya, Pathum Thani i Nonthaburi. Straty w całym kraju obliczono na ok. 1,3 mld batów (ponad 42 mln dolarów). Zdaniem komentatorów, kwota ta znacznie wzrośnie w okresie odbudowy systemu wałów przeciwpowodziowych.

Sierpień:

Wyciek ropy na Morzu Północnym

Gigant paliwowy Shell walczył w sierpniu z wyciekiem ropy naftowej na Morzu Północnym, około 180 km od szkockiego Aberdeen. Przy okazji wycieku szkocka gałąź organizacji ekologicznej Przyjaciele Ziemi oświadczyła, że "każdy wyciek, niezależnie od jego skali, powinien być sygnałem ostrzegawczym zachęcającym do poszukiwania czystych, odnawialnych źródeł energii". Według BBC platforma Gannet Alpha od stycznia do kwietnia 2011 roku produkowała ok. 13,5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Susza w krajach Rogu Afryki

W Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti - z głodu zmarły dziesiątki tysięcy ludzi. Somalia jest najbardziej dotknięta skutkami najgorszej od 60 lat suszy w regionie. Susza zdziesiątkowała zwierzęta i zniszczyła uprawy w Somalii, a także w słabo rozwiniętych regionach południowej Etiopii, w Dżibuti, północnej Kenii i północnej Ugandzie.

Huragan Irene

Cyklon tropikalny utworzył się w sierpniu nad północnym Atlantykiem. Zagrażał wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych oraz Kanadzie. W czasie przechodzenia przez Nowy Jork złagodniał. Przeszedł przez: Dominikanę, Wyspy Dziewicza, Portoryko, Wyspy Bahama wyrządzając spore szkody.

Wrzesień:

Kolizja statków

Kolizja statków niedaleko duńskiego Thyborøn była przyczyną zanieczyszczenia przy południowo-zachodni wybrzeżu Szwecji. To największy wyciek ropy w tym regionie od wielu lat. Sytuację pogarszał silny wiatr utrudniający akcję ratunkową.

Indie pod wodą

Pora monsunowa była w Indiach wyjątkowo deszczowa. Już na początku września spadło 90 proc. rocznej normy wody. Powodzie na północy i wschodzie kraju spowodowały śmierć 158 osób i zmusiły miliony do opuszczenia swoich domów. Zalane zostały prowincje: Uttar Pradesh, Bihar i Assam.

Październik:

Ogromny wyciek ropy u wybrzeży Nowej Zelandii

Z kontenerowca Ren wyciekło aż 350 ton ciężkiego oleju opałowego, który tydzień wcześniej osiadł na mieliźnie około 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga w Zatoce Obfitości. To największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii Nowej Zelandii. Paliwo największą szkodę przyniosło zwierzętom. Zatokę zamieszkują między innymi wieloryby, delfiny i ptaki morskie.

Jesienne upały w Portugalii wznieciły 230 pożarów

Tysiące portugalskich strażaków brało udział w gaszeniu lasów w Portugalii. 30-stopniowe upały doprowadziły do wybuchu aż 230 pożarów. Najtrudniejsza sytuacja panowała w północnej części kraju. Ogień trawił drzewostany między innymi w okolicach miast Covilha, Chaves, Vila Real, Braganca oraz Porto.

Listopad:

Susza w Europie

Brak deszczu spowodował jedną z najgorszych susz. Od lat w centralnej i wschodniej części Europy woda nie osiągnęła tak alarmująco niskiego poziomu. W niebezpieczeństwie znalazły się uprawy w Bośni, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Poziom Dunaju, drugiej co do wielkości największej rzeki w Europie, był tak niski, że dziesiątki statków towarowych utknęło w portach lub na łachach piachu. Na Renie panowała równie trudna sytuacja. Poziom wody w połowie listopada wynosił 80 centymetrów. To między innymi przyczyniło się do wzrostu cen ropy naftowej. W południowo-północnej Bułgarii wybuchały zaś pożary. Za przyczynę uznano nietypowo wysokie temperatury oraz trwającą od wiosny suszę.

Susza w Meksyku

70 proc. Meksyku zmagało się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starczała tylko do picia. Rolnictwo znalazło się w poważnych tarapatach. Mieszkańcy niektórych rejonów kraju przenosili się w poszukiwaniu wody.

Grudzień:

17. Konferencja Klimatyczna ONZ w Durbanie

Unia Europejska osiągnęła swój cel, opracowała „mapę drogową” do nowej umowy klimatycznej w 2015 roku, która zaangażuje wszystkie kraje w zwalczanie zmian klimatu. Tak więc najważniejsze decyzje podjęte podczas konferencji dotyczyły przyszłości protokołu z Kioto oraz nowego globalnego porozumienia klimatycznego.

Przedłużono protokół z Kioto na drugi okres zobowiązań redukcyjnych, których wielkość ma być ustalona w 2012 roku. Osiągnięto też porozumienie w sprawie podpisania do 2015 roku nowego prawnie wiążącego dokumentu, który obowiązywałby po 2020 roku i zawierał cele redukcyjne obejmujące wszystkie państwa.

Huragan wyrzucił we Francji statek na brzeg

Huragan Joachim, który przeszedł z 15 na 16 grudnia przez Francję spowodował duże straty materialne i chaos. Wiatr dochodził w porywach do 130-140 km/h. Szczególne szkody wiatr wyrządził w Bretanii i na francuskim wybrzeżu Atlantyku. W Morbihan wichura wyrzuciła na brzeg maltański frachtowiec TK Bremen, powodując wyciek paliwa z uszkodzonego zbiornika. Znajdowało się w nich 180 ton paliwa. Ekipa ratunkowa ewakuowała członków załogi; nikomu nic się nie stało. Rozlanie paliwa miało ściśle „ograniczony” zasięg i nie zagroził zanieczyszczeniem wód na większą skalę. Plama ropy rozlała się na odcinku 1 kilometra.

Cyklon wykoleił pociąg w Australii

Ulewny deszcz towarzyszący cyklonowi Grant podmył tory kolejowe w Australii wokół mostu na rzece Edith. Doprowadziło to do wykolejenia się 20-wagonowego pociągu towarowego. Pociąg przewoził duże ilości dwutlenku węgla i koncentrat miedzi, których spora część wylała Siudo pobliskiej rzeki. - Środowisko naturalne mogło zostać skażone, ale na razie nie wiemy na jaką skalę. Rozlewisko utrudnia nam badania, ale już wkrótce, jak tylko wody opadną, powrócimy na ten teren - mówi wówczas rzecznik prasowy Ochrony Środowiska.

Gigantyczny wyciek ropy naftowej u brzegu Nigerii

Plama ropy naftowej, która utworzyła się po wycieku, do jakiego doszło na platformie wiertniczej Shella w pobliżu wybrzeża Nigerii rozprzestrzenił się na około 100 mil morskich (ok. 185 km). To największy wyciek w tym rejonie od 10 lat. Do morza mogło wyciec około 40 tysięcy baryłek ropy.

Wielkie sprzątanie po powodzi

Prawie pięć miesięcy minęło od początku powodzi. W Tajlandii trwa wielkie sprzątanie. Powoli oczyszcza się parkingi, fabryki i świątynie z krokodyli, szlamu, mułu i śmieci. Pod wodą znalazła się północna i środkowa część kraju. Za spychacze i podnośniki chwycili między innymi pracownicy koncernu samochodowego Honda.

Burza tropiklana Washi na Filipinach

Południowe Filipiny nawiedziła burza tropikalna Washi, która pochłonęła ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Burza tropikalna przeszła nad wyspą Mindanao, jedną z największych wysp Filipin, doprowadzając do groźnych powodzi.

Autor: //usa / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP, Reuters, APTN, wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami. Na północnym zachodzie Polski, w tym nad morzem, prognozowane są głównie intensywne opady deszczu, a częściowo w centrum i na południu wiatr podczas burz ma rozpędzać się nawet do 80 kilometrów na godzinę. Synoptycy IMGW ostrzegają również przed upałami.

Pogoda nad morzem mocno się pogorszy. Są ostrzeżenia IMGW

Pogoda nad morzem mocno się pogorszy. Są ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Zwiększa się powierzchnia plamy ropy powstałej po czwartkowym zatonięciu tankowca w Zatoce Manilskiej u wybrzeży Filipin. Wstępne oględziny wskazują, że wyciek mógł być stosunkowo niewielki. Jeśli paliwa nie uda się zabezpieczyć przed wyciekiem, region czeka katastrofa ekologiczna.

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Źródło:
Al Jazeera, Rappler

Pogoda na dziś. Sobota 27.07 w niewielkiej części kraju przyniesie opady deszczu i burze. Najlepszej aury można spodziewać się na wschodzie Polski. Będzie spory rozrzut temperatury. Termometry wskażą od 22 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 27.07. Miejscami może zagrzmieć, do 31 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - sobota 27.07. Miejscami może zagrzmieć, do 31 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki dzikich zwierząt przekazał rząd Namibii na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. Sytuacja jest tak zła, że ponad 85 tysiącom osób grozi śmierć z głodu - wynika z analizy Światowego Programu Żywnościowego.

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl