To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych filmów o naszej planecie. Główna bohaterka – Ziemia widziana z kosmosu, operator - astronauci z ISS, długość – kilka minut. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, z pokładu której udało się uchwyć zapierające dech w piersiach widoki, przelatywała tuż nad naszymi głowami, na wysokości 390 kilometrów.
Pierwszy z filmów to tzw. time lapse, czyli w technice, w której każda klataka filmu rejestrowna jest w znacznie dłuższym czasie, niż zostanie odtworzona.
Jest to efekt połącznia 18 sekwencji zdjęć z poklatkowego materiału filmowego, wykonanego przez astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) między sierpniem a październikiem tego roku. Całość zmontował Michael König.
Najpierw widzimy obrazy z nocnego lotu i zielonkawe w barwie zjawisko zorzy polarnej (Aurora Borealis) nad Stanami Zjdenoczonymi, wschodnią częścią Europy oraz Azją Południowo-Wschodnią.
Tak przedstawiają się obrazy szczegółowo:
1. Aurora Borealis i Przełęcz nad Stanami Zjednoczonymi w nocy 2. Aurora Borealis i wschodnie Stany Zjednoczone w nocy 3. Aurora Australis rozciągająca się od Madagaskaru po południowo-zachodnią Australię 4. Aurora Australis na południe od Australii 5. Noc nad północno-zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, Środkową i Południową Ameryką 6. Aurora Australis rozciągająca się od południowego do północnego Pacyfiku 7. W połowie globu Ziemskiego 8. Nocny przelot nad Afryką Środkową i nad Bliskim Wschodem 9. Wieczorny przelot nad Saharą i nad Bliskim Wschodem 10. Nocny przelot nad centralną częścią Stanów Zjednoczonych i Kanadą 11. Przelot nad terenem od Southern California do Zatoki Hudson 12. Wyspy na Morzu Filipińskim nocą 13. Przelot nad Morzem Filipińskim i Wschodnią Azją aż do Guam 14. Bliski Wschód nocą 15. Nocny przelot nad Morzem Śródziemnym 16. Aurora Borealis i Stany Zjednoczone nocą 17. Aurora Australis nad Oceanem Indyjskim 18. Przelot nocny nad obszarem od południowo-wschodniej Azji do Europy Wschodniej
Lśniące algi, Himalaje i błyskawice
Drugi film został zrobiony przez załogę 29 misji przebywającej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sekwencja zdjęć pochodzi z 29 października i została uwieczniona między 15:24 a 15:52 czasu GTM. Wówczas stacja leciała nad Kazachstanem w pobliżu Morza Kaspijskiego, na południowy wchód od południowej Australii oraz na północ od Wielkiej Zatoki Australijskiej.
Wideo zaczyna się na północny wschód od Płaskowyżu Tybetańskiego, gdzie widoczny jest zielonkawy blask alg. Następnie można zauważyć linię oddzielającą płaskowyż od świateł miasta – to Himalaje. Widać New Delhi, Lahore i Islamabad. Najjaśniejsze na filmie są światła w Bangkoku. Zielone i fioletowe przebłyski to Zatoka Tajlandzka. Widać tam kutry rybackie i platformy wiertnicze. Po drugiej stronie zatoki odsłania się Kuala Lumpur i Singapur.
Pod koniec nagrania ISS przelatuje nad strefą burz, pioruny miotają się nad południowym wschodem Australii.
Autor: usa/ms / Źródło: eol.jsc.nasa.gov, corriere.it, vimeo.com