By zwiedzić rajską wyspę Galapagos, jedyne czego potrzebujemy to założone konto na Google. Aplikacja Google Maps Street View pozwala nam się poczuć, jakbyśmy spacerowali po wyspie, a każdemu naszemu krokowi towarzyszy opis, gdzie się znajdujemy i co widzimy. Dzięki niezwykłym ujęciom i możliwości poruszania się w dowolnym kierunku, możemy naprawdę poczuć się tak, jakbyśmy tam byli.
Google Maps Street View pozwala podejrzeć bawiące się pod wodą lwy morskie, a także przepływające centymetry od nas ławicę ryb. Możemy zbliżyć się do wypoczywających na plaży zwierząt lub dojrzeć czujne ślepia wśród gąszczy.
Zdjęcia zachwycają wyrazistością, a możliwość "poruszania" się po sfotografowanej przestrzeni pozwala poczuć namiastkę tego, co kryje w sobie wyspa. Galeria Google Maps zawiera 30 magicznych miejsc uchwyconych w panoramicznych ujęciach.
Dziesiątki unikatów
Na 89 gatunków gniazdujących tam ptaków, aż 76 nie występuje nigdzie indziej. Wszystkie gady i ssaki to endemity. Wśród ssaków są 2 formy płetwonogich, 2 gryzoni i 1 nietoperz. Wśród gadów 4 rodzaje jaszczurek (legwany lądowe i morskie, jaszczurki lawowe, gekony), 1 żółw i 1 wąż. Na wyspach nie ma w ogóle płazów i ryb słodkowodnych.
Raj na Ziemi
Wyspy Galapagos, czyli inaczej Wyspy Żółwie, to archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi 7,8 tys. km.
Wyspy słyną z licznych endemitów, czyli gatunków występujących tylko na danym obszarze. W 1959 roku wyspy uznano oficjalnie za Park Narodowy Galapagos; rezerwat zajmuje 97,5% obszaru archipelagu. W 1986 otaczający go ocean został ogłoszony morskim rezerwatem.
Z kolei w 1978 UNESCO uznało wyspy za Miejsce Światowego Dziedzictwa. Do ochrony wysp została powołana w Belgii w 1959 r. Fundacja Karola Darwina.
Autor: mb/mj / Źródło: Live Science