Już za sześć dni pierwszy dzień wiosny i... zaćmienie Słońca. Pierwsze od czterech lat. Jest szansa, że zobaczymy je z wysokości 30 kilometrów, czyli z miejsca, gdzie niebo jest czarne.
Początek astronomicznej wiosny przyniesie rzadkie zjawisko. Księżyc na nieco ponad dwie godziny zaćmi Słońce. W Polsce zjawisko będzie widoczne częściowo - do 70 proc. zakrytej tarczy słonecznej.
Jak czytamy na stronie serwisu edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.44, faza maksymalna wystąpi o 10.53, a koniec o 12.04.
Dzięki mieszkańcowi Gliwic, Tomaszowi Brolowi, zaćmienie Słońca będziemy mogli oglądać nie tylko z ziemi.
Zaćmienie z wysokości 30 km
Tomasz Brol postanowił nagrać zaćmienie Słońca z wysokości 30 km, gdzie niebo jest czarne. Wyśle tam balon meteorologiczny, na którym zainstaluje małą kamerkę, aparat fotograficzny i nadajnik. Do tego zestaw trakerów, czyli urządzeń przekazujących informację o pozycji balonu. Wszystkie te urządzenia będą na bieżąco monitorowały zjawisko.
- Planuję eksperymentalną transmisję obrazu z balonu w czasie rzeczywistym i przekaz wydarzenia w internecie - informuje.
Transmisja obrazu na Ziemię będzie zapewniona przez system Amatorskiej telewizji ATV.
- Co do nagrania to jestem pewny, że wszystko zadziała jak trzeba, robiłem to już wielokrotnie - podkreśla Brol. Na powyższym filmie widać czerń kosmosu i krzywiznę Ziemi obserwowane z 30 km 24 czerwca 2012 r.
- Na piątkowym filmie mam nadzieję zobaczyć jeszcze stożek cienia Księżyca na Ziemi i częściowo przesłoniętą tarczę Słońca. Oczywiście ustawienie kamer będzie inne - tak aby pokazać bardziej Słońce niż Ziemię - opowiada Tomasz.
Zaćmienie Słońca na świecie
Piątkowe zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować w Europie, Afryce północnej i Azji zachodniej. Najbardziej widowiskowo zapowiada się na Wyspach Owczych, archipelagu Svalbard oraz na biegunie północnym. W tym ostatnim miejscu Słońce wzejdzie zaćmione po raz pierwszy po półrocznej nocy polarnej.
W Polsce największy fragment Słońca schowa się za Księżycem na krańcach północno-zachodnich. Najlepszym miejscem do obserwacji tego dnia będzie więc wybrzeże Bałtyku, od Świnoujścia do Mrzeżyna, gdzie Księżyc zasłoni 70 proc. słonecznej tarczy. Im dalej na południowy wschód, tym zjawisko będzie mniej okazałe. Mieszkańcy Bieszczadów zobaczą "aż" 60 proc. słonecznej tarczy.
Zaćmienia Słońca lepiej nie przegapić. Kolejne takie dopiero za 11 lat.
Autor: mar/mk / Źródło: TVN Meteo, Tomasz Brol